Site logo

Pakiet dla humanistyki, czyli jak uratujemy nauki humanistyczne na uczelniach

Włączenie nauk humanistycznych do programu kierunków zamawianych, zmiana zasad odpłatności za drugi kierunek studiów, wprowadzenie zajęć z filozofii do programu szkół ponadgimnazjalnych – to wybrane propozycje Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawarte w “Pakiecie dla humanistyki”, o którym wczoraj debatowano na posiedzeniu Okrągłego Stołu Humanistyki.

We wczorajszym posiedzenie Okrągłego Stołu Humanistyki wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, polskich uczelni, organizacji społecznych oraz administracji publicznej.

– Humanistyka jest niezbędna, aby zrozumieć świat oraz samego siebie – podkreśliła otwierając debatę prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Dlatego uważam też, że wymaga wzmocnienia. Chciałabym, żebyśmy podczas tego spotkania wypracowali konkretne, służące jej rozwojowi rozwiązania, które będziemy mogli jak najszybciej wprowadzić życie – dodała minister nauki.

Poważne zmiany czekają nas w kwestii odpłatności za drugi kierunek studiów – studenci od początku studiów na drugim kierunku będą wiedzieli czy za naukę zapłacą, czy będą z niej zwolnieni. Resort nauki chce również rozszerzyć liczbę studentów zwolnionych z opłaty za drugi kierunek z obecnych 10 proc. do 20 proc. Studenci, którzy na pierwszym, podstawowym kierunku będą w 20 proc. najlepszych, uzyskają uprawnienie do bezpłatnego toku studiów na drugim kierunku.

MNiSW chce również wprowadzić przedmioty humanistyczne na kierunkach technicznych i ścisłych. Student wybierałby zajęcia w wymiarze nie większym niż 3-5 ECTS z oferty ogólnouniwersyteckiej, nie powiązanej ściśle ze studiowanym przez niego kierunkiem. Studenci kierunków humanistycznych mogliby natomiast uczęszczać na zajęcia z zakresu ekonomii, programowania, statystyki, etc.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosi niebawem kolejną już edycję programu kierunków zamawianych. – Wspólnie z ekspertami określimy kompetencje , których potrzebuje rynek pracy – np. komunikację, retorykę, autoprezentację. To umożliwi włączenie humanistyki i nauk społecznych w program kierunków zamawianych, na które w latach 2014-2020 rząd przeznaczy ok. 1,2 mld zł – powiedziała prof. Lena Kolarska-Bobińska.

W marcu rozpoczną się natomiast dyskusje z grupą naukowców, którzy byli odpowiedzialni za ocenianie polskich jednostek naukowych w procesie parametryzacji. – Jesteśmy otwarci na dopracowanie zasad oceny parametrycznej jednostek naukowych w humanistyce i naukach społecznych, tak by jeszcze bardziej uwzględnić ich specyfikę – zaznaczyła prof. Kolarska – Bobińska. – Nowe zasady wypracuje Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych w konsultacji ze środowiskiem. To nie będzie decyzja ministra, ale samych naukowców – dodała minister nauki.

W przygotowanym przez MNiSW “Pakiecie dla humanistyki” znalazł się również postulat utrzymania Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na jego obecnym poziomie finansowania. – Zależy nam szczególnie na wieloletnich programach, co jest zgodne z postulatami środowiska. Jednocześnie humanistyka będzie finansowana z innych programów – powiedziała minister nauki.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska będzie też wspierać pomysł wprowadzenia nauczania filozofii w liceach. Na ten temat minister nauki rozmawiała już z minister edukacji narodowej Joanną Kluzik-Rostkowską.

Czy to wystarczy, żeby uratować nauki humanistyczne przed marginalizacją?

Autor: Miłosz Szkudlarski
Źródło: Nauka.gov.pl

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Nowe specjalności na Uczelni Łazarskiego

Wydział Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego ma zaszczyt zaprosić Państwa na prezentację nowych specjalności, których realizacja rozpocznie się semestrze letnim roku akademickiego 2011/12. Podczas spotkania

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję