Site logo

Książka pod redakcją w zapisach bibliograficznych: jak zrobić przypis i umieścić w bibliografii

Książka pod redakcją, choć wygląda jak książka, nie jest do końca książką, którą cytuje się jak książkę. Przepraszam – nie odchodź! Tym stwierdzeniem chciałem Wam zwrócić uwagę na pewien obszar, który jest przyczyną wielu błędów i niepowodzeń. 

Czym jest książka (wydawnictwo zwarte) pod redakcją?

W licznych bibliotekach akademickich na studentów czekają zastawione sidła. Bardzo łatwo bowiem pomylić dwa rodzaje książek. Pierwszy z nich książka pisana pod redakcją. To książka, która ma jednego bądź kilku redaktorów i bardzo wielu autorów, którzy odpowiedzialni są za poszczególne artykuły zgromadzone w tej książce. Tego rodzaju wydawnictwo bardzo często mylona jest z książką, czyli mówiąc ściśle wydawnictwem zwartym, za którą odpowiedzialny jest jeden bądź kilku autorów. 

Jakie są konsekwencje pomylenia książki pod redakcją ze zwykłą książką?

Bardzo poważne. Po pierwsze bardzo trudno odnaleźć artykuł naukowy z danej książki, nie wiedząc że jest to książka pod redakcją a po drugie źle konstruuje się wtedy wpisy bibliografii i cytowania, co obniża wartość formalną prac akademickich.

Jak je odróżnić, aby uniknąć błędu?

Sięgam do książki pod redakcją. Naszym oczom ukazuje się strona tytułowa. Już tutaj naszą czujność musi wzbudzić wpis “pod redakcją”. Oznacza to że, książka jest dziełem wielu różnych autorów a całość zredagowała jedna osoba. Przechodzimy do strony redakcyjnej. Tutaj znajduje się numer ISBN, który jest bardzo ważny, ponieważ niektóre style biograficzne przewidują konieczność umieszczenia tego numeru w treści odwołania i bibliografii. Przechodzimy teraz do spisu treści. Spis treści w książce pod redakcją jest bardzo ważny, ponieważ zawiera on imiona i nazwiska autorów danych artykułów. Jeżeli kserujesz książkę pod redakcją bądź pozyskujesz ją w inny sposób, koniecznie należy zwrócić uwagę, by mieć stronę tytułową stronę redakcyjną oraz spis treści! Ponieważ tylko te trzy rzeczy w połączeniu ze sobą pomogą nam skonstruować odpowiednie odwołanie bibliograficzne!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Ściąga? Ale obciach!

Ściąga, ściągawka, gotowiec, as w rękawie… Jak jej nie nazwać, każdy pamięta i zna tą, jakże nielubianą przez nauczycieli i profesorów, “pomoc naukową”. Jedni, bo

Czytaj więcej »

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję