Site logo

7 zasad formatowania dokumentów, czyli Word dla studentów!

Działalność, która zmierza do stworzenia atrakcyjnej warstwy wizualnej dokumentów przeznacoznych do wydania możemy nazwać DTP. Czy student może wykorzystać wiedzę z tej dziedziny, aby tworzć dobrze wyglądające dokumenty? Oczywiście! Zapraszam do lektury, aby przekonać się, jak w łatwy sposób zyskać umiejętność tworzenia pięknych materiałów!

Narzędzia pracy – proste i dobrze znane

Używaj prostych i dobrze znanych Ci narzędzi. Tę radę możesz stosować właściwie na kilku poziomach. Poczynając od wyboru edytora tekstu lub programu do opracowania składu Twojej pracy. Nie musisz używać drogich pakietów Adobe, żeby Twoja praca wyglądała przejrzyście i efektownie.

Worda używaj z umiarem

Poznaj dobrze jego funkcje i używaj tylko tych opcji, które naprawdę dobrze rozumiesz i potrafisz zastosować. W przeciwnym wypadku, możesz bardzo skomplikować swoją pracę.

Polub i zaprzyjaźnij się ze swoim środowiskiem pracy

To bardzo ważne by lubić swoje środowisko pracy. W tym celu przeczytaj instrukcję obsługi edytora, zapoznaj się z tutorialami internetowymi na temat właściwego użycia tego programu oraz zobacz internetowe porady, które sprawią że twoja praca z danym edytora tekstu bądź innym programem będzie efektywna.

Używaj funkcji ułatwiających pracę

Pomimo tego, że ludzie są w stanie wylądować na komecie, która przemierza bardzo odległe zakamarki przestrzeni kosmicznej, programy komputerowe – a zwłaszcza te biurowe czy programy do edycji tekstu – pozostają mało intuicyjne i o dziwo jeszcze nie czytają w myślach swoich użytkowników. Do swojego tekstu możesz wstawić bardzo wiele rzeczy w sposób automatyczny. Wspomnę tu na przykład o bibliografii, przypisach czy automatycznym spisie treści. Używając korespondencji seryjnej, możesz wstawić do swojego tekstu dane z innych programów. Warto używać tych opcji ponieważ znacznie przyspieszają one pracę i czynią skład komputerowy danego tekstu. Ostateczną redakcję a także formatu o wiele łatwiejsze.

Formatowanie tekstu wg zaleceń

Przede wszystkim dostosuj się do zaleceń swojego nauczyciela, który być może ma swoje preferencje co do wielkości znaków, czy kroju pisma. Tak naprawdę nie ma potrzeby by praca studencka zawierała kilka różnych krojów pisma, podkreślenia, czy wytłuszczenia. To wszystko zaburza w sposób istotny przekaz. 

Rozsądnie dobieraj fonty

Nie używaj dziwacznych kolorów do swoich prac zaliczeniowych i dyplomowych. Naprawdę, nie ma nic bardziej groteskowego niż kolorowa praca napisana czcionką Comic Sans, bądź innym dekoracyjnym fontam.

Czy warto się tak starać?

Warto zachować dbałość o wszystkie szczegóły, które mogą pokazać waszym nauczycielom, że jesteście rzeczywiście świadomi tego, co to znaczy opublikować tekst. Z pewnością wasze prace jeżeli będą atrakcyjne wizualnie, będą lepiej odbierane przez czytelników.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odpracuj ściąganie

Jeden z profesorów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przyłapał studentów na ściąganiu. Żeby im uświadomić, że postępują nieuczciwie, zasugerował pracę na rzecz wydziału. Jako warunek zaliczenia

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję