Site logo

Jaki kierunek studiów wybrać? (poradnik dla kandydatów i test kompetencji)

Jaki kierunek studiów wybrać? Studia humanistyczne czy może lepiej inżynierskie lub medyczne? Tryb stacjonarny czy niestacjonarny? Uczelnia państwowa czy prywatna? Im bliżej do rozpoczęcia rekrutacji na studia, tym częściej pojawiają się w głowie takie pytania. Mnogość propozycji dostępnych na polskim rynku usług edukacyjnychb utrudnia jednak podjęcie ostatecznej decyzji i często doprowadza do niemałego zamieszania… Jak sobie z tym wyborem poradzić i podjąć właściwą decyzję? Spokojnie, pomożemy Ci!

Czym kierować się przy wyborze studiów?

Przy wyborze uczelni nie kieruj się aktualną modą, sugestiami rodziców czy kolegów. Oczywiście, weź pod uwagę to co mówią najbliżsi – niech będą dla Ciebie kolejnym, ale nie podstawowym źródłem informacji na temat szkolnictwa wyższego. Przede wszystkim jednak, samodzielnie zdobądź wiedzę na temat kierunków i uczelni, które wydają Ci się atrakcyjne. A podstawowym kryterium wyboru szkoły wyższej niech będą twoje zainteresowania i preferencje. Dzięki temu studia będą dla Ciebie przyjemnością a przyszła praca przyniesie satysfakcję.

Zastanów się, jakie masz umiejętności i zainteresowania. Skorzystaj z przytoczonych pytań, aby lepiej określić swój potencjał. Czego uczysz się szybciej niż inni? Co robisz dobrze, lepiej niż inni? Którą z codziennych aktywności mógłbyś zajmować się częściej? Jakie masz hobby? Które z przedmiotów szkolnych najbardziej Ci odpowiadają, a które są Twoją “piętą achillesową”? Czy lepiej radzisz sobie pracując z danymi lub liczbami, czy raczej wolisz przebywać z ludźmi i z nimi rozmawiać?

Bierzesz pod uwagę politologię, iberystykę, administrację publiczną lub inżynierię biomedyczną? Czy jesteś pewien, co kryje się pod tymi nazwami? Kim jest logistyk? Czym zajmuje się zawodowo kulturoznawca? Gdzie pracuje metalurg? Do podjęcia jakiej pracy przygotowuje kierunek “europeistyka”? Jakie warunki pracy ma geodeta? Sprawdź szczegółowe informacje na temat interesujących Cię kierunków i możliwości zatrudnienia po ukończeniu studiów.

Polecamy również zapoznanie się z opisami poszczególnych zawodów, w których zawarliśmy zakresy obowiązków, potencjalne miejsca pracy, wysokość zarobków oraz ścieżkę edukacyjną.

Gdzie studiować?

Wiele kierunków można studiować na różnych uczelniach, np. grafikę na uczelniach artystycznych i technicznych a ochronę środowiska czy informatykę na uniwersytetach lub politechnikach. Rodzaj uczelni to jednak nie tylko same nazewnictwo, ale również bardzo istotny wpływ na program studiów i propozycję zajęć (np. z zakresu przedmiotów ścisłych). Przed wyborem sprawdź zatem dokładnie, który kierunek jest bliższy Twoim aspiracjom, umiejętnościom i predyspozycjom.

Internet, dni otwarte na uczelniach oraz informatory to podstawowe źródła informacji o uczelniach, więc korzystaj z nich! Na stronach internetowych poszczególnych szkół wyższych znajdziesz programy studiów i opisy sylwetek absolwentów. To wskazówka dla Ciebie, gdzie możesz pracować po danym kierunku studiów oraz co kryje się pod ich nazwą. Fora internetowe i serwisy społecznościowe to kolejne źródło danych o uczelni. Znajdź studentów lub grupy związane z uczelnią, o której myślisz – przeczytaj dostępne informacje, zapytaj o wszystko, co Cię interesuje. Dni otwarte to okazja do przyjrzenia się wybranej szkole, porozmawiania z pracownikami, uzyskania szczegółowych informacji. Wiele uczelni przygotowuje też w tym dniu interesujące wykłady, spotkania i imprezy tematyczne.

Jeśli jednak nie masz czasu na to, żeby wybrać się osobiście na drzwi otwarte, to zachęcamy do wizyty na forum dyskusyjnym Forum.Studia.net, gdzie możesz uzyskać szczegółowe informacje na temat oferty kształcenia danej uczelni i poznać opinie jej studentów.

Czy uczelnia, którą wybrałeś jest naprawdę dobra?

Rankingi i artykuły mogą okazać się cennym zbiorem informacji na temat interesujących Cię uczelni. Na portalach społecznościowych poszukaj wypowiedzi byłych lub aktualnych studentów – oni wiedzą najlepiej, jak uczelnia funkcjonuje. Natomiast archiwa wiadomości i newsy posłużą Ci do sprawdzenia czy uczelnia nie miała lub nie ma jakiś kłopotów, np. z kadrą dydaktyczną lub przestarzałą infrastrukturą – gdyby tak było, na pewno znajdziesz o tym informacje. Jeśli chcesz wiedzieć czy dana uczelnia jest wiarygodna a prowadzone przez nią programy studiów spełniają najwyższe standardy kształcenia, to wystarczy zajrzeć na oficjalną stronę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie znajdziesz szczegółowe raporty.

Wybór uczelni i specjalizacji to ważny krok w życiu. To, jak będziesz wspominał czasy studenckie nie zależy jednak tylko od profilu kształcenia, który obierzesz. Zaangażuj się w życie uczelni, bierz udział w różnorodnych wydarzeniach, korzystaj z propozycji dokształcania i spędzania wolnego czasu, które oferuje szkoła. Nawiązuj znajomości i dbaj o praktyczne aspekty kształcenia np. przez odbywanie praktyk lub stażów. To wszystko zaprocentuje lepszym przygotowaniem do wejścia na rynek pracy oraz niezapomnianymi przyjaźniami i doświadczeniami z okresu studiów.

Test kompetencji

Postawmy sprawę jasno: okres studiów nie jest wyłącznie przedłużeniem młodości, jak wiele osób mylnie uważa. Trzeba wykazać się zarówno odpowiednim podejściem, cechami charakteru, jak i dystansem do wielu spraw. Jeśli liczysz zatem, że studia to tylko imprezy i ciągła zabawa, to może czas zweryfikować swój pogląd i sprawdzić już teraz czy nadajesz się na studia?

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję