Studia na kierunku zdrowie publiczne i epidemiologia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku prowadzi Wydział Nauk o Zdrowiu. To studia, których realizacja bazuje na wieloletnich doświadczeniach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w nauczaniu nauk o zdrowiu, w tym zdrowia publicznego.
Kandydaci na kierunek zdrowie publiczne i epidemiologia powinni charakteryzować się zdolnościami analitycznymi, być pełni inicjatywy, oraz otwarci i empatyczni.
Zdrowie publiczne na UMB możesz realizować na studiach licencjackich. Studia pierwszego stopnia trwają 3 lata. Zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym. Studia w trybie stacjonarnym są bezpłatne.
Specjaliści z zakresu zdrowia publicznego i epidemiologii będą pełnić rolę łącznika pomiędzy medycyną, a wszystkimi innymi obszarami życia społecznego, które kształtują nasze zdrowie. Pandemia Covid-19 w dużym stopniu uwypukliła, że tacy specjaliści na rynku ochrony zdrowia są niezbędni. Jest to zadanie o tyle trudne, że wymaga interdyscyplinarnego podejścia oraz posługiwania się językiem z bardzo wielu obszarów, dlatego głównym celem nauczania na tym kierunku jest nabycie przez studentów wiedzy, umiejętności i kompetencji do podjęcia pracy na stanowiskach wykonawczych w instytucjach realizujących cele i zadania zdrowia publicznego.
Umiejscowienie kierunku w dziedzinie nauk o zdrowiu i nauk medycznych pozwala na przygotowanie profesjonalnej wykonawczej kadry zdrowia publicznego. Posiada ona wiedzę, umiejętności i kompetencje, które umożliwią inicjowanie, planowanie, wdrażanie oraz ewaluację działań we wszystkich obszarach życia społecznego, oraz na wszystkich szczeblach funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Ma to na celu poprawę stanu zdrowia populacji oraz zwiększenie efektywności podejmowanych decyzji dotyczących zdrowia.
W planie studiów przewidziano 120 godzin praktyk zawodowych. Studenci będą mogli je odbyć w podmiotach wyznaczonych przez UMB (Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna), jak również istnieje możliwość realizacji własnych pomysłów w postaci praktyk krajowych czy zagranicznych, także w sektorze niepublicznym.
Absolwent studiów licencjackich kierunku zdrowie publiczne i epidemiologia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku posiada kompetencje umożliwiające zatrudnienie w instytucjach sektora publicznego i prywatnego realizujących cele i zadania zdrowia publicznego, takich jak np.: