Site logo

Niż demograficzny vs. biznes – czyli walkę o najlepszych absolwentów czas zacząć

Biznes stara się coraz bardziej zbliżać do uczelni. Wynika to nie tylko z konieczności wywołanej nadchodzącym niżem demograficznym, ale i wzrostem rozbieżności między oczekiwaniami pracodawców, a kwalifikacjami studentów i absolwentów. Przyszli pracodawcy wiedzą, że studentów będzie mniej, zatem pula dostępnych talentów na rynku też się skurczy. Z tego powodu firmy, planując strategię HR, muszą odpowiednio rozplanować zapotrzebowanie i już teraz przygotowywać się do pozyskania kandydatów, aby w przyszłości brak lub niedostatek odpowiednio wykwalifikowanej kadry nie sparaliżował ich firmy.
Ci spośród pacodawców, którzy prowadzą przemyślaną i długofalową politykę HR, organizują już teraz wiele inicjatyw, które mają na celu pozyskanie uwagi przyszłych kandydatów i skierowanie ich rozwoju w kierunku wiedzy i umiejętności, których pracodawcy oczekują. Case study, warsztaty, wykłady, szkolenia na uczelniach prowadzone przez biznes, a nawet nowe specjalizacje i kierunki studiów powoływane pod konkretnych pracodawców mają przygotować studentów do zawodów, na które będzie zapotrzebowanie. Biznes coraz większe środki lokuje właśnie w edukację młodego pokolenia, bo wie, że z biegiem czasu ta inwestycja się zwróci.

Współpraca i zacieśnianie relacji biznesu z uczelniami jest też powodowane chęcią zmniejszenia rozbieżności między oczekiwaniami obu stron. Pracodawcy oczekują od studentów wszechstronności, aktywności, pasji, odwagi, kreatywności, ale również odrobiny pokory. Studenci z kolei za lata spędzone na uczelni chcieliby szybko otrzymać wysoką zapłatę, chcą się czuć docenieni, sami często mylnie oceniają swoje mocne i słabe strony. Biznes oferuje rozwiązanie w postaci systemy praktyk i staży, które pozwalają studentom doświadczyć prawdziwego środowiska biznesowego. Firmy zacieśniają także więzy z biurami karier, kołami naukowymi, próbują partnerskiej współpracy z władzami administracyjnymi uczelni wyższych, co zdaje się być największym wyzwaniem, które jednak warto podjąć.

TUTAJ można znaleźć film obrazujący, w jaki sposób powyższe postulaty zostają wprowadzone w czyn.

 

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak pracują studenci?

Jak nie kolokwium, to cała sesja. Nagłe i niezapowiedziane rezygnacje z “powodów osobistych”, wakacyjne wyjazdy w ostatniej chwili, nierzadko przerost ambicji. Albo rotacja pracowników tak

Czytaj więcej »

Zdobądź fundusze na e-usługę!

16 lutego rozpoczęła się pierwsza runda aplikacyjna konkursu projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – działanie 8.1 “Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej”.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję