Site logo

Jak zaplanować przygotowania do matury 2021?

Maturzyści, nie myślicie jeszcze o egzaminach dojrzałości? To błąd! Przygotowanie do matury w kilka tygodni czy, o zgrozo, w kilka weekendów należy raczej do rzeczy niemożliwych. Warto więc zawczasu zaplanować przygotowania i powtórki materiałów. Dobrze opanowany materiał to jeden z gwarantów dobrego wyniku, który pozwoli na rozpoczęcie studiów na wymarzonym kierunku. Jak zaplanować przygotowania do egzaminów, aby wyrobić się całym materiałem?

Stwórz dobry plan

Maturalny maraton wiąże się z przystąpieniem do co najmniej czterech egzaminów pisemnych oraz dwóch ustnych. Do listy mogą dojść również przedmioty dodatkowe, które są wymagane przy rekrutacji na wybrane kierunki. Zanim zaczniesz przygotowania, pamiętaj, aby nie panikować! Panika i nadmierny stres jeszcze przed rozpoczęciem nauki mogą skutkować złym nastawieniem oraz gorszą efektywnością. Po pierwsze: stwórz dobry plan. W kalendarzu zaznacz te tygodnie i weekendy, które poświęcisz na naukę wybranego przedmiotu. Nie planuj pracy w taki sposób, aby przez dobre kilka tygodni zajmować się w kółko tym samym materiałem. Oprócz przedmiotów dodatkowych pozostaje jeszcze nauka do obowiązkowego egzaminu z języka polskiego, matematyki czy języka obcego, więc masz w wybierać.

Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj

Najgorsze, co możesz sobie zrobić to odłożyć naukę na ostatni dzwonek. Systematyczne uczenie się z odpowiednim wyprzedzeniem mniej stresuje i pozwala na lepsze przyswojenie materiału. Jeśli kilka miesięcy przed maturą uświadomisz sobie, że niektóre zagadnienia sprawiają Ci większą trudność, będziesz miał jeszcze czas, aby poświęcić im więcej uwagi. Rozpoczęcie nauki z odpowiednim wyprzedzeniem umożliwi również zmianę decyzji przy składaniu ostatecznej deklaracji w lutym. Jeśli podczas nauki stwierdzisz, że wolisz jednak zdawać dany przedmiot na poziomie podstawowym zamiast na rozszerzonym lub zrezygnować z dodatkowego przedmiotu – będziesz miał jeszcze taką możliwość. Po złożeniu ostatecznej deklaracji nie będzie już odwrotu.

Praktyka czyni mistrza

Samo zrobienie starannych notatek z pewnością nie wystarczy, bo na większości egzaminów wymagane jest praktyczne wykorzystanie wiedzy. Korzystaj z zeszłorocznych arkuszy maturalnych i testuj swoją wiedzę systematycznie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas przygotowań wykonać kilkanaście egzaminów maturalnych. Oprócz sprawdzenia swojej wiedzy, zapoznasz się ze sposobem formułowania poleceń i zadań. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jaki sposób odpowiadać na pytania czy rozwiązywać zadania na prawdziwej maturze. Po rozwiązania testu koniecznie sprawdź klucz i podlicz swój wynik. Dzięki temu będziesz widział własne postępy w czasie nauki.

Potrzebne wsparcie?

Tylko nieliczni maturzyści ostatnich lat przygotowywali się samodzielnie do matury. Większość licealistów i uczniów szkół średnich korzysta z dodatkowych zajęć oraz fakultetów prowadzonych w szkole przez cały rok szkolny. Dzięki wspólnym zajęciom z nauczycielem z pewnością otrzymasz cenne wskazówki. Taka forma zajęć jest głównie organizowana dla osób, które zdają przedmioty maturalne na poziomie rozszerzonym. Z pewnością dowiesz się więcej na fakultecie niż tradycyjnej lekcji. Wolisz uczyć się w pojedynkę? Dobrą praktyką, która staje się coraz bardziej popularna jest uczęszczanie na korepetycje. Niektórzy maturzyści chodzą nawet na kilka zajęć w tygodniu i dodatkowo uczą się języka polskiego, matematyki czy języka obcego pod okiem korepetytora. Pamiętaj tylko, aby starannie dobrać korepetytora do własnych potrzeb i sposobu nauki. Już po pierwszych wspólnych zajęciach będziesz wiedział, czy złapiesz dobry kontaktach ze swoim prywatnym nauczycielem. Oferty korepetycji znajdziesz tutaj.
Niech moc będzie z Tobą! 🙂

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Doktor

Doktor – nie lekarz, chyba że startujesz na kierunek medyczny. Stopień naukowy – jego właściciel będzie prowadził ćwiczenia lub wykłady. Może zostać Twoim opiekunem pracy

Czytaj więcej »

Specjalność studiów

Specjalność studiów – sposób na wyróżnienie oferty studiów na danej uczelni czy wydziale, zwłaszcza przed wprowadzeniem KRK.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję