Site logo

Jak cytować? Poradnik dla studentów – 5 najważniejszych wskazówek

Wiem, że w Akademii Belfra powstało mnóstwo materiałów dotyczących przypisów. Czasem jednak od przybytku… boli głowa. Jeśli szukasz kilku prostych zasad, o których trzeba pamiętać, gdy cytujesz jakiegoś autora, jesteś we właściwym miejscu. 

Cytat to argument na poparcie tezy

Cytowanie nie zwalnia Cię od od odpowiedzialności za tekst i od konieczności własnego rozumu. Podam przykład. Praca dyplomowa z psychologii behawioralnej. Nie możesz ot tak, bez komentarza podać definicji osobowości, pochodzącej od któregoś z psychoanalityków. Po prostu nie. 

Dokładne sprawdzanie cytatów

Gdy ja sam chcę się doczepić do tekstu, a wierzcie mi, że czasami bardzo chcę, sprawdzam cytaty ze źródłem. Pomyłka w przepisywaniu tekstu jest w tym wypadku, albo raczej może być poważnym błędem. Nawet przecinek jest istotny. Nie wierzycie? W trakcie egzekucji do dowódcy plutony egzekucyjnego przyszedł rozkaz “Rozstrzelać nie ułaskawić”. Telegrafista nie wpisał przecinka. Powstają zatem dwie możliwości. “Rozstrzelać nie, ułaskawić” lub “Rozstrzelać, nie ułaskawić”. Skazany zginął, bo dowódca nie bawił się w subtelności. 

Nie cytuj długich fragmentów

Cytaty bywają cennym elementem tekstu, ale są jak rodzynki w serniku. Gdy jest ich za dużo, wszystko psują. 

Komentuj, wprowadzaj i omawiaj cytaty

Twój wywód musi być spójny. Jedno z drugiego musi wynikać. Hmm a raczej drugie z jednego. Chodzi mi o to, że nie można ot tak na chybił trafił wklejać cytatów. Ich kolejność musi mieć swoją logikę, zgodną z wewnętrzną logiką tekstu. Nie wiem, czy pamiętacie piosenkę Pawła Kukiza, w której śpiewał:

“A mówili mi przyjaciele, nie mieszaj ogórków z dżemem, musztardy z kisielem i śliwek z likierem, żołądek to nie San Francisko”. 

Jeśli nie pamiętacie, nic nie szkodzi, to nie jest mądra piosenka, ale tego jednego zalecenia warto przestrzegać nie tylko na imprezie ale i w pracy dyplomowej. 

Co to za znak (…) ?

A to jest znak, który pozwala Ci na ominięcie części cytatu, jeśli jest on zbyt długi lub użycie całego większego fragmentu nie ma w danej sytuacji żadnego sensu. Stosujemy wtedy trzy kropki w nawiasie, powiadamiając czytelnika że umieszczony w tekście cytat nie jest ciągły. 

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję