Logistyk? Kim w ogóle jest logistyk i dlaczego specjaliści z tej dziedziny nie mogą narzekać na brak ofert pracy? Ile zarabiają i jak wygląda ich standardowy dzień pracy? Dzisiaj postanowiliśmy się przyjrzeć nieco bliżej właśnie tym zagadnieniom…
Kim jest logistyk?
Specjaliści z zakresu logistyki zajmują się zarządzaniem magazynami, zaopatrzeniem, planowaniem produkcji, dystrybucją dóbr i usług oraz transportem i komunikacją. Pełny zakres obowiązków jest oczywiście ściśle uzależniony od branży, w której dane przdsiębiorstwo działa. Posłużymy się jednak oczekiwaniami, podawanymi przez samych pracodawców. Oto i one:
- zabezpieczenie produkcji pod względem komponentów zakupowych,
- współpraca z dostawcami krajowymi i zagranicznymi,
- analiza zapotrzebowań względem stanów magazynowych i dostaw w drodze,
- harmonogramowanie i generowanie zamówień na komponenty i podzespoły,
- proces zatwierdzania i opiniowania zamówień i faktur,
- uczestniczenie w spotkaniach i targach,
- zarządzanie zamówieniami i łańcuchem dostaw produktów na rynki europejskie,
- samodzielny nadzór nad wszelkimi procesami logistycznymi,
- permanentna współpraca z producentami, operatorami logistycznymi i końcowym odbiorcą,
- kontrola efektywności dostaw – KPI,
- kontrola kosztów i optymalizacja dostaw,
- realizacja strategii firmy w zakresie logistyki,
- czynny udział w rozwijaniu nowych projektów logistycznych.
Jak zostać logistykiem?
Najprostsza droga wiedzie przez akademickie mury, w których możemy studiować logistykę. Wybór potencjalnych uczelni jest całkiem spory, gdyż odpowiedni kierunek studiów znajdziemy w ofercie kształcenia uniwersytetów, politechnik, wyższych szkół zawodowych oraz szkół prywatnych. Istnieją nawet specjalistyczne szkoły wyższe, które kształcą wyłącznie specjalistów z zakresu logistyki.
Logistycy na rynku pracy
Jeszcze kilka lat temu termin logistyka był dość rzadko używany w naszym kraju i nic nie wskazywała na to, ze zmieni się to tak szybko. Dzisiaj nikt sobie nie wyobraża już nawet nowoczesnej gospodarki bez licznego grona logistyków, których wiedza i umiejętności są niezwykle cenione przez pracodawców.
Specjaliści ds. logistyki znajdują zatrudnienie w firmach o profilu produkcyjnym, handlowym, usługowym oraz spedycyjnym.
Jak wygląda praca logistyka, z jakimi wyzwaniami mierzy się na co dzień i wreszcie jakie umiejętności i kompetencje są w tym zawodzie kluczowe? O tym wszystkim opowiada praktyk, Przemysław Mazurowski, Procurement Manager w Philips Lightning Poland.
Zarobki Specjalisty ds. Logistyki
Zarobki logistyka są ściśle uzależnione od posiadanego doświadczenia i umiejętności, pełnionej funkcji, regionu oraz wielkości i profilu działalności firmy. Można jednak przyjąć, że około 2500-3000 zł miesięcznie to standardowe wynagrodzenie na początek kariery w logistyce.