Site logo

Zawód: Analityk finansowy – kim jest i ile zarabia?

Średnie miesięczne pensje analityków kształtują się od 5 do 12 tys. zł, natomiast wedle prognoz specjalistów portalu Kariera w Finansach, wynagrodzenia tych stanowisk mogą jeszcze wzrosnąć o około 10-15 procent. Kim są i czym się zajmują analitycy finansowi dojdziesz się w tym artykule!

Analityk finansowy czyli kto?

W najprostszym rozumieniu, analitykiem finansowym jest osoba, która “ma głowę do liczb” i wykonuje analizę finansową, czyli jedną z najlepiej znanych i powszechnie wykorzystywanych technik oceny efektywności, sprawności, skuteczności i bezpieczeństwa funkcjonowania przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej. Stanowi też integralną część każdego wniosku kredytowego, raportu menedżerskiego, czy raportu z kontroli finansowej.

Właściwie czym zajmuje się w pracy analityk finansowy?

Wyżej wspomniana analiza finansowa to tylko czubek góry lodowej, a osoby zatrudnione na tym stanowisku muszą być przygotowane na wyzwania, które nierzadko wykraczają poza ich standardowy zakres obowiązków, czyli:
– sporządzanie analiz i raportów finansowych,
– analiza ryzyka ekonomicznego przedsięwzięć,
– tworzenie prognoz ekonomicznych i ich weryfikacja,
– tworzenie arkuszy analitycznych,
– sporządzanie terminowych raportów z dokonanych analiz,
– udział w przygotowywaniu długo – i krótkoterminowych strategii finansowych,
– ocena od strony finansowej projektów inwestycyjnych.

Jesteśmy przekonani, że tylko połączenie teorii akademickiej i praktycznego doświadczenia może kształtować menedżerów finansów przyszłości, którzy są w stanie i chcą podjąć kolejne kroki w swojej karierze zawodowej – przekonuje Tomasz Wiśniewski – Partner, Dyrektor Działu Wyceny, Deal Advisory, KPMG.

Finance and Accounting na Akademii Koźmińskiego

W 2018 roku Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie umieszczono na 17 miejscu w prestiżowym rankingu Global Masters in Finance stworzonej przez “Financial Times”. Jest to jedyna uczelnia w centralnej i wschodniej Europie, która doczekała się takiego wyróżnienia. Tak wysokie notowanie wynika z faktu, że studiując na Akademii Koźmińskiego student nauczy się:
– Prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa i instytucji finansowych w gospodarce wolnorynkowej
– Zasad i standardów rachunkowości, zarówno w krajowych, jak i zagranicznych i międzynarodowych operacjach księgowych
– Przygotowywania i interpretacji sprawozdań finansowych oraz formułowanie przydatnych wniosków na ich podstawie
– Projektowania efektywnych systemów rozliczeniowych, ocena efektywności systemów księgowych wykorzystywanych w niewrażliwości podmiotów
– Wdrażania sposobów poprawy kondycji finansowej każdego z podmiotów, jego restrukturyzacji i rehabilitacji

Czy warto zainteresować się karierą właśnie w tej niezwykle dynamicznie rozwijającej się branży? Dlaczego specjaliści od analiz finansowych zarabiają tak dużo, a firmy muszą rywalizować ze sobą o najlepszych kandydatów? Tego dowiesz się biorąc udział w webinarium, które wystartuje 27 lutego o godzinie 15.30.

Co musisz zrobić? Wystarczy, że wypełnicie poniższy formularz, a w odpowiedzi otrzymacie specjalny link z dostępem do strony.
{rsform 11}

Możliwości i ścieżki kariery po studiach

Absolwent dwurocznego programu Finance and Accounting na Akademii Koźmińskiego będzie kompetentny na wszelkich szczeblach finansowych struktur, a ścieżki lego kariery, wedle własnego wyboru, podzieli na jeden z czterech głównych:
– Specjalista ds. Finansów, analityk finansowy lub menedżer w organizacjach zajmujących się usługami finansowymi (banki, ubezpieczyciele, fundusze inwestycyjne, usługi brokerskie), międzynarodowe korporacje lub sektor publiczny.
– Kontroler, księgowy, audytor lub specjalista ds. Rachunkowości w pokrewnej dziedzinie (zawody, które okazały się odporne na kryzys finansowy). Program przygotowuje uczestników do pracy zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.
– Specjalista w dowolnym dziale firmy związanej z finansami i księgami
– Specjalista w działach przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz działom zgodności międzynarodowych banków

Wiele ofert pracy dla finansistów pojawi się w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, branży produkcyjnej, FMCG, farmaceutycznej, sieci handlowych czy nieruchomości. Na brak ogłoszeń na pewno nie będą mogli narzekać Samodzielni Księgowi, Analitycy, Kontrolerzy Finansowi oraz Accounting/Finance Menedżerzy.

Analiza finansowa i wycena nie są czymś, czego można się nauczyć wyłącznie poprzez szlifowanie książek – podkreśla Mateusz Kacprzak – Dyrektor Zarządzający, Kierownik Rynków Kapitałowych Kapitałowych, Bank Zachodni WBK S.A . – Wymaga dużego doświadczenia praktycznego, aby zbudować, a często i czystą intuicję. Program Akademii Koźmińskiego wyposaża uczniów w najnowocześniejszy zestaw narzędzi, pozwalający im na rozpoczęcie udanej kariery w finansach.

Wszelkie możliwości i pytania możecie wysłać mailem na adres masterinfinance@kozminski.edu.pl, bądź samodzielnie sprawdzić na oficjalnej stronie programu TUTAJ.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Zawód z pasją – kulturoznawca

Kulturoznawstwo to niesamowita życiowa przygoda, poznawanie innych kultur, ludzi i często ich odmiennego spojrzenia na życie. Czym zajmuje się kulturoznawca i jak wygląda jego codzienna

Czytaj więcej »

AGH kształci prezesów!

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica zajęła I miejsce w rankingu pt. „Kuźnia prezesów” opublikowanym 25 listopada b.r. przez dziennik „Rzeczpospolita”. W przeprowadzanym co roku badaniu analitycy

Czytaj więcej »

Uwolnij kreatywność w branży TSL

Ruszył Program Edukacyjny Uwolnij kreatywność, kierowany do studentów takich kierunków jak transport i logistyka, którzy w przyszłości chcą podjąć pracę w branży TSL (Transport, Spedycja,

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję