Czasem są jak Zbigniew Boniek, Adam Małysz, Mateusz Kusznierewicz czy Krzysztof Hołowczyc. Czasem jak Zdzisław Kręcina czy Radziu Majdan - kontrowersyjni bohaterowie tabloidów i memów. Zwykle są w sporcie nieustraszonymi bohaterami drugiego planu, bez których nic ważnego się nie wydarzy. Menedżerowie sportu. Jak zdobyć taki zawód i na czym polega?
6098

- Zarządzanie w sporcie to idealna ścieżka rozwoju dla obecnych sportowców, trenerów czy działaczy sportowych amatorskich klubów i związków - mówi dr Tomasz Półgrabski ekspert specjalności sportowej na zarządzaniu w gdańskiej uczelni Ateneum. Wie co mówi - jako wiceminister sportu i doświadczony menedżer, obserwował wiele karier eks-sportowców. Z drugiej strony sportowy menedżment to na tyle atrakcyjny zawód, że przyciąga także młodych ludzi zaraz po maturze, którzy są fanami sportu, ale nigdy nie uprawiali go profesjonalnie - dodaje dr Półgrabski. Warto wspomnieć, że zarobki menedżera sportu w Polsce sięgają nawet 5200 zł brutto.

 TUTAJ REKRUTACJA NA ZARZĄDZANIE SPORTEM NA ATENEUM W GDAŃSKU


Co można robić po zarządzaniu w sporcie?

Czym zajmuje się menedżer sportu? Na czym polega ten zawód? - Zarządzanie w sporcie niejedno ma imię. Ścieżka kariery zależy od osobistych predyspozycji, zamiłowań oraz zapotrzebowania na osoby zarządzające sportem na różne sposoby - wyjaśnia dr Tomasz Półgrabski. Uważa, że kariera menedżera sportu może łączyć różne specjalizacje. Wystarczy spojrzeć na doświadczenie zawodowe dr Półgrabskiego z zarządzania sportem w Ateneum. Ukończył studia na AWF w Warszawie i kurs trenerski na AWF w Poznaniu. Zajmował się zarządzaniem w takich obiektach jak Stadion Narodowy w Warszawie i Stadion Śląski. We współpracy z UEFA uczestniczył w przygotowaniach polskich stadionów do piłkarskich ME U21 w Polsce. Ekspert Ateneum był również aktywny w federacjach sportowych, takich jak - Ekstraklasa S.A. i Polski Związek Motorowy. W ekipie tenisowej PZT Prokom Team współtworzył program sponsoringowy. Przez siedem lat dr Półgrabski pracował w Ministerstwie Sportu i Turystyki, gdzie był koordynatorem rządowego programu Orlik 2012. - Jako ekspert studiów z zarządzania sportem na gdańskiej Ateneum nie tylko dzielę się swoją wiedzą i kontaktami, ale staram się też wskazać studentom najbardziej efektywne ścieżki rozwoju zawodowego po ukończeniu kierunku - uśmiecha się dr Półgrabski. W Polsce zarobki menedżera sportu wahają się między 3800 zł, a 4800 zł brutto, jak podaje Polska Akademia Kultury i Sportu. Menedżerowie z doświadczeniem potrafią zarobić nawet 5200 zł brutto, a 10% najlepszych zarabia powyżej maksymalnej kwoty - nawet kilka razy więcej. Kluczem jest ciągły rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji poprzez dodatkowe kursy, szkolenia i nabywanie kontaktów.

the ball 488700 640

Jaka kariera po zarządzaniu w sporcie?

Po studiach z zarządzania sportem są możliwe tak różne warianty kariery, jak:
  • ZARZĄDZANIE KARIERĄ SPORTOWĄ. Po pierwsze - można być jak Jerry Maguire - zarządzać budowaniem kariery sportowców - jako agent sportowy w profesjonalnej firmie albo działać jako niezależny “wolny strzelec”, skaut łowiący “młodych, zdolnych” i kontaktujący ze sobą kluby sportowe z talentami sportowymi. Znajomość różnych procesów związanych z zarządzaniem ułatwia funkcjonowanie jako agent w skomercjalizowanym świecie sportu - zwłaszcza zawodowego.
  • ZARZĄDZANIE W KLUBACH I ORGANIZACJACH SPORTOWYCH. Można zajmować się zarządzaniem w organizacji sportowej, takiej jak klub, zrzeszenie czy federacja. Takie organizacje to już bardzo często prawdziwe korporacje sportowe, większe niż wiele firm z innych branż. Potrzebują sprawnych specjalistów łączących wiedzę o sporcie z różnymi kwalifikacjami biznesowymi - jak zarządzanie projektami, marketing, finanse, zarządzanie zasobami ludzkimi.
  • ZARZĄDZANIE SPORTEM W BIZNESIE. Inna możliwość to praca w przedsiębiorstwach, dla których ważny jest sponsoring i marketing sportowy.
  • ZARZĄDZANIE OBIEKTAMI SPORTOWYMI. Kolejna opcja to zarządzanie imprezami sportowymi i parasporowymi, takimi jak zloty żaglowców czy pokazy balonowe, a także imprezy w ośrodkach sportu i rekreacji.
  • ADMINISTRACJA SPORTEM. Wreszcie można być urzędnikiem zajmującym się sportem w samorządach i instytucjach państwowych. Zwłaszcza aktywność sportowa i turystyczna gmin to wdzięczny obszar możliwości zawodowych. Władze samorządowe coraz częściej wykorzystują aktywność fizyczną jako ważny aspekt budowania lokalnych społeczności i narzędzie promocji.
matt donders 447513 unsplash

Dla kogo zarządzanie w sporcie?

Studia zarządzanie w sporcie na Ateneum zostały przygotowane z myślą o dwóch grupach kandydatów:
  • Sportowcy, trenerzy i inne osoby zaangażowane w profesjonalną aktywność sportową. Uczelnia zdaje sobie sprawę, że zawodowe życie sportowców rządzi się innymi prawami. Sportowcy zaczynają i kończą karierę proporcjonalnie szybciej, a górna granica większości dyscyplin sięga 40 lat, gdy wydolność osiągnęła szczyt i będzie już tylko spadać. Bywa też, że jakiś uraz lub kontuzja przerywają karierę sportową przedwcześnie. Studia na Ateneum mają być dla takich osób możliwością rozwoju, wykorzystującą ich doświadczenie sportowe.
  • Kandydaci na studia chcący połączyć studia biznesowe ze swoją pasją sportową. Istnieje na rynku wiele programów studiów związanych z zarządzaniem. Jednak niewiele z nich daje obok rzetelnej wiedzy z różnych obszarów biznesu także specjalistyczną wiedzę o specyfice sektora sportowego. Studia na Ateneum mają być dla takich osób idealnym połączeniem rozsądnego wyboru zawodowego z rozwojem pasji sportowej.
Największą szansę na karierę po studiach z zarządzania w sporcie mają osoby z wrodzoną łatwością do budowania relacji międzyludzkich i pracy w zespole. Do kompetencji menadżera sportowego, należy zatrudnianie m.in., sportowców, organizacja zawodów, reklama klubu, dlatego do takiej pracy nie nadają się osoby bez siły przebicia, które są na bakier z matematyką i nie mają pojęcia o regułach, jakimi rządzi się dana dyscyplina sportowa. Menedżer sportu musi być osobą kontaktową i otwartą na różne propozycje z całego świata, dlatego kluczowe jest, by władał co najmniej jednym językiem obcym. Bez odporności na stres, determinacji oraz umiejętności znoszenia porażki nawet nie warto zaczynać myśleć o pracy w tej branży.

tartan track 2678544 640

Zarządzanie w sporcie - jakie to studia?

Program studiów kształcących menedżerów sporu na Ateneum został ułożony w taki sposób, aby łączyć wiedzę biznesową ze znajomością specyfiki biznesu i kultury sportu.
Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu nauk o zarządzaniu i marketing. Umożliwiają one rozpoznawanie, analizowanie i wyjaśnianie zjawisk i praw gospodarczych zachodzących w organizacjach, w szczególności w organizacjach sportowych. Absolwent jest przygotowany do kierowania zespołem i zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach sportowych. Jednocześnie posiada umiejętności skutecznego komunikowania się, negocjowania i przekonywania oraz pracy w zespole. Zarządzanie w sporcie na Ateneum to specjalizacja, a studenci zdobywają kompletne kwalifikacje z kierunku zarządzanie.


ZOBACZ WIĘCEJ O PROGRAMIE STUDIÓW

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->