Site logo

Zawód: Makler

Makler to osoba, która jest odpowiedzialna za zawieranie transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Brzmi dość prosto, prawda? To niestety tylko pozory, gdyż poziom stresu, jaki towarzyszy codziennym obowiązkom, jest naprawdę wysoki i niewiele osób będzie potrafiło odnaleźć się w tym zawodzie. Uważasz, że masz silny charakter i nerwy ze stali? Przeczytaj dalszą część tego artykułu, z której dowiesz się, jak zostać maklerem papierów wartościowych…

Wymagania formalne i nieformalne

Zarówno na polskich, jak i zagranicznych uczelniach trudno znaleźć specjalistyczny kierunek studiów kształcący przyszłych maklerów giełdowych. Gdzie zatem zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną? Najprostszym rozwiązaniem będzie wybór jednego z kierunków ekonomicznych – np. ekonomii lub finansów i rachunkowości.

Nie jest jednak tajemnicą, że sama wiedza akademicka nie wystarczy, żeby odnieść sukces w tym zawodzie. Znacznie istotniejsze jest bowiem doświadczenie, wyjątkowa odporność na stres, podzielność uwagi, umiejętność racjonalnego zarządzania czasem, zdyscyplinowanie, zdolność analitycznego myślenia i gruntowna wiedza na temat mechanizmów funkcjonowania giełdy papierów wartościowych.

Jak wygląda dzień pracy maklera?

Nie będzie zapewne dla nikogo zaskoczeniem, że zwyczajowym miejscem, w którym na co dzień spotkamy maklera giełdowego, jest biuro maklerskie lub siedziba giełdy papierów wartościowych, prawda? Co jednak robi przez te długie godziny? Standardowy zakres obowiązków na stanowisku Maklera przedstawia się następująco:

  • sporządzanie dokumentacji na potrzeby przeprowadzania emisji akcji lub obligacji,
  • opracowywanie analiz finansowych przedsiębiorstw,
  • sporządzanie prognoz finansowych spółek,
  • sporządzanie wycen przedsiębiorstw,
  • przeprowadzanie due diligence finansowych spółek,
  • współpraca z klientami korporacyjnymi.

Nie myślcie jednak, że praca maklera to wyłącznie przesiadywanie w wygodnym fotelu przed ekranem monitora! Makler musi bowiem bardzo często spotykać się bezpośrednio z klientami – najczęściej można jednak załatwić większość spraw za pośrednictwem telefonu lub nowoczesnych metod komunikacji.

Perspektywy zatrudnienia i zarobki

Największe skupisko domów maklerskich w Polsce znajduje się w Warszawie – łatwo zatem domyśleć się, że większość maklerów szuka pracy właśnie w tym mieście. Ile można na tym zarobić? Statystyki podają, że makler na wstępnym etapie swojej kariery zawodowej może liczyć na zarobki rzędu 3-5 tysięcy złotych miesięcznie, a doświadczeni specjaliści zatrudnieni w renomowanych domach maklerskich potrafią zarabiać nawet powyżej 10 000 zł miesięcznie. Istotnym dodatkiem w tym zawodzie są premie za wybitne rezultaty, dzięki którym wynagrodzenie może znacząco wzrosnąć.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Staże w Niemczech dla polskich studentów

Absolwenci polskich uczelni mogą się ubiegać o trzymiesięczne stypendium umożliwiające pracę w charakterze animatora międzynarodowych spotkań młodzieży. Projekt przygotowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM). Rekrutacja chętnych

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję