Site logo

Jak zamienić trudny tekst na prosty? Omawianie i parafraza w pracy licencjackiej

Czasem naukowcy piszą bardzo skomplikowane teksty. Zdania są rozbudowane nawet do kilku linijek. Terminologia niezwykle zaawansowana. Taki tekst sprawia wrażenie naukowego i rzetelnego, jednak nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Przekonujemy się o tym, gdy chcemy tekst zrozumieć lub dokonać jego uproszczenia.

Co to znaczy zrozumieć?

Pewien mędrzec mawiał, że tylko ten rozumie jakiś temat, kto jest w stanie go wytłumaczyć sześcioletniemu dziecku. Muszę podzielić się z wami pewną refleksją. Wiele razy zrozumiałem dobrze, jakieś zagadnienie dopiero wtedy, gdy przygotowywałem się do zajęć na jego temat. Szukając odpowiedniej ilustracji, schematu, mapy myśli czy wykresu lub nawet mnemotechniki można świetnie ułożyć w swojej głowie praktycznie każdą treść.

Co, gdy czegoś nie da się uprościć?

Prawda jest też taka, że niektórych zagadnień nie da się przedstawić prosto. Są dwa powody. Niektóre dyscypliny wyodrębniły swój osobny język, który dosłownie niczego nie mówi zwykłemu Kowalskiemu. Tak jest np. w wypadku fizyki kwantowej, niektórych gałęzi filozofii czy cybernetyki. Drugi powód jest prozaiczny: treści spisane w trudnym języku nie mogą być uproszczone, ponieważ to skończone dyrdymały. Przystępując do pracy nad tekstem, musisz upewnić się, że nie jest on bzdurny. Jeśli już masz przekonanie, że to co czytasz ma sens, możesz podjąć decyzję o tym, by uczynić go bardziej komunikatywym.

Co konkretnie trzeba zrobić, by uprościć tekst?

Można wysnuć kilka bardzo istotnych wniosków, które mają charakter ogólny. Zamieniając tekst z trudnego na prosty kieruj się czterema zasadami:

  • Nie uprościsz, nie rozumiejąc tego, co upraszczasz
  • Zrozum dobrze tekst
  • Wersja docelowa to taka, którą zrozumie sześcioletnie dziecko. Do tego musisz dążyć 
  • Jedno zdanie – jedno orzeczenie. Unikaj zdań złożonych
  • Trudne słowa rzadko bywają konieczne

Instrukcja w filmie!

Konkretne sposoby pracy z tekstem, przedstawione są poniżej w filmie, zachęcam do jego obejrzenia!

Pamiętaj też, o zachowaniu ostrożności, aby nie narazić się na ryzyko plagiatu!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję