Zarządzanie w sporcie okiem Dawida Kręckiego | Opinia studenta uczelni Ateneum w Gdańsku

Jak zostać menedżerem sportu? Jak wygląda program studiów? Czy warto studiować zarządzanie w sporcie w Trójmieście? O swoich doświadczeniach opowiada Dawid Kręcki, student Ateneum Szkoły Wyższej w Gdańsku.

Zarządzanie w sporcie jest często mylnie kojarzone z pracą trenera. Co prawda przyszły manager sportu jest blisko drużyny sportowej i samych zawodników, ale jego zadania wyglądają zupełnie inaczej. Czym zajmuje się osoba, która skończy kierunek zarządzanie w sporcie? Czy idąc na te studia, musimy wcześniej odnieść jakieś sportowe sukcesy? Czy potrzebujemy specjalnego zaświadczenia lekarskiego, a podczas rekrutacji na studia musimy zdawać dodatkowe egzaminy sprawnościowe? Na te pytania odpowie student tego kierunku w Ateneum Szkole Wyższej w Gdańsku – Dawid Kręcki.

Czy warto studiować zarządzanie w sporcie?

Zarządzanie w sporcie – co to za kierunek studiów?

Jest to po prostu zarządzanie drużyną sportową, budowanie danego klubu oraz jego wizerunku i całego marketingu. Jest to tworzenie drużyny sportowej, można nawet powiedzieć firmy – bo to są bardzo podobne aspekty, tyle że w dziedzinie sportu. Muszę dodać, że zarządzanie w sporcie to specjalność na kierunku zarządzanie.

Dlaczego Ty wybrałeś ten kierunek studiowania?

Obecnie pracuję w organizacji związanej ze sportem – Polskim Związku Piłki Nożnej. Skończyłem studia inżynierskie na Politechnice Gdańskiej, ale w pewnym momencie postanowiłem pójść w stronę sportu i z tą dziedziną wiązać swoją karierę zawodową, dlatego wybrałem zarządzanie w sporcie.

Skąd zamiłowanie do sportu? Zawsze chciałeś zarabiać na sporcie?

Od dziecka gram w piłkę nożną, mój tata zaszczepił we mnie tę pasję. Przez wiele lat byłem piłkarzem Chojniczanki Chojnice, a także Kolejarza Chojnice. Moim kolegą z drużyny był m.in. Arkadiusz Reca, który aktualnie występuje na pozycji pomocnika i obrońcy we włoskim klubie SPAL 2013 oraz w reprezentacji Polski. Miłość do sportu trwa u mnie od dobrych kilkunastu lat. 

Pasjonujesz się sportem?

Jeśli tak jak Dawid pasjonujesz się sportem, ciekawisz się sposobem przygotowania imprez sportowych, a także funkcjonowaniem klubów sportowych. Koniecznie sprawdź studia o specjalności zarządzanie w sporcie w Ateneum Szkoła Wyższa w Gdańsku.

Czemu zrezygnowałeś z kariery jako zawodnik?

W pewnym momencie postanowiłem zrezygnować, zrozumiałem, że jest to dla mnie zbyt duże obciążenie. Chciałem iść na studia, a w moim przypadku nie szło to w parze z uprawianiem sportu zawodowego. Zawsze jednak chciałbym pracować „w piłce nożnej”, później już nie jako zawodnik, ale z tej drugiej strony tej bardziej organizacyjnej. 

Studiowałeś na studiach inżynierskich – to raczej nie są studia sportowe…

Tak. Studiowałem kierunek oceanotechnika i okrętownictwo na specjalności zarządzanie i marketing w gospodarce morskiej na Politechnice Gdańskiej. Spora część przedmiotów pokrywa się z moim obecnym kierunkiem – zarządzaniem w sporcie. Nie ukrywam, że ten bardziej mi odpowiada. Jednak wolę organizować imprezy sportowe i zarządzać klubem sportowym niż dryfować na spokojnym oceanie. Podane wyżej zarobki są przeciętną, natomiast wynagrodzenie menadżerów w profesjonalnym sporcie mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Podane wyżej zarobki są przeciętną, natomiast wynagrodzenie menadżerów w profesjonalnym sporcie mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych

Jak wyglądają zarobki w tym zawodzie?

W Polsce zarobki menedżera sportu wahają się między 3800 zł, a 4800 zł brutto, jak podaje Polska Akademia Kultury i Sportu. Menedżerowie z doświadczeniem potrafią zarobić nawet 5200 zł brutto, a 10% najlepszych zarabia powyżej maksymalnej kwoty – nawet kilka razy więcej. Kluczem jest ciągły rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji poprzez dodatkowe kursy, szkolenia i nabywanie kontaktów. Podane wyżej zarobki są przeciętną, natomiast wynagrodzenie menadżerów w profesjonalnym sporcie mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.

Jak się studiuje zarządzanie w sporcie w Gdańsku?

Warto wybrać Ateneum?

Tak! Uczelnię tę wybrałem z kilku powodów. Finansowych – Ateneum ma jedną z bardziej konkurencyjnych ofert, dostępność miejsca – czyli jedyny taki kierunek w całym Trójmieście (a nawet w całym województwie pomorskim) i przede wszystkim kadra. Wykładowcy to osoby bezpośrednio związane ze sportem, choć niekoniecznie z piłką nożną. Do tego mamy specjalistów od dofinansowań, zarządzania klubem czy choćby prawników. Najbardziej lubię zajęcia z dr. hab. prof. nadzw. Marcinem Krawczyńskim jest to menedżer z wieloletnim doświadczeniem i ciekawym spojrzeniem na rynek sportowy. Prof. Krawczyński to ceniony specjalista i certyfikowany psycholog sportu z klasą mistrzowską. Specjalizuje się m.in. w problematyce wykorzystania psychologii w dyscyplinach indywidualnych i grach zespołowych.

Czy aplikując na ten kierunek, przyszli studenci muszą zdać sportowy egzamin wstępny, posiadać jakiś specjalny „kwit” od lekarza?

Nie, wystarczy złożyć podanie tak jak na wszystkich innych uczelniach. Nie są wymagane ponadprzeciętne umiejętności sportowe lub zdrowotne.

Jak studiuje się zarządzanie w sporcie w Ateneum?

Bardzo ciekawie. Lubię wszystkie przedmioty, które mają na celu pokazanie nam, jak zarządzać klubem sportowym oraz marketingiem sportowym. przede wszystkim takie przedmioty jak: kształtowanie umiejętności menedżerskich, źródła finansowania organizacji, marketing oraz negocjacje. Na tych zajęciach możemy sobie porozmawiać i wymienić doświadczenie z pracy w sporcie. Muszę dodać, że wykłady na tym kierunku w Ateneum są prowadzone trochę inaczej niż np. na Politechnice. Zwykle przypominają one seminaria, małe grupy i nieustanna wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy wykładowcą a studentami. To bardzo mocno pomaga w przyswajaniu nowych wiadomości. 

A jak wyglądały najciekawsze zajęcia?

Najciekawsze zajęcia to wyjście na mecz Mistrzostw Świata FIFA U20, które odbywały się w Gdyni. Jaki może być walor edukacyjny meczu? Mieliśmy możliwość zobaczenia, jak wygląda takie wydarzenie na poziomie światowym – a to była dla nas jedna z ważniejszych lekcji na tym kierunku. Zwracaliśmy uwagę na aspekty przygotowania takiego meczu – kto jest w niego zaangażowany, jak wygląda praca poszczególnych osób oraz omawialiśmy, w jaki sposób finalizuje się organizację takiego wydarzenia.

Nadal uprawiasz sport?

Oczywiście! Gram w futsal, czyli piłkę nożną na hali oraz w piłkę nożną. Wiadomo, że nie robię tego już na poziomie profesjonalnym, ale bardziej rekreacyjnie i dla podtrzymania formy. Cały czas bardzo mocno interesuję się sportem, oglądam mecze piłkarskie w telewizji oraz czytam fachową prasę. Sport zainteresował mnie od innej strony – teraz moim konikiem jest cały proces finansowania oraz pozyskiwania sponsorów. Teraz mecze analizuję inaczej, oprócz aspektu sportowego także przez pryzmat organizacyjny.  Muszę dodać, że w Ateneum mamy Klub Uczelniany AZS, który dzieli się na kilka sekcji – piłkę nożną, lekkoatletykę, pływanie, koszykówkę, tenis ziemny, a nawet futsal. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Praca po kierunku zarządzanie w sporcie

Czym zajmujesz się w Pomorskim Związku Piłki Nożnej?

Jestem Regionalnym Specjalistą ds. Rozwoju Piłki Amatorskiej. Takich specjalistów w całym kraju jest tylko szesnastu – każdy na jedno województwo. Odpowiadamy w swoim regionie m.in. za inwentaryzację wszystkich obiektów nadających się do zajęć piłkarskich, budowanie relacji z organizatorami zawodów piłkarskich i wspieranie piłki nożnej. Co więcej, w naszej gestii jest także certyfikowanie szkółek. Weryfikujemy obiekty piłkarskie oraz sprzęt sportowy, na którym trenuje dana szkółka. Jesteśmy także odpowiedzialni za całą dokumentację szkółek – sprawdzamy, czy akademie spełniają wszystkie warunki formalne.

Jak dostać pracę w PZPN?

Będąc na studiach inżynierskich, doszedłem do wniosku, że nie jest to do końca to, co chciałbym robić w życiu. Pomyślałem, że chciałbym w przyszłości swoją pracę połączyć ze sportem – bo sport zawsze był mi bardzo bliski. Postanowiłem odezwać się do organizacji sportowych i spróbować swoich sił w trochę innym fachu, niż w tym, którym się edukowałem. Udało mi się zapisać na praktyki w Pomorskim Związku Piłki Nożnej. Później podjąłem studia na kierunku zarządzanie w sporcie na Ateneum, a w międzyczasie pojawiła się oferta pracy z PZPN. Na szczęście wypadłem dobrze na rozmowach kwalifikacyjnych.

Jakie masz dalsze plany zawodowe?

Moim marzeniem zawsze było zostanie dyrektorem sportowym akademii, w której trenowałaby młodzież. Dzięki pracy w Pomorskim Związku Piłki Nożnej, mój apetyt wzrósł i aktualnie chciałbym na stałe zagościć w Polskim Związku Piłki Nożnej, a później wrócić do rodzinnego miasta Chojnic i utworzyć w nim akademię. Chciałbym zarządzać sportową przyszłością dzieci i młodzieży, pomóc im w zdobyciu upragnionego sukcesu. Ucieszyłbym się, gdyby spod moich skrzydeł do sportowego świata wyszedł przyszły kadrowicz Reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Co jeszcze można robić po zarządzaniu w sporcie?

Poprzez zdobyte doświadczenie na tym kierunku studiów można wybrać naprawdę wiele ścieżek kariery. Wszystko zależy od własnej kreatywności czy też dyscypliny sportu, którą się lubi. Można zacząć szukanie pracy od organizacji sportowej, można założyć własny klub sportowy lub podłączyć się do istniejącego. Praca w tym zawodzie to rozwinięcie swojego zainteresowania. Sport jest tak obszerną dziedziną, że można zajmować się w nim marketingiem, ekonomią, treningiem czy nawet zostać sportowcem.

Pasjonujesz się sportem?

Jeśli tak jak Dawid pasjonujesz się sportem, ciekawisz się sposobem przygotowania imprez sportowych, a także funkcjonowaniem klubów sportowych. Koniecznie sprawdź studia o specjalności zarządzanie w sporcie w Ateneum Szkoła Wyższa w Gdańsku.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Studia.pl - kierunki, uczelnie, podyplomowe, opinie, praca po studiach
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Polityka prywatności
Akceptuję
Privacy & Cookie policy
Polityka prywatności i pliki cookies
Cookie name Active

Postanowienia Ogólne

Administratorem danych jest Centrum Edukacji i Rozwoju EFEKTY z siedzibą w Poznaniu, u. Niegolewskich 19/4, NIP: 6652346130, REGON: 311616660. Ochrona danych odbywa się zgodnie z wymogami powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a ich przechowywanie ma miejsce na zabezpieczonych serwerach. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności (jeżeli wynika to bezpośrednio z opisu). Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin \\\"Użytkownik\\\" zastąpiony został określeniem \\\"Ty\\\", \\\"Administrator\\\" – \\\"My\\\". Termin \\\"RODO\\\" oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Szanujemy prawo do prywatności i dbamy o bezpieczeństwo danych. W tym celu używany jest m.in. bezpieczny protokół szyfrowania komunikacji (SSL). Dane osobowe podawane w formularzach opublikowanych na portalu są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.

Administrator Danych

Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli zapisujesz się do newslettera lub bierzesz udział w jednym z testów internetowych dostępnych na naszym portalu, to przetwarzamy Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, adres IP. Usługodawca jest także administratorem osób zapisanych na newsletter. Dane osobowe przetwarzane są:
  • zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
  • zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
  • w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
  • w zakresie i celu niezbędnym do wypełnienia uzasadnionych interesów (prawnie usprawiedliwionych celów), a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą: w zakresie i celu zgodnym ze zgodą wyrażoną przez Ciebie jeśli zapisałeś się na newsletter,
Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem) ma prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: [email protected] Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko w zakresie na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania). Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych. Usługodawca nie udostępniania danych osobowych innym podmiotom aniżeli upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa. Wdrożyliśmy szyfrowanie danych oraz mamy wprowadzoną kontrolę dostępu dzięki czemu minimalizujemy skutki ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa danych. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas.

Pliki cookies

Witryna http://studia.net używa plików cookies. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Cookies ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Gromadzone informacje dotyczą adresu IP, typu wykorzystywanej przeglądarki, języka, rodzaju systemu operacyjnego, dostawcy usług internetowych, informacji o czasie i dacie, lokalizacji oraz informacji przesyłanych do witryny za pośrednictwem formularza kontaktowego. Zebrane dane służą do monitorowania i sprawdzenia, w jaki sposób użytkownicy korzystają z naszych witryn, aby usprawniać funkcjonowanie serwisu zapewniając bardziej efektywną i bezproblemową nawigację. Monitorowania informacji o użytkownikach dokonujemy korzystając z narzędzia Google Analitics, które rejestruje zachowanie użytkownika na stronie. Cookies identyfikuje użytkownika, co pozwala na dopasowanie treści witryny, z której korzysta, do jego potrzeb. Zapamiętując jego preferencje, umożliwia odpowiednie dopasowanie skierowanych do niego reklam. Stosujemy pliki cookies, aby zagwarantować najwyższy standard wygody naszego serwisu, a zebrane dane są wykorzystywane jedynie wewnątrz firmy [nazwa] w celu optymalizacji działań. Na naszej witrynie wykorzystujemy następujące pliki cookies:
  • niezbędne pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu;
  • pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu;
  • wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu;
  • reklamowe pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
Użytkownik w każdej chwili ma możliwość wyłączenia lub przywrócenia opcji gromadzenia cookies poprzez zmianę ustawień w przeglądarce internetowej. Instrukcja zarządzania plikami cookies jest dostępna na stronie http://www.allaboutcookies.org/manage-cookies Dodatkowe dane osobowe, jak adres e-mail, zbierane są jedynie w miejscach, w których użytkownik wypełniając formularz wyraźnie wyraził na to zgodę. Powyższe dane zachowujemy i wykorzystujemy tylko do potrzeb niezbędnych do wykonania danej funkcji.

Osadzone treści z innych witryn

Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Witryny mogą zbierać informacje o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie.

Jak długo przechowujemy twoje dane

Jeśli zostawisz komentarz, jego treść i metadane będą przechowywane przez czas nieokreślony. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznawać i zatwierdzać kolejne komentarze automatycznie, bez wysyłania ich do każdorazowej moderacji. Dla użytkowników którzy zarejestrowali się na naszej stronie internetowej (jeśli tacy są), przechowujemy również informacje osobiste wprowadzone w profilu. Każdy użytkownik może dokonać wglądu, korekty albo skasować swoje informacje osobiste w dowolnej chwili (nie licząc nazwy użytkownika, której nie można zmienić). Administratorzy strony również mogą przeglądać i modyfikować te informacje.

Jakie masz prawa do swoich danych

Jeśli masz konto użytkownika albo dodałeś komentarze w tej witrynie, możesz zażądać dostarczenia pliku z wyeksportowanym kompletem twoich danych osobistych będących w naszym posiadaniu, w tym całość tych dostarczonych przez ciebie. Możesz również zażądać usunięcia przez nas całości twoich danych osobistych w naszym posiadaniu. Nie dotyczy to żadnych danych które jesteśmy zobligowani zachować ze względów administracyjnych, prawnych albo bezpieczeństwa. Komentarze gości mogą być sprawdzane za pomocą automatycznej usługi wykrywania spamu.
Save settings
Polityka prywatności