Kompendium wiedzy o przypisach w pracy dyplomowejWielu studentów uważa, że łatwiej napisać cały tekst pracy, niż dodać do niej kilka przypisów i bibliografii. Aparat krytyczny, tak naprawdę, nie jest żadnym problemem. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, by nauczyć się stosować jeden ze stylów bibliograficznych. Dzięki najnowszym filmom z cyklu Belfer Vlog, w krótkim czasie nauczysz się tworzyć przypisy i bibliografię. Zobacz koniecznie i studiuj efektywnie!

Czym jednak w ogóle są te mityczny przypisy i dlaczego przeciętny student nie cierpi ich równie mocno, jak nudnych wykładów w piątkowe popołudnie? Obejrzyjcie poniższy film i sprawdźcie sami czy rzeczywiście jest się czego obawiać, czy to po prostu zwykła legenda, która ma niewiele wspólnego ze stanem faktycznym.


Konwencja tradycyjna to przypisy umieszczane u dołu strony. Ich tworzenie wymaga skrupulatności, wiedzy i rzetelności. Dzięki temu filmowi poznasz podstawowe zasady tworzenia odwołań i bibliografii w konwencji Oksfordzkiej (to inna nazwa najpopularniejszego w Polsce systemu tworzenia aparatu krytycznego). Po zapoznaniu się z tym odcinkiem Belfer Vloga z pewnością będziesz umiał tworzyć odwołania do najważniejszych materiałów źródłowych.


Przypisy harwardzkie można poznać po tym, że występują w tekście, oznaczone nawiasami okrągłymi, np. (Januszewski, 2014a). Dołączona do nich bibliografia informuje czytelnika o danych bibliograficznych źródłowych publikacji. Tego rodzaju przypisy stosuje się głównie w naukach przyrodniczych i społecznych. Publikacje internetowe dzięki temu modelowi tworzenia aparatu krytycznego zyskały na przejrzystości. Styl harwardzki, a właściwie jego polska odmiana jest bardzo łatwa w użyciu. Poznaj tajniki używania stylu harwardzkiego, w tym odcinku Belfer Vloga.


Ostatni etap redakcyjny pracy akademickiej to skracanie przypisów. Edytowanie aparatu krytycznego to bardzo wymagająca praca. Trzeba tu skrupulatności i precyzji. Istnieje kilka podstawowych zasad, które trzeba respektować skracając przypisy. Zapraszamy do obejrzenia tego odcinka Belfer Vlog, by poznać te reguły.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->