Site logo

Wyniki 8 edycji konkursu na prace dyplomowe poświęcone technologii JAVA

prace dyplomowe przeslane na konkurs e-pointFirma e-point SA ogłosiła wyniki 8. edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe z zakresu rozwiązań internetowych realizowanych w technologii JAVA. W tym roku nagrodzone zostały prace dyplomowe, które zostały napisane i obronione na 3 różnych uczelniach.

Nagrodzone prace
Pierwsze miejsce w konkursie zdobył absolwent Uniwersytetu Łódzkiego – Damian Świdziński za pracę magisterską “Where Is My Smartphone? – inteligentny system zdalnej lokalizacji oraz zarządzania urządzeniami mobilnymi, działającymi pod kontrolą systemu Android”. Autor otrzyma nagrodę w wysokości 7000 złotych.

“Smartphonie, Dane moje; Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił.” – tak można by sparafrazować tematykę pracy, korzystając z wzorca zaoferowanego przez Adama Mickiewicza. Technologia inteligentnych telefonów trochę niepostrzeżenie, niejako ukradkiem zawładnęła naszymi danymi. W niepozornym urządzeniu przechowujemy już nie tylko kontakty, ale dokumenty, notatki, hasła, muzykę, zdjęcia, filmy. Wiele osób wręcz prowadzi swój biznes prawie wyłącznie korzystając ze smartphona. Nietrudno sobie wyobrazić co oznacza utrata takiego urządzenia wraz z danymi, które na dodatek mogą posłużyć do działań przestępczych. Autor pracy proponuje rozwiązanie, które w dużej mierze chroni nas przed niebezpieczeństwem dostania się naszych danych w niepowołane ręce.

Natomiast drugie miejsce w konkursie zdobył zespół z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w składzie: Karol Lipski, Konrad Grochowski, Michał Więckowski. Napisali oni pracę magisterską pt. “Automatyczne generowanie planu zajęć przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii platformy Java. Dobór i porównanie koncepcji algorytmicznych”. W nagrodę zespół otrzyma 5000 złotych. Temat planowania zajęć jest stary, ale ciągle aktualny i posiadający szerokie zastosowanie poza szkolnictwem. Jak wiemy problematyka planowania należy do problemów trudnych i jak dotąd nie znalazła swojego ostatecznego, optymalnego rozwiązania w przypadku dużych zbiorów danych. Autorzy pracy przeanalizowali i zaimplementowali kilka kolejnych ciekawych podejść do tego problemu.

Wśród nagrodzonych prac znalazła się także praca dotycząca bezpieczeństwa aplikacji internetowych. To aspekt bardzo istotny, a często niedoceniany. Autor dokonał przeglądu większości zagadnień z tym związanych, w szczególności omówił typy zagrożeń, sposoby ochrony i podejścia do tworzenia bezpiecznych rozwiązań na każdym etapie projektu. Pomimo tematu sugerującego zawężenie tematyki do aplikacji JEE, praca przedstawia kompleksowo problem bezpieczeństwa całego systemu. Poza samą aplikacją omówione zostały elementy związane z bezpieczeństwem systemów operacyjnych, sieci jak również czynnik ludzki. Autorowi pracy pt. “Testowanie bezpieczeństwa aplikacji Java EE” – Maciejowi Głowackiemu z Politechniki Łódzkiej Jury Konkursu przyznało 3 miejsce i nagrodę w wysokości 3000 złotych.

Komentarz Jury Konkursu
Jak co roku podczas oceny prac i wyboru laureatów Jury Konkursu starało się zwracać uwagę na nowatorskość i aktualność poruszanych tematów. Niestety, z roku na rok co raz mniej jest prac, które by się wyróżniały w tym zakresie. Większość posiada dobrze lub bardzo dobrze wykonaną i omówioną warstwę technologiczną, ale przyjęcie typowego tematu wyklucza zakwalifikowanie jej do wąskiego grona kandydatów na wygraną. Ciężko bowiem uznać za wyróżniającą się taką pracę, która za temat przyjmuje zbudowanie kolejnego sklepu internetowego, systemu CRM, czy systemu ewidencji – nawet jeśli korzystają one z najnowszego frameworku do budowy aplikacji.
baner konkursu
Pragniemy zatem zachęcić promotorów i studentów do poszukiwania tematów prac, które są nowatorskie lub poruszają aktualne problemy związane z zastosowaniami internetu.

Nagrody dodatkowe
Poza nagrodami pieniężnymi, laureaci konkursu otrzymają również roczne licencje na Vertabelo – narzędzie do modelowania baz danych online, a laureat pierwszego miejsca wejściówkę na konferencję GeeCON.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

XX Targi EDUKACJA – relacja

Prawie stu wystawców z całej Polski – wydawców, producentów i dystrybutorów wyposażenia placówek edukacyjnych oraz szkoły i inne instytucje edukacyjne – zgromadziły w tym roku

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję