Site logo

Pakiet dla humanistyki, czyli jak uratujemy nauki humanistyczne na uczelniach

Włączenie nauk humanistycznych do programu kierunków zamawianych, zmiana zasad odpłatności za drugi kierunek studiów, wprowadzenie zajęć z filozofii do programu szkół ponadgimnazjalnych – to wybrane propozycje Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawarte w “Pakiecie dla humanistyki”, o którym wczoraj debatowano na posiedzeniu Okrągłego Stołu Humanistyki.

We wczorajszym posiedzenie Okrągłego Stołu Humanistyki wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, polskich uczelni, organizacji społecznych oraz administracji publicznej.

– Humanistyka jest niezbędna, aby zrozumieć świat oraz samego siebie – podkreśliła otwierając debatę prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Dlatego uważam też, że wymaga wzmocnienia. Chciałabym, żebyśmy podczas tego spotkania wypracowali konkretne, służące jej rozwojowi rozwiązania, które będziemy mogli jak najszybciej wprowadzić życie – dodała minister nauki.

Poważne zmiany czekają nas w kwestii odpłatności za drugi kierunek studiów – studenci od początku studiów na drugim kierunku będą wiedzieli czy za naukę zapłacą, czy będą z niej zwolnieni. Resort nauki chce również rozszerzyć liczbę studentów zwolnionych z opłaty za drugi kierunek z obecnych 10 proc. do 20 proc. Studenci, którzy na pierwszym, podstawowym kierunku będą w 20 proc. najlepszych, uzyskają uprawnienie do bezpłatnego toku studiów na drugim kierunku.

MNiSW chce również wprowadzić przedmioty humanistyczne na kierunkach technicznych i ścisłych. Student wybierałby zajęcia w wymiarze nie większym niż 3-5 ECTS z oferty ogólnouniwersyteckiej, nie powiązanej ściśle ze studiowanym przez niego kierunkiem. Studenci kierunków humanistycznych mogliby natomiast uczęszczać na zajęcia z zakresu ekonomii, programowania, statystyki, etc.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosi niebawem kolejną już edycję programu kierunków zamawianych. – Wspólnie z ekspertami określimy kompetencje , których potrzebuje rynek pracy – np. komunikację, retorykę, autoprezentację. To umożliwi włączenie humanistyki i nauk społecznych w program kierunków zamawianych, na które w latach 2014-2020 rząd przeznaczy ok. 1,2 mld zł – powiedziała prof. Lena Kolarska-Bobińska.

W marcu rozpoczną się natomiast dyskusje z grupą naukowców, którzy byli odpowiedzialni za ocenianie polskich jednostek naukowych w procesie parametryzacji. – Jesteśmy otwarci na dopracowanie zasad oceny parametrycznej jednostek naukowych w humanistyce i naukach społecznych, tak by jeszcze bardziej uwzględnić ich specyfikę – zaznaczyła prof. Kolarska – Bobińska. – Nowe zasady wypracuje Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych w konsultacji ze środowiskiem. To nie będzie decyzja ministra, ale samych naukowców – dodała minister nauki.

W przygotowanym przez MNiSW “Pakiecie dla humanistyki” znalazł się również postulat utrzymania Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na jego obecnym poziomie finansowania. – Zależy nam szczególnie na wieloletnich programach, co jest zgodne z postulatami środowiska. Jednocześnie humanistyka będzie finansowana z innych programów – powiedziała minister nauki.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska będzie też wspierać pomysł wprowadzenia nauczania filozofii w liceach. Na ten temat minister nauki rozmawiała już z minister edukacji narodowej Joanną Kluzik-Rostkowską.

Czy to wystarczy, żeby uratować nauki humanistyczne przed marginalizacją?

Autor: Miłosz Szkudlarski
Źródło: Nauka.gov.pl

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

“Dziewczyny na politechniki” po raz drugi

Wystartowała II edycja kampanii “Dziewczyny na Politechniki”. Akcja ma zachęcić uczennice szkół ponadgimnazjalnych do zainteresowania się studiami na kierunkach ścisłych, technicznych, inżynierskich. Jak informuje strona

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję