Site logo

Czy nadajesz się do pracy w startupie?

Studiujesz, albo właśnie skończyłeś studia? Zastanawiasz się, jak pokierować swoją karierą? Dzisiaj dla większości młodych ludzi możliwości rozwoju, atmosfera w pracy i motywacja pozafinansowa są równie ważne, co wynagrodzenie. I to już w pierwszej pracy. Jeśli myślisz podobnie i czujesz, że korporacja do Ciebie nie pasuje, rozejrzyj się na rynku startupów. Przeżywają one swój rozkwit, a co za tym idzie – szukają talentów. Daj się znaleźć.

Kraków jest wyjątkowym miejscem pod względem liczby startupów i technologicznych rozwiązań, nad którymi pracują młode firmy. Coraz częściej o stolicy Małopolski mówi się jako o europejskiej Dolinie Krzemowej. Przedsiębiorcy stojący za udanymi startupami przekonują, że to właśnie w młodych, innowacyjnych firmach warto szukać pierwszej pracy. To tutaj powstały tak duże technologiczne spółki jak Comarch, Onet czy Interia. Swoje ośrodki badawcze i centra deweloperskie mają obecnie w Krakowie globalne marki takie jak Motorola, IBM, Cisco czy Deutsche Telekom, które coraz chętniej otwierają się na współpracę ze startupami. Z Krakowa wywodzą się startupy, które jako nieliczne z Polski mogą pochwalić się prawdziwie międzynarodowym zasięgiem: Estimote, Base CRM, Brainly czy International Coupons.

Kogo szukają startupy?

Krakowskie startupy, zwłaszcza te o ambicjach globalnych, prowadzą regularną rekrutację na różne stanowiska, zarówno ściśle technologiczne, ale także z obszaru marketingu, sprzedaży czy obsługi klienta. Tak naprawdę pracę w startupie można znaleźć będąc studentem lub absolwentem niemal każdego kierunku studiów. Predyspozycje są równie ważne co praktyczne umiejętności. Pracy w startupach na studiach nie uczą. Oczywiście wiedza jest ważna, ale bardziej liczy się u nas nieszablonowe myślenie, zaangażowanie i chęć do pracy – przekonuje Szymon Dobosz, prezes International Coupons, krakowskiej firmy prowadzącej w Polsce serwis kodyrabatowe.pl, a na świecie jego kilkanaście lokalnych odpowiedników.

Jak z Zadane.pl wyrosło Brainly.com? Jak wygląda praca w startupie? Jakie trzeba mieć umiejętności, żeby odnaleźć się w takiej strukturze? Na nasze pytania odpowiedział Przemek Oborski z Brainly.com

https://www.youtube.com/watch?v=9nzvg37bOpI

Pracodawcy stojący za krakowskimi startupami przekonują, że szukają osób potrafiących wykazywać się inicjatywą i gotowych podejmować decyzje dotyczące kierunku rozwoju firmy.

 

– Wpływ osoby pracującej w startupie na działania firmy jest znacznie większy niż w dużej korporacji. W startupie można rzeczywiście realizować swoje pomysły – przekonuje Patrycja Szostakowska, Head of HR w Brainly, międzynarodowej platformy edukacyjnej, w Polsce znanej szerzej jako Zadane.pl.

W startupie odnajdą się osoby, które przeczuwają, że praca w korporacji jest nie dla nich.

 

– Osobiście preferuję pracowników bez doświadczenia pracy w korporacji, ewentualnie z krótkim, maksymalnie dwuletnim stażem w dużym koncernie, którzy już wiedzą, że korporacja to nie jest coś, co chcą w życiu robić. Z mojego doświadczenia wynika, że takie osoby szybciej odnajdują się w startupowym środowisku pracy, czyli w bardzo dynamicznie rozwijającej się firmie. Wyjątek stanowią doświadczeni menadżerowie, którzy siłą rzeczy najczęściej przychodzą do nas z większych firm – mówi Szymon Dobosz z International Coupons.

Umiejętności analityczne i zdolność do szybkiego wyciągania wniosków to kolejne pożądane kwalifikacje wśród pracowników startupów.

 

– Każda osoba dołączająca do naszego zespołu musi po pierwsze dobrze odnajdować się w takim środowisku pracy, a po drugie powinna wykazywać się inicjatywą i mieć odwagę zmieniać to, co nie jest do końca efektywne i skuteczne – przyznaje Szostakowska z Brainly.

Podobnie jak niemal w każdej pracy, również w startupie wymagana jest samodzielność, ale w przeciwieństwie do dużych firm wymagana ona jest nawet od stażystów.

 

– W naszej firmie oferujemy płatne staże dla początkujących. Jeżeli jesteśmy zadowoleni ze współpracy, proponujemy stałe zatrudnienie. Co istotne, staż u nas to nie parzenie kawy, tylko rozwiązywanie realnych problemów biznesowych jako równoważny członek zespołu. – wyjaśnia prezes International Coupons.

W startupie na pewno nie odnajdą się osoby o postawie roszczeniowej, ale też osoby nawykłe do wykonywania poleceń i sztywnych ram.

 

– Odnajdą się ludzie otwarci, którzy mają duże poczucie własnej sprawczości. Dlatego spośród kandydatów do pracy czy na staż zawsze wybieramy ludzi proaktywnych i przedsiębiorczych. Takich, którzy chcą podejmować decyzje, które wpływają na codzienne życie firmy – dodaje Szymon Dobosz.

 


International Coupons to polska firma o międzynarodowym zasięgu. Powstała w 2013 roku w Krakowie jako efekt szybkiego rozwoju działającego od 2010 roku serwisu kodyrabatowe.pl. Obecnie w ramach grupy International Coupons działa kilkanaście serwisów na całym świecie (poza Europą również w Azji, Ameryce Południowej i Północnej).

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Znamy najlepszych tłumaczy

Najlepszych tłumaczy już po raz trzeci wyłania ogólnopolski konkurs lingwistyczny „Tłumacze na start”. 20 listopada 2015 roku odbył się wielki finał już III edycji. Zwycięzcy

Czytaj więcej »

Temperament a porozumienie

Nie z każdym człowiekiem można łatwo się porozumieć. Jeden reaguje w sytuacjach zawodowych i prywatnych spokojnie, inny aż kipi ze złości. Za te zachowania odpowiada

Czytaj więcej »

Poznaj rekrutacyjne standardy

Kiedyś zaskakiwały, dziś są standardowymi zadaniami stosowanymi na rozmowach o pracę. Przyjrzyj się sposobom weryfikacji kandydatów, które na stałe zadomowiły się w Polsce. Zobacz czego

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję