Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie prowadzi Wydział Bezpieczeństwa Lotniczego. Są to studia cywilne. Kształcenie odbywa na poziomie licencjackim i magisterskim w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia I stopnia trwają 6 semestrów, a II stopnia 4 semestry.
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na LAW Dęblin w trybie stacjonarnym są bezpłatne, studia w trybie niestacjonarnym są płatne.
Jak wyglądają studia z bezpieczeństwa narodowego na Lotniczej Akademii Wojskowej?
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe ba LAW, to połączenie tradycji kształcenia w zakresie bezpieczeństwa, obronności państwa, zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie, z nowoczesnością i potrzebami współczesnego rynku pracy. Absolwent potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, prognozuje i analizuje procesy zapewniające bezpieczeństwo. W pracy zawodowej wykorzystuje przepisy i procedury związane z podejmowaniem decyzji zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa lotniczego państwa.
Cel studiów
Uzyskanie rzetelnej pogłębionej wiedzy o istocie bezpieczeństwa, instytucjach państwowych odpowiedzialnych za problemy bezpieczeństwa narodowego i ich kompetencjach, środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego, zachodzących tam procesach i mechanizmach kształtowania bezpieczeństwa narodowego.
Uwzględniając specjalności studiów celem kształcenia jest również zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w środowisku lotniczym i uzyskanie kwalifikacji potrzebnych do zatrudnienia na różnych stanowiskach w jednostkach organizacyjnych lotnictwa państwowego lub w cywilnych organizacjach lotniczych.
Ważnym elementem studiów są praktyki zawodowe, które odbywają się w wybranych organizacjach lotniczych, w portach lotniczych, jednostkach administracji państwowej, zakładach lotniczych, jednostkach podporządkowanych MON oraz MSW.
Praca po kierunku bezpieczeństwo narodowe
Po ukończeniu kierunku bezpieczeństwo narodowe na LAW, absolwent jest specjalistą do pracy w:
resorcie obrony narodowej,
resorcie spraw wewnętrznych i administracji,
przemyśle obronnym,
służbach i organach bezpieczeństwa państwa,
organizacjach lotniczych, przede wszystkim portach lotniczych.
Uwzględniając specjalności studiów absolwenci są przygotowani do pracy na stanowiskach specjalistów, w szczególności z zakresu bezpieczeństwa lotniczego. Mogą podjąć zatrudnienie w portach lotniczych oraz w cywilnych instytucjach lotniczych na stanowiskach administracyjnych, jak i specjalistycznych.
Swoje obowiązki mogą pełnić w instytucjach związanych z obroną narodową oraz w innych organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem państwa.
Absolwent może znaleźć zatrudnienie jako:
wykwalifikowany pracownik szeroko pojętego sektora bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa,
specjalista do spraw bezpieczeństwa i ochrony lotnictwa,
ekspert do spraw bezpieczeństwa, a po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji także zarządzania bezpieczeństwem, zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej.