Cykl konferencji naukowo-metodycznych pt. “Harcerstwo jako pedagogia” to próba przybliżenia wartości i znaczenia harcerskiego wychowania, jego praktycznego i ponadczasowego wymiaru. Zapraszamy na otwartą konferencję online już 20 czerwca!
Dlaczego warto wziąć udział w konferencji "Harcerstwo jako pedagogia"?
Cykl konferencji naukowo-metodycznych pt. “Harcerstwo jako pedagogia” to próba przybliżenia wartości i znaczenia harcerskiego wychowania, jego praktycznego i ponadczasowego wymiaru.
W tym roku kanwą konferencji chcemy uczynić zbiór skautowych / harcerskich zasad, który niczym strzałka kompasu wskazuje dobrą drogę. Pochylać będziemy się nad wątkami Prawa Harcerskiego, Prawa Skautowego, ich genezy, znaczenia, różnic i podobieństw oraz nad wartościami wychowawczymi i znaczeniem jego przestrzegania.
Istotną kwestią, zarówno w kontekście samego wydarzenia jak i tematu konferencji jest skautowy ekumenizm, dyskusja ponadorganizacyjna na temat wartości i mocy Prawa. Drugim wątkiem podnoszonym podczas konferencji będą aspekty prawne, determinujące funkcjonowanie skautów, zarówno w odniesieniu do wychowawczej pracy śródrocznej, obozownictwa, relacji, ograniczeń i problemów. Celem konferencji jest również wspólne forum wymiany myśli i poglądów, wychowawców, pedagogów, instruktorów różnych organizacji skautowych, z jednoczesną możliwością konfrontowania ich ze światem nauki. Nasi prelegenci, to z jednej strony ludzie o rodowodach harcerskich, z drugiej strony to praktycy i teoretycy, naukowcy, dydaktycy, przedsiębiorcy.
Gdzie i kiedy?
20 czerwca 2020
9.00 – 18.30
Sieć globalna / cały świat / Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Organizatorzy:
Instruktorski Krąg Akademicki im. Tadeusza Strumiłły
zrzeszający instruktorów z 3 organizacji: ZHP, ZHR i RRP, działający przy Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Zakład Dydaktyki Ogólnej Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM