Site logo

STUDENT MONEY – o czym warto pamiętać, wybierając studenckie konto w banku?

W nowy rok wkraczają nie tylko uczelnie i studenci. Dla sektora bankowego rozpoczyna się czas obsesji na punkcie studenta. Współczesny student to potencjalnie lojalny klient, czyli przyszłe źródło zysków. Banki prześcigają się w ofertach produktowych skierowanych do studentów oraz w metodach ich sprzedaży. Ich stoiska promocyjne wyrastają na uczelniach jak grzyby po deszczu. Do zakupu konta na uczelni zachęca niezbędny gadżet, bilet do kina czy drugie śniadanie na koszt banku. Jak nie popaść w zachwyt nad bankami? 

Oto kilka rad pomocnych w wyborze konta, z którego, STUDENCIE, będziesz chętnie korzystał, a nie kupisz go tylko dla gadżetu. 


Konto za „0” zł – cena idealna dla studenckiego portfela

Banki, chcąc przyciągnąć do siebie inwestycje na przyszłość, jaką jest student, oferują bezpłatne konta. Ale ile w rzeczywistości kosztuje korzystanie z konta? Konto zawsze otworzysz za darmo, w każdym banku. Zazwyczaj jest ono tańsze od standardowego konta. Ale warto poświęcić trochę czasu, aby dobrze przeanalizować oferty, gdyż może się okazać, że tylko prowadzenie konta jest za darmo, a za przelewy, wypłaty z bankomatów i użytkowanie karty płatniczej należy zapłacić. Niezbędne minimum, które powinna zawierać oferta skierowana do studentów to: darmowe prowadzenie konta, darmowe przelewy przez internet, darmowe przelewy w czasie rzeczywistym, nowoczesność usług czy łatwy dostęp do pieniędzy.

Karta płatnicza a wypłaty z bankomatów 

Przy wyborze konta warto zwrócić uwagę na opłaty związane z karta płatniczą. Standardowo karta nie jest za darmo, jak konto. Należy spełnić szereg wymogów, by móc cieszyć się nią za „0” złotych. Jeżeli chcesz korzystać z karty płatniczej, wybierz taki bank, który w łatwy sposób umożliwia spełnienie kryteriów zwolnienia z opłaty. Ta sama zasada odnosi się do bankomatów. Wybieraj oferty bankowe, które gwarantują ci bezpłatny dostęp do wszystkich bankomatów, np. w Polsce i za granicą bądź do tych, zlokalizowanych blisko twojego miejsca zamieszkania i uczelni. Dzięki temu zaoszczędzisz kilkadziesiąt złotych miesięcznie. 


Nie we wszystkich bankach musisz wraz z otwarciem konta aktywować kartę płatniczą.
Jeżeli preferujesz płatności BLIKiem bądź płatności zbliżeniowe telefonem Apple Pay czy Google Pay, karta jest ci niepotrzebna. Co więcej, wypłacić pieniądze z bankomatu możesz również przy wykorzystaniu usługi BLIK. 

Pakiet wielowalutowy 

Wyjeżdżasz na Erasmusa bądź podróżujesz na własną rękę? Możesz skorzystać z udogodnień przygotowanych przez banki. Nie musisz posiadać gotówki w danej walucie, wystarczy że uruchomisz opcję karty wielowalutowej. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z przewalutowań za „0” zł, zarówno przy płatnością kartą, jak i przy wypłatach z bankomatów.  


Bank w telefonie

Bankowość w Polsce uchodzi za jedną z najlepiej rozwiniętych w Europie pod kątem technologicznym.  Aplikacje mobilne biją rekordy popularności. Umożliwiają nie tylko szybki dostęp do konta, ale również dzięki nim możesz kupić bilet komunikacji miejskiej, opłacić parking, zapłacić za taksówkę, wysłać kwiaty czy kupić bilety na wydarzenia kulturalne. Co więcej nie musisz pamiętać haseł i loginów, gdyż większość banków wykorzystuje biometrię, czyli możliwość logowania się odciskiem palca. 

Aplikację instaluj tylko z zaufanych źródeł. Nie korzystaj z niezabezpieczonych źródeł WIFI. Stosuj mocne hasła. Ustaw dzienny limit transakcji mobilnych. 

Bank ma dodatkowe pieniądze dla ciebie… i inne benefity

Przy wyborze banku warto też przyjrzeć się oferowanym promocjom. Najczęściej proponowanymi benefitami są polecenia banku nowym klientom, za które możesz otrzymać dodatkowe pieniądze. Po spełnieniu określonych warunków możesz od banków otrzymać np. karty podarunkowe do sieciówek czy gotówkę do marketów. Aby skutecznie przyciągnąć studenta, banki prześcigają się w różnorodności oferowanych prezentów, które można otrzymać bez spełniania dodatkowych warunków. Katalog gadżetów jest dość imponujący – od słuchawek i powerbanków przez walizki a skończywszy na dronach. 

Konto możesz zamknąć w każdej chwili, w dowolnej placówce danego banku, bez ponoszenia opłat. Jeżeli podczas sprzedaży produktu zostaniesz przez pracownika banku poinformowany, że możesz zrezygnować dopiero po 30 dniach – JEST TO NIEPRAWDA!


Opłaty, o których należy pamiętać. 

  1. Wypłaty z bankomatów innych banków zazwyczaj kosztują. Sprawdź, czy twój bank daje ci możliwość wypłaty pieniędzy za darmo w Polsce i za granicą. 
  2. Sprawdzenie stanu konta w bankomacie kosztuje nawet kilkanaście złotych. Ściągnij za darmo aplikację mobilną banku, w którym masz konto i bezpłatnie sprawdzaj, ile masz pieniędzy z każdego miejsca na ziemi. 
  3. Jeżeli często wyjeżdżasz za granicę, sprawdź czy posiadasz darmowe bankomaty, wysokość prowizji za przewalutowanie oraz koszt prowadzenia konta walutowego i opłaty za kartę płatniczą do tego konta. Sprawdź możliwość włączenia pakietu wielowalutowego, ograniczającego powyższe koszty.  
  4. Nie zamawiaj ekspresowej wysyłki karty płatniczej. Może cię to kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Jeżeli potrzebujesz karty, lepiej ją zamówić bezkosztowo z min. 2 tygodniowym wyprzedzeniem. 
  5. Karta płatnicza „zaszyta” w legitymacji studenckiej nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Niestety nie zapłacisz nią we wszystkich sklepach. A co więcej, nie będziesz mógł wypłacić pieniędzy z bankomatu za granicą. 

Swój pierwszy poważny kontakt z bankiem powinieneś dobrze przemyśleć i otworzyć konto, jakiego potrzebujesz, a nie jakie „wciska ci bankowy doradca”. Przy wyborze banku kieruj się opiniami użytkowników produktów oraz jakością obsługi i łatwym skontaktowaniem się z bankiem. Zakup konta i aktywacja karty płatniczej wiąże się z określonymi warunkami. Jeżeli ich nie spełnisz, będziesz musiał za to zapłacić. Jeżeli nie spełnisz warunków określonych w regulaminie, nie skorzystasz z promocji i nie otrzymasz benefitów oferowanych przez bank. Jeżeli posiadasz już konto i jesteś z niego zadowolony, nie kieruj się chęcią pozyskania tylko gadżetu oferowanego przez bank przy sprzedaży. O nieużywanym koncie bardzo szybko zapomnisz, a to wiązać się będzie z niepotrzebnymi opłatami.  


Przyjemnego bankowania!

dr Iza Gontarek

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Poprawki będą płatne?

Minister nauki prof. Barbara Kudrycka zaproponowała nowe przepisy, określające, za co uczelnie wyższe, zarówno publiczne jak i niepubliczne, mogą pobierać opłaty. Pomysły te mają się

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję