5 typów studentów okiem nauczyciela

Nauczyciel akademicki to też człowiek. Patrzy więc na świat, który go otacza swoimi własnymi kategoriami, jest krytyczny wobec tego co widzi i potrafi formułować pewne uogólnienia. Zapytałem kilkunastu wykładowców jak postrzegają swoich studentów. Na podstawie zebranych danych stworzyłem 5 charakterystyk przyporządkowanych różnym typom studentów, których można spotkać w audytoriach i laboratoriach.

Typ I – Studentus normalis – czyli wyluzowany imprezowicz

Człowiek sympatyczny, nie sprawiający większych problemów. Nie obrazi się kiedy otrzyma ocenę niedostateczną za przekroczenie oddania terminu pracy, po prostu wynegocjuje drugi termin… którego też nie dochowa. Śpi na zajęciach, nie wierci się. W czasie przerw – dusza towarzystwa, skłonny do pomocy kolegom i koleżankom na miarę swoich możliwości. Z racji swojej inteligencji rzadko oblewa egzaminy, nie jest jednak mistrzem pierwszego terminu.

Typ II – skoncentrowany maniak (Studentus maniacalis durnialis)

Istnieje pewna grupa studentów, którzy w sposób nieludzki przykładają się do nauki. Wszystkie lektury przeczytane, cała wiedza opanowana, zadania rozwiązane wzorowo i bezbłędne prace pisemne. Jest jednak coś dziwnego w takich studentach, pomimo tego, że uczą się świetnie, nie można odczuć, że dana dziedzina wiedzy jest ich pasją. Widać jasno, że uczą się dla oceny, każda krytyka przyjmowana jest przez nich jak personalny atak. Nie można odczuć w ich pojmowaniu dziedziny fascynacji, oczarowania i ciekawości.

Typ III – Wzrok tęskniący za rozumem (Studentus repetitus)

Jest pewien typ studentów, którzy sprawiają wrażenie, że nie rozumieją niczego z tego co dzieje się na Sali wykładowej, czy podczas ćwiczeń. Są zwykle serdeczni i rozbrajająco bezradni. Widać od razu, że poświęcają nauce bardzo wiele energii, choć robią to nieefektywnie, ponieważ nie odnoszą sukcesów. Muszę Wam powiedzieć, że tylko najlepsi nauczyciele potrafią przejąć się ich postawą. Czasem wystarczy kilka chwil poświęconych na indywidualne konsultacje i okazuje się, że można wykrzesać z takich studentów niesamowite osiągnięcia!

Typ IV – Rzetelny i zdyscyplinowany (Studentus spolegliwitus)

To w zasadzie ideał studenta! Prace oddane na czas, egzamin zawsze w pierwszym terminie. Totalne zdyscyplinowanie i grzeczność. Znajomość i przestrzeganie wszystkich zasad. Inteligentny, zawsze przygotowany, świetnie rozumiejący nawet złożone zagadnienia. W tym ideale jest pewna mała skaza! Zero oznak buntu i krytycznego myślenia, polemicznego zacięcia, przyjmowanie wiedzy na wiarę i przyjmowanie autorytetu bez najmniejszych wątpliwości.

Typ V – Kompulsywny ściemniacz (Studentus relaxationis fallus)

Sympatyczna kategoria studentów, po których każdy, nawet średnio doświadczony nauczyciel wie czego można się spodziewać. Pies jedzący pracę pisemną to nomen omen mały Pikuś. Do tego typu studentów należą najlepsze historie mające za zadanie wytłumaczyć przyczyny nieprzygotowania. Z racji tego, że mają niemałe doświadczenie w hakowaniu systemu, przechodzą czasem studia bez większych problemów. My zaś trzymamy kciuku za ich przyszłych pracodawców! 

Czy to wszystko prawda?

Moje małe badanie nie spełniało żadnych kryteriów metodologicznych i w zasadzie niczego nie odzwierciedla… dlaczego jednak te sylwetki studentów wydają się takie znajome….?  I jeszcze jedno, lepiej nie uczcie się łaciny na podstawie przedstawionej tu typologii!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Jakie informacje o kierunku studiów są ważne?
Jak powinien wyglądać idealny opis kierunku studiów? Jeśli szukasz studiów – możesz wskazać, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli już studiujesz – możesz pomóc przyszłym kandydatkom i kandydatom.