Zawód: mechatronik

Choć mechatronika istnieje jako dziedzina nauki dopiero kilkadziesiąt lat, jej rozwiązania towarzyszą nam każdego dnia. Jeśli na co dzień prowadzisz auto czy obsługujesz drukarkę, możesz podziękować mechatronikom, którzy opracowują oraz projektują urządzenia wykorzystując nowoczesne techniki sterowania. Jak zostać mechatronikiem, czym zajmuje się osoba na taki stanowisku i na jakie wynagrodzenie może liczyć?

Jak zostać mechatronikiem?

W Polsce można zdobyć wykształcenie mechatroniczne wybierając technikum zawodowe lub studia na odpowiednim wydziale uczelni technicznych. Pod koniec nauki w technikum mechatronicznym podchodzi się do egzaminu, który potwierdza zdobytą wiedzę i umiejętności. Dalszy etap obejmuje studia na uczelni – najczęściej kierunek mechatronika jest prowadzone na Politechnikach. Po czterech latach studiowania zdobywa się tytuł inżynieria, a po kolejnych dwóch – tytuł magistra inżyniera. Mechatronika jest techniką interdyscyplinarną, która łączy rozwiązania z zakresu mechaniki, elektroniki, nowoczesnego oprogramowania oraz zintegrowanego sterowania. Idealnym kandydatem będzie osoba, dla której zaawansowana wiedza z fizyki i matematyki. Wybierając te studia najlepiej wybrać te przedmioty na poziomie rozszerzonym. Niektórzy mechatronicy zajmują się projektowaniem i testowaniem poszczególnych podzespołów czy całych linii produkcyjnych, dlatego przydadzą się umiejętności z zakresu obsługi specjalistycznych oprogramowań.

Gdzie pracuje mechatronik?

Mechatronik jako specjalista zajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem i obsługą maszyn, pojedynczych urządzeń lub całych linii produkcyjnych. Wszystko zależy od tego, jako stanowisko wybierze absolwent. Najczęściej są odpowiedzialni za dobór odpowiednich systemów mechatronicznych i poszczególnych elementów, czyli:

  • podzespołów,
  • modułów,
  • wskaźników,
  • połączeń między urządzeniami.

Mechatronik sprawuje nadzór nad zespołami maszyn, potrafi przeprowadzić ich montaż i demontaż. Z drugiej strony specjalista może być również odpowiedzialny za analizę paramentów, opracowywanie procesów technologicznych urządzeń i układów mechatronicznych. Część mechatroników zajmuje się testowaniem prototypów.

Ile zarabia mechatronik?

Mechatronika to niezwykle ważna dziedzina dzisiejszej technologii, dlatego absolwent, który wchodzi na rynek pracy doskonale się odnajdzie. Studia mechatroniczne obok automatyki i robotyki należą do jednych z najbardziej wymagających i jednocześnie obleganych kierunków studiów. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie stale rośnie, dlatego po obronie pracy magisterskiej można liczyć na dobre zarobki. Mechatronik bez doświadczenia na początku może liczyć na wynagrodzenie w wysokości średniej krajowej, a nawet trochę niższe. Im większe doświadczenie, tym zarobki. Już z kilkuletnim stażem pracy można spodziewać się zarobków na poziomie 5 tysięcy i wyżej.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Google wyszkoli polskich studentów

Amerykański gigant informatyczny Google będzie szkolić studentów Politechniki Wrocławskiej – poinformowało biuro prasowe uczelni. Firma sama wyłoni 30-osobową grupę uczestników kursu z Wydziału Informatyki i

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję