Site logo

Kampania MNiSW – Studencie, masz prawo.

„Studencie, masz prawo” – taki tytuł nosi kampania informacyjna MNiSW ogłoszona 1 października. Jej celem jest dotarcie do studentów z informacjami na temat ich uprawnień. Każdy żak powinien zapoznać się z treścią swoich praw i zbiorem podstawowych zasad dotyczących monitorowania ich interesów.
Prawa studentów zostały zapisane w ustawie i Karcie Praw Studenta. Jej główne założenia przedstawiono w 10 punktach:
1. Jesteś najważniejszym podmiotem uczelni – kształcenie na studniach jest zorientowane na Ciebie.
2. Każdy maturzysta ma równe szanse w dostępie do studiów bezpłatnych – studiowanie nadal jest bezpłatne.
3. Każdy student ma równe szanse w dostępie do studiów na drugim kierunku – droga do bezpłatnego studiowania dla większej grupy kandydatów na studia.
4. Uczelnia nie może pobierać opłat za egzaminy i podstawowe usługi edukacyjne – utworzony katalog bezpłatnych usług edukacyjnych.
5. Prawa studenta chroni umowa cywilno-prawna z uczelnią publiczną i niepubliczną – dzięki temu dokładnie wiesz o warunkach Twojego studiowania.
6. Uczelnia nie może pobierać od studenta żadnych dodatkowych opłat nieprzewidzianych w umowie ze studentem – obowiązkowa umowa z uczelnią daje Ci ochronę również wobec niewłaściwie i niespodziewanie wprowadzanych zobowiązań finansowych.
7. Każdy student ocenia pracę nauczyciela akademickiego – jeśli nauczyciel akademicki dwukrotnie zostanie oceniony negatywnie, straci pracę.
8. Każdy student ma prawo do jawnej obrony pracy dyplomowej – na wniosek promotora lub studenta może być jawna.
9. Uczelnia prowadzi obowiązkowy monitoring losów zawodowych studentów w celu dostosowania programów do potrzeb rynku pracy – dzięki temu może zmodyfikować swoją ofertę edukacyjną, aby w przyszłości zwiększyć szanse absolwentów na znalezienie dobrej pracy.
10. Rzecznik praw absolwenta działa na rzecz szybkiego wejścia absolwentów na rynek pracy – studia to przepustka do rynku pracy, a Rzecznik Praw Absolwenta jest Twoim sprzymierzeńcem.
„Wierzę, że podpisanie tego dokumentu będzie doskonałą podstawą do dalszego współdziałania na rzecz praw studenta” – mówi o Karcie prof. Barbara Kudrycka.
 
W jednym z wpisów na swoim blogu Minister wyraźnie zaznaczyła swój sprzeciw wobec łamania praw studentów na uczelniach: „Nie zgadzam się na łamanie praw studentów. Będę konsekwentnie wspierać studentów w walce o ich prawa, zbyt często przed wprowadzeniem reformy szkolnictwa wyższego uczelnie stosowały wobec studentów politykę fiskalną. (…) Niektóre szkoły wyższe wciąż obciążają studentów opłatami za egzaminy i rozmaite usługi edukacyjne, nieraz po prostu inaczej je nazywając. Ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym” gwarantuje studentom od 1 stycznia 2012 r. bezpłatne egzaminy dyplomowe, poprawkowe i komisyjne, wpis na kolejny rok i semestr studiów, złożenie pracy dyplomowej, wydanie suplementu do dyplomu i dziennika praktyk.” – pisze prof. Barbara Kudrycka. Całą wypowiedź znaleźć można tutaj.
Karta praw studenta dostępna jest na www.karta.nauka.gov.pl
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję