Site logo

Rozmowa kwalifikacyjna – 7 porad od rekrutera

Znalazłeś świetną ofertę praktyk, stażu lub pracy. Sprawdziłeś wymagania, zadania oraz proponowane wynagrodzenie. Wszystko się zgadza! Wysłałeś CV i z nadzieją, że firma, w której chcesz się rozwinąć, odezwie się do Ciebie…i stało się! Najpierw telefon od HR-owca, później zadania rekrutacyjne, a na koniec – zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Wybija godzina zero: przekraczasz próg biura Twojego potencjalnego pracodawcy i zaczynasz się stresować. Jak zaprezentować się przed pracownikami firmy? Co mówić a czego nie mówić? Dla wszystkich, którym szykuje się rozmowa kwalifikacyjna, mamy 7 porad od rekrutera.

Po pierwsze: zadbaj o pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie, które pozostawisz po sobie w firmie, rozpoczyna się już przy spotkaniu z osobą z recepcji lub przyjmującą Cię do biura. Uśmiech i głośno wypowiedziane “Dzień dobry!” na pewno nie zaszkodzi. Niestety, zbyt często zdarza się, że kandydat nie pamięta nazwiska osoby, z którą ma spotkanie. To nigdy nie pozostawi dobrego wrażenia. Dlatego przed rozmową koniecznie sprawdź, jak nazywa się osoba, z którą jesteś umówiony. Pamiętaj, że to Ty jesteś gościem i musisz wykazać się wysoką kulturą osobistą. Rekruter nie ocenia tylko Twoich umiejętności, ale także to, jak się zachowujesz. Niedopuszczalnym jest, żeby z góry traktować osobę, która przyjmuje Cię w recepcji. Pamiętaj, że sekretarka i rekruter pracują w jednej firmie z pewnością się znają. Historia o tym, że nie przywitałeś się jak należy z pewnością dotrze do rekrutera, dlatego uwierz – warto być miłym!

Po drugie: bądź sobą

Brak autentyczności wyczuwa się w każdej sytuacji. Jeśli jesteś osobą nieśmiałą, raczej po stronie introwertyków niż ekstrawertyków, nie udawaj otwartego i nastawionego na kontakt z innymi! Lubisz samodzielną pracę? Powiedz o tym! Niekoniecznie dobrze radzisz sobie w kontakcie z klientami? Nie ukrywaj tego! Pamiętaj, że szukasz pracy dla siebie i nie baw się w dopasowywanie oferty do siebie. Pamiętaj, że rozmów kwalifikacyjnych przejdziesz jeszcze wiele, dlatego wybieraj świadomie. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje podejrzenia, nie rzucaj się na każdą ofertę!

Po trzecie: daj się poznać

Pamiętaj, że rekruter ocenia Twoje umiejętności, Twoje doświadczenie, Twoje wykształcenie, a także (co ważne) to, jakim człowiekiem jesteś. Nie chodzi tutaj o ocenianie, a o to, czy wpasujesz się w kulturę firmy. Dlatego daj się poznać! Mów o wszystkim, nawet o tych aspektach, które mogą Ci się wydawać oczywiste. Żaden rekruter nie czyta w myślach, dlatego ocenia Cię na podstawie tego, co mu powiesz. Jeżeli boisz się otrzeć o banał zawsze możesz dodać: „Być może to dla Państwa oczywiste, ale spotkałem się z sytuacją, gdy takim nie było, dlatego o tym mówię”.

Po czwarte: daj sobie czas na przemyślenie odpowiedzi

Rozmowa kwalifikacyjna to nie sprint. Jeśli pytanie, na które masz odpowiedzieć, wymaga zastanowienia, poproś o chwilę do namysłu. Wbrew pozorom często osoba, która mniej mówi, a więcej myśli, pozostawia wrażenie, że ma coś do powiedzenia.

Po piąte: zakładaj dobre intencje

Nie traktuj osoby, która przeprowadza z Tobą rekrutację jak wroga! Dla rekrutera każdy kandydat to szansa na zamknięcie rekrutacji i znalezienie odpowiedniego kandydata. Niektóre pytania mogą być podchwytliwe, czasami prowokujące, ale nie wynika to w większości przypadków ze złych intencji. Zadaniem rekrutera jest maksymalne wykorzystanie czasu na rozmowie rekrutacyjnej, a na pewno nie jest nim próba wyprowadzenia Cię z równowagi lub ośmieszenia.

Po szóste: bądź partnerem a nie petentem

Każda rekrutacja to rozmowa, dlatego nie bój się zadawać pytań. Wykorzystaj ten czas i dowiedzieć się więcej o stanowisku, o firmie, zweryfikować informacje dostępne w internecie. Czas na pytania od Ciebie przypadają zawsze na koniec rozmowy, dlatego niektóre kwestie zostaną już wyjaśnione w trakcie. Możesz zapytać o to, jak wygląda typowy dzień pracownika czy praktykanta, jaka jest filozofia firmy oraz co wyróżnia produkty czy usługi firmy. Pamiętaj, osoba, która zadaje takie pytania sprawia wrażenie dociekliwej, a to dobry znak. Czerwoną lampka powinna zapalić każdemu kandydatowi, który nie będzie miał okazji zadać żadnego pytania albo rekruter zwyczajnie nie zaproponuję ich zadania. Jeżeli rekruter stawia Ciebie w roli petenta to pozostaje pytanie, czy chcesz pracować w firmie, która tak traktuje pracowników, albo takim osobom powierza tak ważne zadanie jakim jest rekrutacja?

Po siódme (i najważniejsze): mów prawdę

Mów prawdę, prawdę i tylko prawdę. Nie kreuj się na osobę, którą nie jesteś. Choćbyś miał zapomnieć o wszystkich innych punktach, to ten jeden weź sobie głęboko do serca. Nieścisłości w CV oraz wypowiedzi kandydatów, wprawny rekruter dosyć szybko wychwyci, a to jest to równoznaczne z zakończeniem twojego procesu rekrutacji. Dla pracowników z doświadczeniem zawodowym ważna powinna być zgodność faktów dotyczących dat i okoliczności rozpoczęcia i zakończenia pracy w dotychczasowym doświadczeniu zawodowym jest kluczowa. Dla studentów bez doświadczenia – niedopowiadanie historii zatrudnienia, której faktycznie nie ma. Nikt nie zdecyduje się na zatrudnienie osoby mijającej się z prawdą, nawet jeżeli posiada kwalifikacje na dane stanowisko. Kłamstwo i w tym przypadku ma krótkie nogi.

7 najważniejszych rad udzieliła Pakita Łowczyńska, HR Director w GoldenLine.

 

Artykuł powstał we współpracy z Warsaw Press.
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Polak najlepszy na świecie

14  kwietnia br. podczas gali „ACCA Student Awards” nagrodzeni zostali studenci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki z egzaminów. Wśród nich, Jan Moś, który zdobył najlepszy na

Czytaj więcej »

Zwiększone szanse na aplikacje

Wszyscy tegoroczni absolwenci, którzy teraz zgłoszą chęć udziału w konkursie, a na dwa tygodnie przed konkursem doniosą odpis dyplomu lub zaświadczenia o zdaniu egzaminu magisterskiego

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję