Site logo

Skreślenie z listy studentów

Skreślenie z listy studentów to temat dość kontrowersyjny i chyba przez to podejmowany jest dość niechętnie. Dzieje się tak dlatego, że liczne prywatne uczelnie z bardzo dużą łatwością skreślają swoich studentów. Zapytacie pewnie dlaczego… ano dlatego, że przywrócenie praw studenta wiąże się z koniecznością wniesienia dodatkowych opłat, które często są bardzo wysokie. Wiadomo że studentowi, który zostaje skreślony na przykład na piątym semestrze bardzo zależy, aby przywrócić go w jego studenckich prawach, ponieważ w naukę zainwestował już dość duże pieniądze. Gotów jest zapłacić nawet wysoką opłatę manipulacją po to, aby móc zakończyć studia.

Co warto wiedzieć na początku?

Na początku trzeba zaznaczyć że skreślenie z listy studentów przewidziane jest przez ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym z 27 lipca 2005 roku. W tym materiale nie będę pisał o konkretnych przypadkach skreślenia z listy studentów. Będę raczej starał się wyszukać jakieś ogólne prawidłowa i reguły dotyczące tego procesu. Będę więc bazował na regulaminach studiów poszczególnych uczelni oraz na ustawie, o której przed chwilą wspomniałem.

Kto skreśla?

Skreślenia z listy studentów dokonuje dziekan. Na ogół regulaminy studiów przewidują dwie sytuacje. Pierwsza to ta, w której dziekan musi skreślić danego studenta z listy, a druga grupa sytuacji to ta, w których Dziekan może skreślić danego studenta z listy. Przyjrzyjmy się najpierw pierwszej grupie przypadków. Dziekan musi skreślić danego studenta z listy wtedy, kiedy nie podejmie on studiów, zrezygnuje ze studiów, nie złoży na czas pracy dyplomowej i nie obroni jej w wyznaczonym czasie lub wtedy, gdy dany student zostanie ukarany karą dyscyplinarną wydalenia z uczelni.

Kiedy można wykreślić studenta z listy?

Wymienianych jest wiele przypadków. Z nich wszystkich trzy są najbardziej typowe.

  • wtedy kiedy dziekan stwierdza brak postępów w nauce
  • wtedy kiedy student nie zaliczył jakiegoś roku studiów 
  • wtedy kiedy dziekan stwierdza zaległości finansowe studenta wpłaceniu opłaty czesnego. 

Te trzy możliwości dają podstawę do podjęcia decyzji o wykreśleniu danego studenta z listy. W tego rodzaju sytuacjach jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, bo co niby znaczyć ma stwierdzenie że Dziekan może skreślić danego studenta, jeżeli stwierdzi u niego brak postępów w nauce. Czy chodzi o jedną, dwie, trzy czy pięć ocen dostatecznych zebranych w trakcie sesji egzaminacyjnej. Podobnie jest jeżeli chodzi o czesne. Wiele uczelni w regulaminach ma określony próg powyżej którego skreślenie następuje niemalże automatycznie. Najczęściej taki próg określony jest jako jedno miesięczne czesne, które student musi zapłacić uczelni.

Oznacza to de facto że uczelnia ma możliwość skreślenia ciebie z listy studentów, jeżeli opóźnienie w opłacie czesnego wynosi nawet jeden dzień. Diabeł tkwi w szczegółach. Warto więc znać wszystkie warunki które przewiduje regulaminu studiów by nie być zaskoczony decyzją Dziekana. 

Co zrobić, kiedy zapuka do Ciebie listonosz z wiadomością o skreśleniu z listy studentów?

Przede wszystkim nie wpadać w panikę. Uważnie zapoznaj się z powodami decyzji dziekana. Pamiętaj o tym, że w takich sytuacjach zawsze istnieje ścieżka odwoławcza. Odpowiednie pouczenie powinieneś znaleźć w treści pisma które otrzymałem. Być może warto rozważyć wizytę u prawnika. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak przygotować się do wizyty u mecenasa, napisałem o tym artykuł!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Rekrutacja na studia

Rekrutacja – jeszcze 25 lat temu polegała często na uporczywym zniechęcaniu do studiowania, bo wyższe wykształcenie było śmietanką spijaną przez najzdolniejszych. Egzaminy przypominały wielostopniowy nabór

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję