Wyścig po indeksy na rok akademicki 2017/2018 już się rozpoczął. Na tegorocznych absolwentów szkół średnich czeka bardzo bogata oferta kształcenia w postaci kilkuset zróżnicowanych kierunków oraz specjalności. Co najlepiej wybrać, żeby po zakończeniu edukacji nie męczyć się ze znalezieniem pracy? Sprawdź naszą listę rekomendowanych kierunków, po których bez trudu znajdziesz dobrze płatną pracę!
Wiele osób twierdzi, że studia to w zasadzie strata czasu i pieniędzy, gdyż kompetencje, jakie można uzyskać w ciągu edukacji, są przestarzałe i całkowicie oderwane od oczekiwań współczesnego rynku pracy. Zwróćmy jednak uwagę, że statystycznie zarobki absolwentów studiów I lub II stopnia są średnio wyższe od wynagrodzeń osób, które nie posiadają żadnego dyplomu ukończenia studiów. Warto zatem studiować, ale pamiętając o tym, że sam „magister” przed nazwiskiem nie otworzy nam drogi do kariery zawodowej!
Kto zarabia więcej: inżynierzy czy humaniści?
Z badania przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że mediana zarobków absolwentów kierunków humanistyczno-społecznych wynosiła w 2015 roku 3800 zł brutto a mediana zarobków absolwentów kierunków technicznych była wyższa o dokładnie 1000 zł.
Mediana zarobków konkretnych grup nie jest jednak zbyt miarodajna, prawda? Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym kierunkom:
- Informatyka: 6 200 złotych brutto
- Elektronika: 5 900 złotych brutto
- Automatyka i robotyka: 5 900 złotych brutto
- Mechanika i metalurgia: 5 000 złotych brutto
- Psychologia: 4 167 złotych brutto
- Socjologia: 4 000 złotych brutto
- Historia: 3 500 złotych brutto
- Filologia polska (polonistyka): 3 500 złotych brutto
Przyszłościowy zawód?
Trudno przewidzieć jak za kilkanaście lat będzie wyglądać rynek pracy, prawda? Niezaprzeczalnie rządzić nim będą jednak nowoczesne technologie, więc warto rozważyć studiowanie jednego z kierunków inżynierskich. Na wysokie zarobki już dzisiaj mogą liczyć specjaliści z zakresu projektowania systemów informatycznych (ponad 12 000 złotych brutto), programiści (ponad 9 000 złotych brutto) oraz wdrożeniowcy systemów klasy ERP (ponad 8 000 złotych brutto).
Nie oznacza to jednak, że wyłącznie absolwenci kierunków technicznych mogą liczyć na wysokie zarobki! Kontrolerzy finansowi oraz brand managerowie otrzymują ponad 8 000 złotych brutto miesięcznie a specjaliści ds. rozwoju e-commerce mogą liczyć na zarobki rzędu 6 500 złotych brutto.
Kto zarabia najwięcej w Polsce? Obejrzyj nasz krótki materiał video: