Site logo

“Solidarność” w trosce o polską naukę

 

Krajowa sekcja pracowników nauki NSZZ “S” uważa, że system edukacji i nauki w Polsce powinien osiągnąć “możliwie najwyższy poziom”, a dbałość o rozwój szkolnictwa wyższego i nauki musi być sprawą polskiej racji stanu.

 
Walne zebranie delegatów sekcji przyjęło w niedzielę w Ameliówce koło Kielc stanowisko, w którym postuluje uchwalenie w budżecie państwa na przyszły rok środków finansowych na badania naukowe na poziomie nie niższym niż 0,6 proc. produktu krajowego brutto, a na szkolnictwo wyższe – nie mniej niż 1,2 proc. PKB.
 
W opinii związkowców, skutkiem wieloletniego finansowania nauki na niedostatecznym poziomie są m.in. “kompromitujące nas” wydatki na badania i rozwój w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wzrost dekapitalizacji aparatury naukowo-badawczej, spadek liczby zatrudnionych w sferze badawczo-rozwojowej, brak młodej kadry badaczy zapewniającej rozwój uznanych grup naukowych i niska efektywność badań w kierunkach technicznych.
 
W ustawie z 8 października 2004 roku o zasadach finansowania nauki ustawodawca zapisał: “Wydatki na naukę ustala się w ustawie budżetowej w wysokości zapewniającej dojście Polski do poziomu wydatków wynikających ze Strategii Lizbońskiej”. Jednak “kolejne budżety były uchwalane przy niemal całkowitym ignorowaniu tego artykułu” – podkreślono w stanowisku.
 
Zdaniem związkowców, wydatki rzeczowe w kolejnych budżetach szkolnictwa wyższego powinny stanowić nie mniej niż 20 proc. dotacji dydaktycznej, a środki finansowe na pomoc materialną dla studentów i doktorantów oraz na wsparcie systemu pożyczek i kredytów studenckich powinny być “systematycznie” zwiększane.
 
Zarobki na poziomie średniej krajowej należy zapewnić – według związkowców – pracownikom nie będącym nauczycielami akademickimi oraz asystentom, natomiast płace dla adiunktów powinny być dwukrotnie wyższe, a dla profesorów – trzykrotnie.
 
W odrębnym stanowisku związkowcy-naukowcy wyrazili “głębokie rozczarowanie” efektami kontaktów reprezentantów “Solidarności” z przedstawicielami rządu. “Domagamy się od władz przestrzegania zasad rzeczywistego dialogu społecznego, którego niezbywalnym atrybutem winno być rozważanie alternatywnych propozycji z dążeniem do kompromisu” – napisali uczestnicy dwudniowych obrad. MCH
 
źródło: PAP – Nauka w Polsce
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Radiowo- studencki Poznań

Życie studenckie niejedno ma imię. Dla jednych, jest to nauka połączona z przyjemnością, dla drugich udział w kampusach i eventach przeznaczonych tylko dla studentów, dla

Czytaj więcej »

Letni kurs inżynierii na UW

20 osób – doktorantów, magistrantów i studentów z Politechniki Warszawskiej i Gdańskiej, uniwersytetów: Warszawskiego, Wrocławskiego, Jagiellońskiego, UMCS oraz jednostek i instytutów badawczych – bierze udział

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję