Site logo

KONKURSY NA PRACE DYPLOMOWE- to się opłaca!

Piszesz pracę magisterską i przypłacasz to nieprzespanymi nocami i powyrywanymi włosami? Brak Ci motywacji? Masz tytuł magistra i uważasz, że to wszystko co możesz uważać za gratyfikacje po pięciu latach studiów? Jeśli na jedno z powyższych pytań możesz odpowiedzieć twierdząco, to liczne programy konkursów na prace dyplomowe są skierowane dla Ciebie!

W Internecie można znaleźć wiele ofert związanych z konkursami na najlepsze prace dyplomowe. Absolwenci z tytułem licencjata, magistra oraz doktora mogą starać się o wygraną i zyskać tym samym liczne profity. Oferta jest bogata. Praktycznie w każdej dziedzinie można znaleźć propozycje intelektualnych zawodów. W zależności od formuły i organizatora, kandydata do konkursu może zgłaszać uczelnia, promotor lub sam absolwent. Idea tworzenia tego typu „motywatorów” w Polsce jest stosunkowo młoda, jednak z roku na rok nabiera coraz większej popularności. W dobie plagiatów, obniżania się poziomu prac dyplomowych, takie konkursy to pretekst do włożenia większego wysiłku intelektualnego przez studenta. Dlaczego i w jakim celu różne instytucje decydują się na ogłoszenie konkursu wyjaśnimy w poniższej części artykułu.

1. Firmy i korporacje

Firmy oraz korporacje poprzez organizowanie takich konkursów promują siebie jako firmy przyjazne studentom. Nastawione są na szukanie innowacyjności i potencjału drzemiącego w głowach młodych ludzi.
Coraz częściej zdarza się, że oprócz wynagrodzenia pieniężnego organizowane są konkursy w których nagrodą jest płatny staż. Studentowi lub absolwentowi daje to możliwość zdobycia cennego doświadczenia w międzynarodowych korporacjach . Jeśli firmie zależy na znalezieniu pracownika, który wykazuje się wybitnymi osiągnięciami naukowymi, nagrodą główną w konkursie jest zatrudnienie w danej firmie.

ASTOR: konkurs dedykowany absolwentom kierunków automatyki oraz robotyki, którzy w swoich pracach opierać będą się o produkty firmy. Pula nagród to prawie 10 tysięcy złotych. Więcej informacji na stronie firmy ASTOR

Absolwentom informatyki polecamy konkurs organizowany po raz ósmy przez firmę E-point SA. Firma nagradza najlepsze prace dyplomowe z zakresu rozwiązań internetowych realizowanych w technologii JAVA. Pierwsze miejsce to 7.000. Szczegółowe warunki rekrutacji: www.e-point.pl/konkurs

2.Urzędy miejskie, urzędy wojewódzkie oraz ministerstwa

Instytucje państwowe w ten sposób zwiększają swój wpływ na promocję własnego regionu. Dają tym samym możliwość nagrodzenia potencjału intelektualnego studentów zamieszkujących dany obszar. Na stronach internetowych miast, władz wojewódzkich czy ministerstw można znaleźć konkursy na prace magisterskie zwiazane tematycznie z danym regionem. Ma to na celu zachęcenie studentów i absolwentów do wsiąknięcia głębiej w struktury lokalne, poznania lepiej historii i zależności panujących między różnymi instytucjami. Nagrodami w tych konkursach są wysokie kwoty pieniężne a także staże u organizatorów.

Urząd Miejski w Poznaniu ogłosił X edycje konkursu. Nagrody główne to 3.000 złotych dla trzech prac magisterskich i 6.000 dla trzech prac doktorskich absolwentów poznańskich szkół wyższych z różnych kierunków, którzy w swoich pracach nawiązywali do struktur lokalnych stolicy Wielkopolski. Więcej informacji: http://www.poznan.pl/mim/main/nagrody-miasta-poznania-za-wyrozniajaca-sie-prace-magisterska-i-doktorska,p,181.html

Ministerstwo Sportu i Turystki
ogłosiło w kwietniu XI edycje  Konkursu o nagrodę Ministra Sportu i Turystyki za najlepszą pracę magisterską z zakresu gospodarki turystycznej. Szczegóły na: http://www.msport.gov.pl/

3. Instytucje edukacyjne

Tego typu instytucje w swoim założeniu mają popularyzację szkolnictwa wyższego w Polsce oraz podnoszenie jakości nauczania. Poprzez organizacje takich konkursów chcą zachęcić studentów do włożenia większego wysiłku w napisanie pracy dyplomowej, która przyczyni się do podniesienie prestiżu uczelni. Tym samym można wykorzystać wiedzę i kreatywność studentów do promocji polskich uczelni na arenie międzynarodowej ukazując młodych Polaków jako społeczeństwo innowacyjne.

Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii przy wsparciu Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wraz z firmami zlecającymi ogłosiło konkurs na najlepsze zamawiane prace magisterskie. Pięć najlepszych otrzyma 9.700 złotych, a wyłoniona przez jury konkursu wyróżniająca się poziomem, dodatkowe 1.500. Tematy prac oraz regulamin konkursu dostępny na stronie: http://www.scitt.paip.pl/konkurs.html

Instytut Badań Edukacyjnych– ogłosił konkurs dla mający na celu wyłonienie najlepszej pracy magisterskiej związanej z tematyka nauczania ustawicznego i uczenia się przez całe życie. Zwycięska praca we fragmentach zostanie opublikowana w magazynie „Edukacja” a jej autor otrzyma nagrodę pieniężną. Szczegółowe informacje: http://www.kwalifikacje.edu.pl/pl/konkursy/336-konkurs-ibe-na-prace-magisterska

4. Fundacje, stowarzyszenia i instytucje pozarządowe

Wiele z organizowanych konkursów to inicjatywy fundacji lub stowarzyszeń, które pozyskują fundusze od firm i osób prywatnych. Sponsorami nagród również są powyższe podmioty.
Celami takich konkursów jest m. in docenienie wysiłku studenta w napisanie pracy dyplomowej, popularyzacja danych obszarów działalności z różnych dziedzin oraz filantropii. W Internecie można znaleźć wiele ofert konkursowych. Przedstawiamy poniżej dwa ciekawe przykłady:

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego po raz kolejny ogłosiła konkurs „Magister PAFERE”– dla najlepszej pracy magisterskiej zakresu ekonomii wolnorynkowej oraz etyki w biznesie. Nagroda główna w konkursie to publikacja zwycięskiej pracy w formie książkowej. Dla laureatów przewidziano również nagrody finansowe.  Więcej szczegółów na stronie PAFERE.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego. Doroczny konkurs „Teraz Polska Promocja” skierowany dla absolwentów kierunków związanych z marketingiem, turystyką lub hotelarstwem. Fundacja w ten sposób ma na celu zwrócenie uwagi na wagę marketingu terytorialnego. Szczegółowe informacje na stronie Teraz Polska.

CZY TO SIĘ OPŁACA?

Wielość organizowanych konkursów pozwala na zwiększenie swoich szans na zdobycie nagrody. Jeśli nie ma przeciwwskazań w regulaminach, swoją pracę możemy zgłaszać do kilku konkursów naraz.
W zależności od formuły konkursu i naszych preferencji, możemy dostać nagrodę pieniężną ( rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych). Dla absolwenta wyższej uczelni takie kwoty wydają się być dużą motywacją do cięższej pracy. Dzięki takiemu współzawodnictwu, studenci dostają możliwość skonfrontowania swojej wiedzy z praktyką. Nagrodami są staże zarówno w Polsce jak i za granicą. Firmy decydują często nawet zatrudnienie takich osób.

Studencie lub absolwencie, na co czekasz? Aplikuj!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję