Site logo

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego

Studenci kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo poznają rangę i znaczenie informacji we współczesnym świecie. Uczą się stosować profesjonalne metody jej wyszukiwania, selekcjonowania, oceniania, przetwarzania i wykorzystywania. Analizując procesy, które kształtowały książkę w przeszłości, starają się odkrywać jej współczesne oblicze i środowisko, w którym funkcjonuje – zarówno od strony organizacji instytucji książki i informacji, jak i ich technologicznego wyposażenia.

Na studiach II stopnia studenci wybierają jedną z następujących specjalności: edytorstwo, biblioteki cyfrowe, biblioteki w społeczeństwie wiedzy, prasa w systemie informacji.

Program
Program kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo koncentruje się wokół trzech bloków tematycznych: bibliologicznego (tu m.in. przedmioty: Historia kultury książki, Typografia i grafika książki, Czytelnictwo) bibliotekoznawczego (tu m.in. przedmioty: Biblioteka jako instytucja kultury i informacji, Organizacja i zarządzanie biblioteką, Zintegrowane systemy biblioteczne, Techniki komunikacyjne w bibliotece) informacyjnego (tu m.in. przedmioty: Źródła informacji, Bazy danych w Internecie, Zarządzanie danymi bibliograficznymi, Heurystyka informacyjna, Architektura informacji sieciowej, Rynek informacji elektronicznej)


Absolwenc
i
Absolwenta kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo można scharakteryzować jako pracownika nowoczesnego sektora informacji. Jest on przygotowany do pracy w:

  • bibliotekach naukowych, publicznych, szkolnych,
  • mediatekach i centrach informacji.

Nabyte podczas studiów kompetencje może on wykorzystać także w innych zawodach związanych z zarządzaniem informacją i wiedzą, np.:

  • brokera informacji,
  • redaktora,
  • księgarza,
  • antykwariusza.

Zasady rekrutacji

Studia stacjonarne

Studia I stopnia (3-letnie licencjackie)

Nowa matura

  • W postępowaniu rekrutacyjnym brane będą pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych z przedmiotów wymienionych w tabeli.
  • Wynik egzaminu maturalnego, wyrażony jako liczba uzyskanych procentów, pomnożony będzie przez odpowiedni współczynnik zawarty w tabeli.
  • Jeśli egzamin z danego przedmiotu zdawany był na dwóch poziomach, pod uwagę brany będzie wynik korzystniejszy.
  • Lista rankingowa tworzona będzie na podstawie sumy uzyskanych punktów.

Stara matura

W postępowaniu rekrutacyjnym na studia stacjonarne I stopnia (licencjackie) na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo w roku akademickim 2012/2013 kandydaci ze starą maturą będą przystępować do egzaminu pisemnego w formie testu z zakresu wiedzy o literaturze i o współczesnej kulturze (ze szczególnym uwzględnieniem kultury literackiej). Kandydaci przyjmowani będą według listy rankingowej stworzonej na podstawie wyników testu wyrażonych w punktach. Do zdania testu wymagane będzie uzyskanie min. 60 % punktów.

Studia II stopnia (2-letnie magisterskie)

Na studia mogą być przyjęci w pierwszej kolejności absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo prowadzonych na Uniwersytecie Wrocławskim. O przyjęciu w ramach ustalonego limitu przyjęć zadecyduje miejsce na liście rankingowej sporządzonej według oceny na dyplomie ukończenia studiów.

Jeśli limit miejsc nie zostanie wypełniony, w dalszej kolejności przyjmowani będą absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo prowadzonych na innych uczelniach. O przyjęciu w ramach ustalonego limitu przyjęć zadecyduje miejsce na liście rankingowej sporządzonej według oceny na dyplomie ukończenia studiów.

Jeśli limit miejsc nie zostanie wypełniony, w dalszej kolejności przyjmowani będą absolwenci studiów pierwszego stopnia innych kierunków. O przyjęciu w ramach ustalonego limitu przyjęć zadecyduje miejsce na liście rankingowej sporządzonej według oceny na dyplomie ukończenia studiów.

Studia niestacjonarne

Studia I stopnia (3-letnie licencjackie)
Nowa matura i stara matura
Przyjęcie na studia nastąpi na podstawie złożonych dokumentów.

Studia II stopnia (2-letnie magisterskie)
Na studia zostaną przyjęci absolwenci studiów pierwszego stopnia dowolnego kierunku studiów na podstawie złożonych dokumentów.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Informatyka łatwiej niż myślisz

Początkujący informatyk zarabia 4000-5000 złotych, a po kilku latach może liczyć na płacę rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc czasami przekwalifikować się albo zmienić kierunek

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję