Site logo

Sierota, szewc, bękart i wdowa, czyli redakcja prac dyplomowych i zaliczeniowych

Podczas rozmów kwalifikacyjnych bardzo często pada pytanie: czy zna pani, pan edytor tekstu i czy potrafi pani, pan pisać proste teksty. Oczywiście wszyscy hurtowo odpowiadają, że tak. Kiedy jednak spojrzy się na to, co ludzie wypisują, prawda okazuje się być zupełnie inna. Obejrzyj ten odcinek, aby zapoznać się z podstawowymi błędami, jakie można popełnić w trakcie pracy nad tekstem. 

Spacja przed kropką 

Jeden z gorszych potworów redakcyjnych. Podobną porażką jest także spacja przed przecinkiem. 

Spacja po znaku otwarcia nawiasu

O dużym niechlujstwie i niestaranności autora tekstu świadczy spacja, która jest umieszczona po znaku otwierającym nawias.

Brak spacji przed nawiasem lub przed cudzysłowem

Kolejną porażką jest z kolei brak spacji przed nawiasem lub znakiem cudzysłowu. 

Wielokrotne spacje

Podwójne, potrójne, bądź wielokrotne spacje umieszczane w tekście tylko po to, by przepchnąć wyraz do innej linijki tekstu wyglądają naprawdę koszmarnie, jeżeli tylko zmieni się rozmiar czcionki i dane dwa wyrazy rozdzielone tą wielokrotną stacją znajdą się w jednej linii. Dlatego zawsze warto sprawdzać prace w widoku znaków niedrukowanych – wtedy bardzo prosto wyeliminować wszystkie potknięcia. 

Sieroty 

Są to tzw. wiszące spójniki na końcu wierszy lub wyrazy jednoliterowe na końcu wierszy.  Wyjątek stanowi topografia internetowa, w której zwykle tekst jest łamany w zależności od urządzenia.

Szewc

To błąd polegający na umieszczeniu na końcu strony linii otwierającej nowy akapit.

Bękart

To z kolei ostatni wiersz akapitu z poprzedniej strony na początku nowej strony 

Zapomniane dzielenie wyrazów

Chyba wszyscy w szkole podstawowej uczyliśmy się dzielenia wyrazów – dzisiaj ta wiedza jest wiedzą zapomnianą. Warto ustawić edytor tekstu tak by dzielił wyrazy automatycznie. Trzeba jednak każdorazowo w ostatecznej edycji tekstu sprawdzić, czy zrobił to poprawnie.

Zobacz koniecznie film z przykładami!

Aby przygotować ten odcinek przejrzałem kilkadziesiąt prac zaliczeniowych w poszukiwaniu najbardziej widocznych błędów redakcyjnych. Mam nadzieję, że moi czytelnicy i widzowie będą chcieli uczyć się na błędach!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wykładowca

Wykładowca – są ludzie i ludziska. Są wykładowcy i “wykładowczyska”. Prowadzi zajęcia, męczy studentów kolokwiami, zaliczeniami i egzaminami. Czasami prowadzi jak rajdowiec, czasami jak niedzielny

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję