Słyszałeś o podyplomówkach, że warto je wybrać, ale nie wiesz dlaczego? Szef naciska, żebyś kształcił się podyplomowo, ale zastanawiasz się po co? Kończysz studia, rozważasz dalszą naukę i nie wiesz, co dają studia podyplomowe? Podpowiadamy korzyści, jakie może dać ta forma studiowania.
Studia podyplomowe mają wiele zalet, które nabierają znaczenia zwłaszcza w dzisiejszym, niezwykle dynamicznym świecie.
Zmiana zawodu
Studia podyplomowe nie muszą najczęściej być związane z dotychczasowym wykształceniem. Bardzo rzadko zdarza się takie wymaganie. Na przykład w przypadku części “podyplomówek” dla nauczycieli, gdzie w rekrutacji pojawia się warunek wcześniejszego przygotowania pedagogicznego. W przeważającej większości przypadków można być przyjętym na studia podyplomowe nie mające nic wspólnego z dyplomem studiów I i II stopnia. Można więc w ten sposób szybko, stosunkowo tanio i dość łatwo zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe.
Szybkie dokształcenie się
A co za tym idzie zaoszczędzenie czasu. Współcześnie często nie mamy możliwości, by decydować się na drugi kierunek studiów, bądź studia doktoranckie. Studia podyplomowe dają możliwość zdobycia kompetencji w ciągu 2 lat, niekiedy nawet już w 1,5 roku. Dlaczego w tak krótkim czasie skutecznego uzyskania koniecznego wykształcenia i wiedzy. Ponieważ zwykle są sformatowane “wąsko” zgodnie z kształceniem do danego zawodu, certyfikatu czy specjalności.
Uzupełnienie wiedzy
Praktycznie każdy kierunek, od humanistycznych, przez biznesowe i medyczne, który studiowaliśmy na studiach pierwszego stopnia – możemy kontynuować na studiach podyplomowych. Można w ten sposób poszerzyć swoją wiedzę o dodatkową specjalizację lub też zdobyć wiedzę ogólną, szeroką, która lepiej pozwoli orientować się w świecie. Wszystko dzięki programowi studiów, który przygotowany jest w taki sposób, żeby poszerzać już dobytą wiedzę,
Rozszerzanie kompetencji
Studia podyplomowe dają również możliwość studiowania na kierunkach zupełnie niezwiązanych z naszym dotychczasowym wykształceniem. Możemy w ten sposób np. kończąc chemię udać się na “podyplomówkę” z zarządzania. Wszystko po to, by np. móc zdobyć wysokie stanowisko kierownicze w koncernie chemicznym.
Uprawnienia do zawodu regulowanego
Część zawodów jest uznana w Polsce za tzw. zawody regulowane. To znaczy – nie można ich wykonywać bez odpowiednich uprawnień. Wśród nich zwykle znajdziemy staż i test umiejętności, zwykle na zasadzie egzaminu państwowego. Podyplomówka związana z zawodem regulowanym daje tutaj dwie korzyści. Wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania zawodu oraz wymagane prawem wykształcenie.
Lista zawodów regulowanych
Zawody regulowane do których trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje można pogrupować na takie obszaty, jak:
- gospodarka morska i żegluga śródlądowa,
- medycyna.
- rzeczoznawstwo w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych,
- rzecznictwo patentowe,
- przewodnictwo górskie,
- muzealnictwo,
- edukacja (m.in. uprawnienia nauczycielskie),
- bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna,
- ochrona osób i mienia,
- pożarnictwo,
- detektywistyka,
- cło,
- budownictwo,
- lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne,
- oraz mieszkalnictwo,
- transport,
- zarządzanie ryzykiem (aktuariusz),
- sprawy socjalne,
- doradztwo restrukturyzacyjne,
- BHP,
- geologia,
- obrót papierami wartościowymi (makler),
- doradca inwestycyjny,
- konserwatora zabytków,
- archeologi,
- doradztwo podatkowe,
- tłumaczenia przysięgłe.
Szybszy awans
Jeśli program studiów podyplomowych jest zgodny z wykonywanym zadaniem, to wtedy daje szansę na szybszą karierę. Dzięki niej zdobędziesz dodatkowe kompetencje i będziesz w stanie skuteczniej wykonywać zadania zawodowe. Jeśli wyśle Cię na nią szef i jeszcze za to zapłaci – pokazuje, że wiąże z Tobą nadzieję na dłuższą współpracę. Jeśli samodzielnie wybierasz dodatkową edukację – pokazujesz szefowi swoje zaangażowanie i chęć doskonalenia się. A to wszystko przekłada się na lepsze możliwości awansu zawodowego i wyższe stanowisko pracy.
Edukacja dla pracujących
Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym studia podyplomowe mogą być prowadzone przez uczelnie wyższe tylko w zakresie prowadzonych przez nią kierunków. Zgodę na poszerzenie oferty edukacyjnej o kierunek, którego uczelnia nie prowadzi, wyrazić może jedynie minister.
Studia te realizowane są, o czym była mowa już wcześniej, w niezwykle szerokiej gamie kierunków. Bardzo często są modyfikowane zgodnie z potrzebą rynkową (zarządzanie dla wszystkich, wiedza o społeczeństwie dla nauczycieli historii itp.)
Darmowo lub z dofinansowaniem
Koszt studiów podyplomowych jest niezwykle zróżnicowany, a składa się na niego wiele czynników, m.in. : miejsce (miasto, uczelnia) odbywania studiów, popularność kierunku, długość zajęć, prowadzący itp. Często jednak można liczyć na refundację, czy to od pracodawcy, który kieruje nas na te studia, czy też z funduszy unijnych. Istnieją kierunki studiów podyplomowych, które w części bądź całości finansowane są ze środków państwowych, bądź międzynarodowych (np. unijnych).
Poszukaj “podyplomówki”
Studia podyplomowe różnią się między sobą tematyka, długością, ceną, uprawnieniami. Poszukaj najlepszego programu dla siebie,