Site logo

Logistyka w traseuropejskich korytarzach transportowych

Krajowe i zagraniczne firmy branży TSL zatrudniają obecnie pół miliona osób, realizując roczne obroty na poziomie 100 mld zł rocznie. To niemal 5 proc. polskiego PKB. Jednak jak wynika z raportu ManPower Group aż 73% badanych czyli zdecydowana większość firm z branży TSL, ma problemy z pozyskaniem kandydatów na istotne dla działalności firmy stanowiska. Jako najczęstszy powód wskazywany jest problem z kandydatami z niezbędnymi uprawnieniami i kwalifikacjami oraz brak doświadczenia potencjalnych pracowników.

Praktyczny inżynier logistyki

Uniwersytet Zielonogórski tworząc kierunek Logistyka wyciągnął odpowiednie wnioski z tej sytuacji. – Naszą logistykę wyróżnia to, że kształcimy inżynierów specjalizujacych się w rozwiązaniach logistycznych, zatem program studiów jest bardzo ukierunkowany na praktykę – mówi dr hab. inż. Krzysztof Witkowski, prodziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania UZ odpowiedzialny za ten kierunek studiów.

Kształcenie na kierunku Logistyka na UZ realizowane jest w trybie 3,5 rocznych studiów I stopnia inżynierskich (siedem semestrów). W systemie stacjonarnym student odbywa 2 400 godzin zajęć, a w trybie zaocznym 1 512 godzin w formie dwudniowych zjazdów (sobota, niedziela) dziewięć razy w semestrze. Zdecydowana większość tych zajęć to ćwiczenia praktyczne i wykłady prowadzone nie tylko przez wykładowców akademickich, ale i praktyków. – Ściśle współpracujemy z branżą TSL, bo nasze województwo to prawdziwe zagłębie podobnych firm – mówi dziekan Witkowski. – Studenci zdobywają nie tylko wiedzę i umiejętności logistyczne, ale i informatyczne, z zakresu zarządzania, a także techniczne przydatne w przyszłej pracy – dodaje.

Wydział Ekonomii i Zarządzania UZ wykorzystuje także logistyczne atuty położenia Zielonej Góry. Nie tylko blisko stąd do granicy niemiecko-polskiej, ale i do głównych paneuropejskich korytarzy transportowych wschód-zachód, przebiegających przez Polskę autostradami A1 i A3. Przez obwodnicę miasta przebiega także trasa szybkiego ruchu S3 wiodąca z portów w Szczecinie i Świnoujściu na południe Europy. Dlatego studenci łatwo mogą poznawać specyfikę różnych rodzajów transportu – głównie morskiego, drogowego i kolejowego.

Fachowcy TSL i logistyki miejskiej

Najbardziej poszukiwanymi absolwentami kierunku logistyka na UZ będą studenci specjalności “zarządzanie logistyczne w przedsiębiorstwie”. To klasyczne studia logistyczne, przygotowujące fachowców od zarządzania łańcuchem dostaw. Absolwent tych studiów jest przygotowany do pracy głównie jako specjalista ds. logistyki w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz jako wykwalifikowany pracownik branży TSL.

Jednak bardzo przyszłościowy jest także program studiów “logistyka miejska”. Narastają problemy związane z właściwym projektowaniem przepływów ludzi i towarów na terenach zubranizowanych. Studenci tej specjalności będą coraz bardziej poszukiwani nie tylko przez samorządy miast, ale i przez spółki miejskie, firmy komunikacyjne i transportowe specjalizujące się w przewozach osób oraz dostawami przesyłek na małe odległości w gęsto zaludnionym terenie. Firmom branży TSL tacy fachowcy będą przydawali się do efektywnego zarządzania przewozami w coraz bardziej zatłoczonych aglomeracjach.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję