Czy od października 2020 zajęcia wrócą na uczelnie? | Opinie studentów – wyniki ankiety

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od października studenci wracają na uczelnie. My na portalu Studia.pl zapytaliśmy studentów, czy chcieliby utrzymania zdalnej formy studiowania. Zobacz, co myślą o zdalnej edukacji i jak oceniają dotychczasowe formy jej prowadzenia. Niemal 60% ankietowanych chciałoby przynajmniej częściowo zdalnego studiowania.

– To jest pewna decyzja – zapowiedział premier Morawiecki powrót uczelni do “normalnego”, stacjonarnego  trybu w “Rozmowach Dnia” Radia Łódź i TVP3 Łódź. Stacjonarne nauczenie w szkołach i na uczelniach było zawieszone od 12 marca 2020 r.. Zdalnie prowadzone były zajęcia, zaliczenia, egzaminy, a nawet obrony prac dyplomowych. Taka forma trwa nadal z “odmrażaniem” uczelni, dopuszczeniem możliwości części aktywności studenckich w murach uczelni (zobacz szczegóły). Teraz trwają dywagację, czy od początku nowego roku akademickiego powinno się utrzymać zajęcia on-line w jak największym zakresie, czy też powrócić do zasad sprzed 12 marca. 

Co dalej ze zdalnym studiowaniem?

Zamieściliśmy na portalu Studia.pl dwie różne opinie naszych ekspertów związane ze zdalną edukacją:

  • sceptyczną – lepiej, aby w jak największym stopniu zajęcia były “w realu”, a on-line tylko w wtedy, kiedy to konieczne (czytaj tutaj),
  • entuzjastyczną – wrzucenie polskiego szkolnictwa wyższego w zdalną edukację przyniosło więcej pożytków i szkód, należy utrzymać zajęcia on-line jak najszerzej (czytaj tutaj).

Zapytaliśmy jednocześnie studentki i studentów na portalu Studia.pl, czego sami by chcieli, zamieszczając stosowną ankietkę. 

Wyniki ankiety Studia.pl

Jak widać – nieco ponad 40% odpowiedziało: wolę studia “w realu”, oby było jak najmniej zajęć zdalnych, Nie ma to jak kontakt bezpośredni. Bardzo podobny odsetek respondentów opowiedział się za opcją: trochę tak, trochę tak – to, co możliwe, powinno być w e-learningu, spotkania na uczelni tylko w małych grupach. Jednak niemal co piąta osoba uczestnicząca w ankiecie okazała się entuzjastą zdalnego nauczania. Niemal 20% wybrało opcję: najlepiej, aby całe studia były on-line, to najbardziej mi pasuje. To pokazuje, że przyszłość studiów wirtualnych ma ogromny potencjał. Co ciekawe – odsetek “za pełnymi studiami on-line” był podobny do uczestników ankiety, którzy przyznali się do studiowania zaocznie. Ale nie wszyscy “zaoczni” byli zwolennikami takiego rozwiązania. Z kolei chciała go także część studentów dziennych, którzy “normalnie” studiują w murach uczelni w trybie stacjonarnym.

Jak wyglądały studia podczas pandemii?

Jednocześnie zapytaliśmy w ankiecie, czy uczelnie poradziły sobie ze zdalną organizacją zajęć w czasie pandemii koronawirusa.

Wyniki ankiety Studia.pl

Naszym zdaniem wyniki są przerażające. Co piąta studentka i student biorący udział w ankiecie podpisali się pod stwierdzeniem: masakra, większość zajęć była źle przeprowadzona. Jedynie nieco ponad 16% pochwaliło uczelnię, że “było super – wykładowcy świetnie sobie poradzili”. Zdecydowana większość studentów – niemal 60% stwierdziło, że to zależało od wykładowców. Część zajęć dobrze przygotowana i przeprowadzona, część to porażka. Można z tych wyników wnioskować, że spora część uczelni potraktowała podejście do zdalnej edukacji po partyzancku. Rzuciło na głęboką wodę swoich wykładowców i tylko część z nich dopłynęła sprawnie do brzegu.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak wybrać kierunek?
Miłosz Szkudlarski

Inżynier nie tylko po politechnice

Studia techniczne dające tytuł inżyniera znajdziemy nie tylko na uczelniach politechnicznych. Takie same kierunki studiów technicznych czy z zarządzania znajdziemy także na uniwersytetach specjalistycznych. Dodatkowo

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję