Studia na kierunku elektromobilność na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach prowadzi Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Możesz studiować ten kierunek na poziomie pierwszego stopnia, w trybie stacjonarnym. Studia inżynierskie stacjonarne trwają 7 semestrów.
Studia na kierunku elektromobilność prowadzone są bez specjalności.
Kierunek elektromobilność powstał w odpowiedzi na obecnie problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza, wysokimi kosztami paliw oraz nieuchronność ich wyczerpania się. Wiele państw przygotowuje strategię przejścia na alternatywne napędy pojazdów. Pojazdy z napędem elektrycznym spełniają najlepiej postawione wymagania. Szybki rozwój tego segmentu przemysłu motoryzacyjnego i jego otoczenia powoduje duże zapotrzebowanie rynku pracy na dobrze wykształconą kadrę techniczną w tym zakresie.
Studia na elektromobilności na PŚK w trybie stacjonarnym są bezpłatne.
Kierunek elektromobilność na PŚK obejmuje obszar kształcenia nauk technicznych, a w szczególności:
Pojęcie elektromobilnośći jest nowe i obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z przemieszczaniem się przy pomocy pojazdów z napędem elektrycznym oraz szeroko rozumianą towarzyszącą mu infrastrukturą dlatego dotychczas żaden inny kierunek studiów nie był w stanie zapewnić wykształcenia w tym zakresie. By temu sprostać, należało opracować od podstaw unikalny, nowy kierunek studiów.
Absolwent kierunku elektromobilność będzie posiadał wiedzę w zakresie projektowania, budowy, sterowania i użytkowania energoelektronicznych przekształtników trakcyjnych, napędów pojazdów elektrycznych, magazynów energii, stacji ładowania pojazdów elektrycznych, układów automatycznego sterowania, systemów mikroprocesorowych.
Elektromobilność jest jednym z kluczowych obszarów, które zostały określone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Celem programu studiów na kierunku jest stworzenie dogodnych warunków dla upowszechniania korzystania z pojazdów elektrycznych i infrastruktury z tym związanej.
W ramach Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki PŚK istnieją specjalistyczne laboratoria wyposażone w wysokiej klasy sprzęt dzięki dofinansowaniu ze środków UE. Są to między innymi:
Kadra wykładowców posiada duże długoletnie doświadczenie praktyczne w zakresie elektromobilności, dzięki udziałowi w realizacji szeregu prac rozwojowo-wdrożeniowych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Program studiów na elektromobilności przewiduje koordynowanie zakresu i treści kształcenia poszczególnych przedmiotów z przedsiębiorcami oraz odbywanie praktyk i szkoleń zawodowych w przedsiębiorstwach regionu świętokrzyskiego, które są zainteresowane wdrażaniem rozwiązań z zakresu elektromobilności. Są to głównie lokalne przedsiębiorstwa komunikacyjne oraz firmy takie jak np.: MAN Bus ze Starachowic i Toolmex Truck z Szydłowca.
Po ukończeniu kierunku elektromobilność a PŚK absolwent będzie mógł podjąć pracę w dynamicznie rosnącej liczbie przedsiębiorstw, instytucji i organizacji zajmujących się elektromobilnością. Absolwenci są również przygotowani do pracy w istniejących firmach produkujących tabor komunikacyjny oraz miejskich przedsiębiorstwach komunikacyjnych, które powszechnie wdrażają ekologiczne środki transportu.
Nabyta w trakcie studiów rozszerzona wiedza w obszarze energoelektroniki, automatyki napędów elektrycznych oraz układów elektronicznych daje dodatkowo absolwentowi mocne podstawy do podjęcia pracy w tak poszukiwanym na rynku zawodzie inżyniera utrzymania ruchu urządzeń elektrycznych.
Absolwent elektromobilności z tytułem inżyniera posiada wszechstronne i różnorodne wykształcenie w tej interdyscyplinarnej dziedzinie, co daje mu umiejętności rozwiązywania problemów związanych z aktualnymi wyzwaniami technologicznymi i innowacyjnymi najbliższych dekad. Jest przygotowany do podjęcia pracy w obszarze przemysłu i jego otoczenia związanego z pojazdami o napędzie elektrycznym i hybrydowym, a także towarzyszącej im infrastruktury niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania tego typu transportu.