Kim jest webmaster?
Webmaster bardzo często określany jest mianem "projektanta stron internetowych". Jest to oczywiście poprawne określenie, ale nie oddaje ono w pełni zakresu obowiązków, które stawiane są przed osobami wykonującymi ten zawód – wszystko zależy bowiem od konkretnej specjalizacji, branży i wielkości firmy. W małych firmach webmaster jest bowiem "człowiekiem orkiestrą", czyli samodzielnie wykonuje wszystkie zadania związane z projektowaniem, realizacją, wdrożeniem i późniejszą obsługą serwisu internetowego.

Mniejszy zakres obowiązków można spotkać u webmasterów zatrudnionych w większych przedsiębiorstwach, gdzie funkcjonują kilkuosobowe zespoły projektowe, gdzie każdy odpowiedzialny jest wyłącznie za "swoje podwórko", czyli:


  • webdeveloper – zajmuje się techniczną warstwą strony,

  • specjalista ds. SEO – optymalizuje i pozycjonuje stronę internetową,

  • programista (koder) – pisze aplikacje na potrzeby danego projektu,

  • grafik – projektuje interfejs oraz szatę graficzną serwisu,

  • administrator – stara się, żeby wszystko działało tak, jak zażyczył sobie tego klient

  • redaktor – aktualizuje serwis pod kątem treści.No dobra, ale jak w ogóle zostać webmasterem? Trzeba skończyć jakiś konkretny kierunek studiów czy ukraść pierścień władzy Sauronowi? No cóż, pierścień Saurona zapewne byłby niezłym gadżetem, ale raczej w pracy webmastera nie pomoże. Zostańmy zatem przy studiach, ok? Teoretycznie, żeby zostać webmasterem nie trzeba mieć ukończonych studiów. Większość pracodawców wymaga jednak ukończonych przynajmniej studiów I stopnia z zakresu informatyki lub kierunków pokrewnych, które pozwalają na zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności. W cenie są także specjalistyczne kursy oraz szkolenia z zakresu poszczególnych pakietów graficznych, języków programowania, etc.

Miesięczne zarobki na stanowisku webmastera są bardzo zróżnicowane i wahają się między 2000 a 6000 zł. Wszystko zależy od wielkości firmy, branży i naszego doświadczenia. Najlepsi webmasterzy mogą liczyć nawet na zarobki powyżej 10 000 zł miesięcznie.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->