Zawód: Chemik

Biały, laboratoryjny fartuch, wielkie okulary i dymiąca fiolka w dłoni – w taki sposób większość społeczeństwa postrzega chemików. Czym jednak zajmuje się naprawdę ta grupa zawodowa w swojej codziennej pracy, jakie musi posiadać kompetencje i ile na tym wszystkim zarabia?

Kim jest chemik?

Chemicy zajmują się na co dzień analizą i badaniem składu chemicznego substancji organicznych i nieorganicznych, prowadzą badania laboratoryjne, weryfikują dotychczasowe teorie i konstruują nowe. Ich zakres obowiązków i spektrum zainteresowań są jednak ściśle uzależnione od charakteru branży, w której są zatrudnieni, oraz posiadanych kwalifikacji.

Chemików można spotkać praktycznie wszędzie: w przedsiębiorstwach z branży chemicznej, paliwowej i farmaceutycznej, na uczelnianych wydziałach chemicznych i w ośrodkach badawczych.
Możliwości zatrudnienia chemików są zatem naprawdę duże. Wielu współczesnych absolwentów chemii decyduje się jednak na karierę naukową – wizja pozostania na uczelni, prowadzenia nowatorskich badań, publikacja własnych wniosków naukowych i stałe poszerzania posiadanej wiedzy jest dla wielu osób kuszącą perspektywą.

Wymagania formalne

Droga do kariery w tym zawodzie nie należy niestety do łatwych – konieczne jest bowiem ukończenie studiów na kierunku chemicznym, a następnie wybranie specjalności w interesującej nas dziedzinie współczesnej chemii.
Studia na tym kierunku mają w głównej mierze charakter praktyczny, oparty na zajęciach laboratoryjnych i terenowych, dzięki któremu studenci mają możliwość zdobyć konkretne umiejętności, bez których nie poradziliby sobie w pracy zawodowej.

W trakcie studiów czeka nas Was mnóstwo interesujących wykładów, ćwiczeń i laboratoriów z zakresu:

  • chemii ogólnej i analitycznej,
  • biochemii,
  • fizyki chemicznej,
  • krystalochemii,
  • stereochemii,
  • zastosowania elektronicznych technik obliczeniowych w chemii,
  • podstaw matematyki, fizyki i technologii chemicznej,
  • syntezy i analizy związków.

Gdzie pracuje i ile zarabia chemik?

Absolwenci chemii mogą znaleźć zatrudnienie w wielu przedsiębiorstwach, które działają w sektorze paliwowym, chemicznym, produkcyjnym, spożywczym lub farmaceutycznym. Praca czeka także w licznych ośrodkach badawczych oraz wydziałach chemii funkcjonujących zarówno na polskich, jak i zagranicznych uczelniach.

Chemicy bez większego doświadczenia zawodowego mogą liczyć na miesięczne zarobki w wysokości 1500/1800 złotych. Najwyższe zarobki uzyskują eksperci zatrudnieni w laboratoriach chemicznych w największych, światowych koncernach – ich zarobki sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali miesiąca.

Praca w tej branży wiąże się także z uznaniem i prestiżem, jakie można zdobyć dzięki swojej ciężkiej pracy i odkryciom, które zrewolucjonizują rynek.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Filologia hiszpańska, portugalska (iberystyka)
Redakcja Studia.pl

Kim jest Iberysta?

Co łączy Monikę Richardson, Ryszarda Schnepfa (ambasadora RP w Madrycie) i Carlosa Marrodana Casasa (tłumacza m.in. bestsellera „Cień wiatru”)? Wszyscy są iberystami i będą gośćmi

Czytaj więcej »
Praktyki i staże
Miłosz Szkudlarski

Zawalcz o staż w Stocku

Jeśli czujesz, że marketing jest Twoją pasją i cenisz sobie ciekawe wyzwania to Grupa Stock Spirits rozpoczęła właśnie międzynarodowy program stażowy dla takich jak Ty!

Czytaj więcej »
W drodze do kariery
Miłosz Szkudlarski

Polak w google

Paweł Hajdan, student informatyki z Uniwersytetu Warszawskiego, jako pierwszy zewnętrzny programista dołączył do zespołu pracującego nad najnowszym produktem Google – przeglądarką internetową Chrome – informuje

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję