Site logo

Najpopularniejsze kierunki studiów w rekrutacji 2016/2017

Nawet kilkunastu kandydatów walczyło w tegorocznej rekrutacji o indeks na kierunku lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym. Nie mniejszym wyzwaniem było jednak dostanie się na informatykę lub jeden z popularnych kierunków technicznych, np. automatykę lub robotykę. Co jeszcze wybierali tegoroczni kandydaci na studia?

Najpopularniejsze kierunki w rekrutacji na rok akademicki 2016/2017

Ścisłą czołówkę tworzą oczywiście studia medyczne (kierunek lekarski oraz lekarsko-dentystyczny). Żadna z uczelni, która posiada w swojej ofercie edukacyjnej te kierunki, nie była zmuszona do prowadzenia dodatkowego naboru. Można zatem stwierdzić, iż gwarancja znalezienia pracy zaraz po ukończeniu studiów jest jednym z najistotniejszych argumentów przy okazji wyboru kierunku studiów. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także inne kierunki medyczne, np. analiza medyczna oraz farmacja.

Na liście najpopularniejszych kierunków znalazły się ponadto:

  • prawo,
  • ekonomia,
  • lingwistyka stosowana,
  • filologia angielska,
  • psychologia.

Hitami rekrutacji na rok akademicki 2016/2017 okazały się jednak kierunki filologiczne, gdzie nawet kilkudziesięciu kandydatów walczyło o 1 miejsce na filologii skandynawskiej, filologii arabskiej, filologii japońskiej oraz na orientalistyce. Widać zatem, że absolwenci szkół średnich świadomie chcą kształtować swoją ścieżkę kariery i wybierają rzadkie i nieco egzotyczne filologie, których ukończenie pozwoli im wyróżnić się na rynku pracy.

Jakie kierunki wybierali tegoroczni kandydaci z oferty uczelni technicznych? Zaskoczenia raczej nie będzie, gdyż lista najpopularniejszych kierunków techniczno-inżynierskich nie zmieniła się znacząco na przestrzeni ostatnich lat. Największym zainteresowaniem cieszyły się w tym roku:

  • automatyka i robotyka,
  • informatyka,
  • biotechnologia,
  • budownictwo,
  • geodezja i kartografia.

Jakie wnioski można wyciągnąć po wynikach tegorocznej rekrutacji? Na pierwszy plan wysuwa się rosnące zainteresowanie kandydatów kierunkami, które eksperci z branży HR określają mianem “perspektywicznych”, czyli: medycyną, informatyką, automatyką i robotyką oraz biotechnologią. Kierunki te zapewniają zdobycie cenionych na rynku pracy wiedzy i umiejętności. Co z kierunkami humanistycznymi i społecznymi? Już od kilku lat obserwujemy systematyczny spadek zainteresowania europeistyką, politologią, stosunkami międzynarodowymi czy socjologią i raczej trudno oczekiwać, by ten trend zmienił się w najbliższej przyszłości. Nie brakuje jednak chętnych na psychologię, która rokrocznie notuje bardzo wysokie zainteresowanie ze strony kandydatów na studia.

Więcej popularnych kierunków znajdziecie w naszym materiale filmowym:

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Nowa uczelnia we Wrocławiu

Od nowego roku akademickiego rozpocznie działalność Wyższa Szkoła Zarządzania i Coachingu we Wrocławiu, pierwsza w Polsce uczelnia kształcąca profesjonalnych coachów i menedżerów sportu. Kształcenie odbywać

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję