Site logo

Popularne uczelnie nie odczuwają niżu demograficznego

phoca thumb s studenci3Mimo tego, że co roku, w związku z niżem demograficznym, maleje liczba maturzystów, niektóre uczelnie notują wzrost liczby kandydatów. Do najpopularniejszych kierunków należą oferowane przez publiczne uczelnie z dużych miast Geodezja, Prawo, filologie, Budowa maszyn oraz Finanse i Rachunkowość. Rekord padł w tym roku na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie na kierunek Finanse i Rachunkowość ubiegało się 20 osób na miejsce. Kierunek ten cieszył się podobnym zainteresowaniem także na Uniwersytecie Rzeszowskim, Uniwersytecie Warszawskim, SGH i SGGW.

W tym roku obserwować można także wzrost zainteresowania ofertą politechnik i uczelni technicznych. Szczególnie oblegane są kierunki związane z inwestycjami i budownictwem. Budownictwo jest szczególnie popularne na krakowskich uczelniach – AGH i Politechnice Krakowskiej. Rekordowa liczba osób – 26 na jedno miejsce aplikowała na Gospodarkę przestrzenną na Politechnice Warszawskiej. Ten kierunek o specjalizacji Planowanie i inżynieria przestrzenna jest również najbardziej obleganym (7,6 osób na miejsce), zaraz po medycynie kierunkiem oferowanym przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Gospodarka przestrzenna cieszy się równie dużym zainteresowaniem na Politechnice Poznańskiej i lublińskich uczelniach (UMCS, KUL i Uniwersytecie Przyrodniczym). Na uczelniach technicznych i przyrodniczych popularny jest także kierunek Geodezja i kartografia. Geodezja i szacowanie nieruchomości oferowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski odnotowało ok. 7 kandydatów na jedno miesjce. Także Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Akademia Morska w Szczecinie, Politechnika Wrocławska, krakowska AGH i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny nie narzekają na brak zainteresowania tym kierunkiem.

Nie było zaskoczeniem natomiast duże zainteresowanie kierunkami medycznymi oraz prawem, psychologią i anglistyką. Cieszą się one już od wielu lat niesłabnącym uznaniem absolwentów szkół średnich. Jak wynika z danych przekazanych przez uczelnie wiele osób chciałoby także uczyć się egzotycznych języków na filologiach. Niderlandystyka na Uniwersytecie Wrocławskim, japonistyka i sinologia na Uniwersytecie Warszawskim oraz filologia angielska z językiem chińskim to ponad 10 osób na jedno miejsce oferowane przez uczelnie.

Oryginalne i nowe kierunki również zostały zauważone przez tegorocznych kandydatów. Sukcesem okazał się nowo otwarty kierunek na Uniwersytecie Wrocławskim – Komunikacja Wizerunkowa, gdzie o 50 miejsc rywalizowało 1861 osób. Na UMCS w Lublinie kierunek Jazz i muzyka estradowa cieszył się uwagą 95 osób walczących o 10 wolnych miejsc, a na Uniwersytecie Przyrodniczym Hipologię i Jeździectwo chciało studiować 187 osób mimo przygotowanych 30 miejsc.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję