Studia na kierunku nawigacja na Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie prowadzi Instytut Nawigacji. Możesz studiować ten kierunek na studiach wojskowych lub cywilnych. Studia wojskowe są prowadzone w systemie jednolitych studiów magisterskich i trwają 10 semestrów. W ramach studiów cywilnych kształcenie odbywa na poziomie inżynierskim i magisterskim. Studia I stopnia trwają 7 semestrów a II stopnia 3 semestry.
Specjalności studia wojskowe:
nawigacja naprowadzania,
ruch lotniczy (kontroler ruchu lotniczego),
nawigator statku powietrznego,
wysunięty nawigator naprowadzania lotnictwa,
identyfikacja bojowa.
Studia na kierunku nawigacja na LAW Dęblin w trybie stacjonarnym są bezpłatne.
Jak wyglądają studia z nawigacji na Lotniczej Akademii Wojskowej?
Nawigacja taktyczna - studia wojskowe
Wykształcenie studenta wojskowego w specjalności nawigacja taktyczna jest ukierunkowane na przygotowanie absolwentów do uzyskania kwalifikacji zawodowych jako nawigator naprowadzania określonych w normie obronnej NO-05-A013.
Program:
teoretyczne podstawy nawigacji, budowy i funkcjonowania systemów dowodzenia,
metodyka naprowadzania,
taktyka lotnictwa,
przepisy ruchu lotniczego,
przepisy lotnicze,
łączność lotnicza,
możliwości bojowe samolotów i sprzętu radiolokacyjnego oraz armii obcych państw.
Zarządzanie ruchem lotniczym - studia wojskowe
Absolwent wojskowych studiów w specjalności zarządzanie ruchem lotniczym przygotowany jest do kwalifikacji zawodowych jako kontroler lotniska lub kontroler zbliżania.
Eksploatacja infrastruktury nawigacyjnej portów lotniczych - studia cywilne
teoretyczne podstawy nawigacji i radionawigacji,
budowa i funkcjonowania elementów naziemnej infrastruktury lotniskowej,
umiejętności z zakresu eksploatacji urządzeń i systemów radionawigacyjnych, zwłaszcza tych, które stanowią oprzyrządowanie lotnisk.
Zarządzanie ruchem lotniczym - studia cywilne
systemy zarządzania przestrzenią powietrzną,
organizacja i zasady przepływu i kontroli ruchu lotniczego,
umiejętność kierowania ruchem lotniczym z wykorzystaniem systemów i urządzeń radiolokacyjnych i radiotelekomunikacyjnych.
Studenci studiów po zakwalifikowaniu się na szkolenie w Ośrodku Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego mogą uzyskać cywilną licencję praktykanta – kontrolera ruchu lotniczego.
Praca po kierunku nawigacja
Po ukończeniu kierunku nawigacja na LAW, absolwenta czeka kariera uzależniona od tego czy kończył studia wojskowe, czy cywilne.
Nawigacja taktyczna - studia wojskowe
Absolwent wojskowych studiów w specjalności nawigacja taktyczna, zarządzanie ruchem lotniczym przygotowany jest do służby w strukturach Sił Zbrojnych RP.
Zarządzanie ruchem lotniczym - studia wojskowe
Absolwent wojskowych studiów w specjalności zarządzanie ruchem lotniczym przygotowany jest do kwalifikacji zawodowych jako kontroler lotniska lub kontroler zbliżania.
Eksploatacja infrastruktury nawigacyjnej portów lotniczych, inżynierskie studia cywilne
Absolwent studiów cywilnych specjalności eksploatacja infrastruktury nawigacyjnej portów lotniczych posiada umiejętności z zakresu eksploatacji urządzeń i systemów radionawigacyjnych, zwłaszcza tych, które stanowią oprzyrządowanie lotnisk, może zatem podjąć pracę w tym charakterze na lotniskach w Polsce i za granicą.
Zarządzanie ruchem lotniczym, inżynierskie studia cywilne
Absolwent studiów cywilnych specjalności zarządzanie ruchem lotnizym jest przygotowany do pracy w organizacjach zarządzających ruchem lotniczym oraz jednostkach państwowego nadzoru lotniczego (m. in. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej).