Site logo

Poznaj rekrutacyjne standardy

Kiedyś zaskakiwały, dziś są standardowymi zadaniami stosowanymi na rozmowach o pracę. Przyjrzyj się sposobom weryfikacji kandydatów, które na stałe zadomowiły się w Polsce. Zobacz czego możesz się spodziewać na rozmowie o pracę i nie daj się zaskoczyć. Doświadczenie i wiedza to nie wszystko, aby dostać posadę marzeń. Udając się na rozmowę rekrutacyjną musisz być gotowy na wszystko. HR-owcy mają za zadanie nie tylko sprawdzić kompetencje kandydata, ale również odkryć jego słabe strony. Zanim otrzymasz propozycję pracy przygotuj się na istne „pole minowe”.

Jaka figura będzie następna?

Jedną z form rekrutacji upodobaną przez korporacje na całym świecie, a obecnie stosowaną coraz częściej przez małe i średnie przedsiębiorstwa, są testy rekrutacyjne. Jeśli wybierasz się na taki egzamin bez przygotowania to licz się z porażką . Pracodawcy nie zawsze informują nas, że ich firma przeprowadza takie testy, jednak rozwiązanie ich bez odrobiny praktyki jest wyjątkowo trudne. Tego typu zadania mają zwykle charakter „zamknięty”, gdzie otrzymujemy sugestie odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa a na rozwiązanie mamy bardzo ograniczony czas. „Testy rekrutacyjne mają na celu sprawdzenie umiejętności analitycznych, werbalnych i logicznych. Dodatkowo pokazują, jak kandydat odnajduje się w nowej i stresującej sytuacji” – mówi Klaudia Mampe z tests4job.

Jakie działania doprowadziły firmę do bankructwa?

Ostatnimi laty, pracodawcy zaczęli stosować metodę „case study”, zwaną również studium przypadku. Zadaniem kandydata jest przeanalizowanie i wyciągnięcie wniosków na podstawie otrzymanego „case’a”, którym może być raport finansowy, plan kampanii marketingowej, dokumentacja lub na przykład zadanie rozdzielenia obowiązków między pracowników. Lista pomysłów jest nieograniczona, ale w większości przypadków zadanie odnosi się do stanowiska, o które się staramy. Dzięki analizie przypadku, pracodawca sprawdza naszą umiejętność analitycznego myślenia oraz radzenia sobie w nowej sytuacji. Do tego typu zadania ciężko się przygotować ze względu na jego różnorodność. Możemy się jedynie domyślać, że na stanowisko przedstawiciela handlowego będziemy musieli przeprowadzić symulację sprzedaży produktu a na stanowisko marketingowca przedstawić przykładowe działania kampanii promocyjnej.

Jakie są Pana mocne strony?

Nikt nie da nam pracy „na ładne oczy”, dlatego standardową formą rekrutacji są rozmowy kwalifikacyjne. Spotkanie pozwala pracodawcy lepiej poznać kandydata, dostrzec jego mocne i słabe strony a przede wszystkim zweryfikować informacje o nim. Zwykle na takiej rozmowie mówimy o swoim doświadczeniu, zdobytej edukacji, planach na przyszłość. Pytanie pojawiające się najczęściej to: „Dlaczego chce Pan dla nas pracować?” lub „Dlaczego zrezygnował Pan z poprzedniej pracy?”. Pojawiają się również pytania mniej standardowe i zdecydowanie mniej przyjazne dla kandydata, jak: „Dlaczego przyszedł Pan nieodpowiednio ubrany?” lub „Czy życie Pana fascynuje?”. Nie jest to proste, ale w takiej sytuacji musimy „zachować zimną krew” i znaleźć dyplomatyczną odpowiedź na pytanie.

Patrząc na powyższą listę niby nie dostrzegamy nic nowego, jednak formy rekrutacji stosowane przez pracodawców ulegają ciągłym modyfikacjom. Różnorodność zadań jest ogromna i nie jesteśmy w stanie się w 100% przygotować. Traktujmy jednak te trzy formy jakimi jest: rozmowa kwalifikacyjna, studium przypadku, oraz testy rekrutacyjne, jako standardowe elementy każdej rekrutacji a trudniej będzie nas zaskoczyć na rozmowie o pracę.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Tests4Job, który dla czytelników Studia.net przygotował 10% rabat na testy kwalifikacyjne, które pomogą Ci zabłysnąć na rynku pracy. Aby uzyskać rabat kliknij tutaj.
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję