Site logo

Jak pracują freelancerzy w Polsce?

Kilka dni temu ukazał się raport dotyczący freelancerów w Polsce. Nie da się ukryć, że spora część studentów i absolwentów rozpoczyna swoją karierę zawodową pracując właśnie w takim charakterze. W ostatnich latach tak zwani wolni strzelcy zdominowali praktycznie całą branżę kreatywną. Pracują jako specjaliści seo, copywriterzy, programiści, graficy, tłumacze, jednak nie na etat. Przyjmują natomiast zlecenia i na własną rękę wykonują projekty. Czy taki charakter pracy to dobre rozwiązanie? Jak pracują freelancerzy w Polsce – z czym mają problemy, co sobie cenią i dlaczego nie chcą zmieniać pracy na etat w biurze?

Jacy specjaliści pracują jako freelancerzy?

Największą grupę freelancerów stanowią graficy. Ponad 37% osób biorących udział w badaniu zajmuje się przygotowywaniem projektów graficznych. Drugie miejsce zajmują copywriterzy, którzy przyjmują zlecenia na pisanie wszelkiej maści tekstów, również tych na potrzeby pozycjonowania. Prawie 27% respondentów to specjaliści z zakresu programowania i branży IT.

Freelancerzy pracują również jako:

  • specjaliści SEO,
  • tłumacze,
  • specjaliści ds. marketingu,
  • osoby zajmujące się fotografią oraz multimediami.

Sylwetka freelancera – wiek, wykształcenie i zarobki

Ponad 70% wolnych strzelców ma wyższe wykształcenie (niepełne lub pełne). Aż 47,5% freelancerów biorących udział w badaniu jest w wieku od 25 do 35 lat. Oznacza to, że w większości przypadków pracę w takim charakterze podejmują głównie absolwenci. Sporą grupę stanowią także sami studenci, czyli osoby w wieku od 18 do 24 lat. Jeśli chodzi o płeć statystycznego freelancera to żadna z nich nie dominuje na rynku pracy – mamy tyle samo kobiet, co mężczyzn. Kwestia zarobków wolnych strzelców jest natomiast o wiele bardziej zróżnicowana. Spora część, bo ponad 40% zarabia do tysiąca złoty miesięcznie. Co czwarty freelancer zarabia od 1000 do 2000 zł. Prawie 5% zarabia natomiast ponad 8000 zł miesięczne. Należy jednak zwrócić uwagę, że freelancerzy są przedstawicielami różnych branż, a każdej z nich przysługują inne stawki. Jak wynika z badania, w większości przypadków freelancerzy nie są zadowoleni ze swoich zarobów, a tylko 3% badanych ocenia swoje pensje jako wysokie.

Jak się rozliczają i jak oceniają swoją pracę?

Prawie połowa, bo aż 42% rozlicza się na podstawie umów zlecenie lub o dzieło, które zawierają z firmami. Co piąty freelancer prowadzi własną firmę (chociaż dotyczy to przede wszystkim osób po 35 roku życia). Niestety, prawie 13% osób pracujących w charakterze wolnych strzelców rozlicza się w szarej strefie. Wynagrodzenie przyjmują „do ręki” i nie odprowadzają od tego żadnego podatku. Co szczególnie cenią sobie osoby pracujące na własny rachunek? 9 na 10 freelancerów podkreśla, że w odróżnieniu od pracy na etat, ich godziny pracy są elastyczne. Jest to szczególnie ważne dla studentów, którzy projekty muszą pogodzić z zajęciami. Freelancer cieszy się również niezależnością i może dowolnie wybierać zlecenia (to jednak dotyczy wyłącznie doświadczonych grafików czy programistów). Freelancerom najbardziej przeszkadza brak dobrych zleceń od firm oraz spora konkurencja, która dodatkowo obniża stawki za wykonanie projektu. Co 3 wolny strzelec narzeka na brak ubezpieczenia zdrowotnego oraz zabezpieczenia socjalnego.

Jesteś w trakcie szukania pracy? Sprawdź jak napisać dobre CV!

Źródło: useme, Polski Freelancer 2016

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję