Site logo

Zawód: Chemik

Biały, laboratoryjny fartuch, wielkie okulary i dymiąca fiolka w dłoni – w taki sposób większość społeczeństwa postrzega chemików. Czym jednak zajmuje się naprawdę ta grupa zawodowa w swojej codziennej pracy, jakie musi posiadać kompetencje i ile na tym wszystkim zarabia?

Kim jest chemik?

Chemicy zajmują się na co dzień analizą i badaniem składu chemicznego substancji organicznych i nieorganicznych, prowadzą badania laboratoryjne, weryfikują dotychczasowe teorie i konstruują nowe. Ich zakres obowiązków i spektrum zainteresowań są jednak ściśle uzależnione od charakteru branży, w której są zatrudnieni, oraz posiadanych kwalifikacji.

Chemików można spotkać praktycznie wszędzie: w przedsiębiorstwach z branży chemicznej, paliwowej i farmaceutycznej, na uczelnianych wydziałach chemicznych i w ośrodkach badawczych.
Możliwości zatrudnienia chemików są zatem naprawdę duże. Wielu współczesnych absolwentów chemii decyduje się jednak na karierę naukową – wizja pozostania na uczelni, prowadzenia nowatorskich badań, publikacja własnych wniosków naukowych i stałe poszerzania posiadanej wiedzy jest dla wielu osób kuszącą perspektywą.

Wymagania formalne

Droga do kariery w tym zawodzie nie należy niestety do łatwych – konieczne jest bowiem ukończenie studiów na kierunku chemicznym, a następnie wybranie specjalności w interesującej nas dziedzinie współczesnej chemii.
Studia na tym kierunku mają w głównej mierze charakter praktyczny, oparty na zajęciach laboratoryjnych i terenowych, dzięki któremu studenci mają możliwość zdobyć konkretne umiejętności, bez których nie poradziliby sobie w pracy zawodowej.

W trakcie studiów czeka nas Was mnóstwo interesujących wykładów, ćwiczeń i laboratoriów z zakresu:

  • chemii ogólnej i analitycznej,
  • biochemii,
  • fizyki chemicznej,
  • krystalochemii,
  • stereochemii,
  • zastosowania elektronicznych technik obliczeniowych w chemii,
  • podstaw matematyki, fizyki i technologii chemicznej,
  • syntezy i analizy związków.

Gdzie pracuje i ile zarabia chemik?

Absolwenci chemii mogą znaleźć zatrudnienie w wielu przedsiębiorstwach, które działają w sektorze paliwowym, chemicznym, produkcyjnym, spożywczym lub farmaceutycznym. Praca czeka także w licznych ośrodkach badawczych oraz wydziałach chemii funkcjonujących zarówno na polskich, jak i zagranicznych uczelniach.

Chemicy bez większego doświadczenia zawodowego mogą liczyć na miesięczne zarobki w wysokości 1500/1800 złotych. Najwyższe zarobki uzyskują eksperci zatrudnieni w laboratoriach chemicznych w największych, światowych koncernach – ich zarobki sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali miesiąca.

Praca w tej branży wiąże się także z uznaniem i prestiżem, jakie można zdobyć dzięki swojej ciężkiej pracy i odkryciom, które zrewolucjonizują rynek.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Zawód: Kierownik budowy

Odpowiedz na następujące pytanie: czy chciałbyś kierować procesem realizacji budowy lub robotami budowlanymi? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że karierę zawodową powinieneś rozwijać na stanowisku

Czytaj więcej »

Zawód: referendarz sądowy

Czym jest zawód referendarz sądowy? Zawód referendarza sądowego to stanowisko w sądzie, które wymaga specjalistycznej wiedzy prawniczej. Osoba pełniąca tę funkcję asystuje sędziom w rozpatrywaniu

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję