Od trzech lat Wydawnictwo Naukowe PWN organizuje internetowy plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej edycji jest wyraz dzban. Prawie 30% zgłoszeń oddano wyłącznie na to konkretne słowo. Jury w składzie Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek i Bartek Chaciński przyznało taki werdykt, jako potwierdzenie decyzji internautów oraz przeogromnego wzrostu używania tego epitetu w ostatnim roku.

48332733 2428424937172365 4319751812803461120 nKolejne miejsca w zestawieniu zajęły epitety masny/masno, oraz prestiż/prestiżowy. Do pierwszej piątki zaliczono również XD i sztos, czyli słowa zwycięskie poprzednich edycji plebiscytu. Dodatkowo, jury wyróżniło trzy oryginalnie zbudowane słowa: „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer”.

Poprzez formularz na stronie głównej sjp.pwn.pl wpłynęło łącznie prawie 10 tysięcy zgłoszeń.

Zobacz komentarze jury plebiscytu:

Marek Łaziński
“Definicje proponowane przez uczestników naszego plebiscytu wskazują na wieloznaczność i bogactwo skojarzeń tego epitetu. Od jednoznacznie negatywnych: ‘osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden’ po łagodne ‘niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela’. Są też definicje obrazowe: ‘ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i grzecznie mówiąc towarzystwo za nim nie przepada’ i zwięzłe ‘no debil’. Najbardziej wyczerpująca jest definicja: ‘Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban”.

Ewa Kołodziejek
“Wysoką frekwencję mają też neologizmy oznaczające przyrodzoną młodzieży wesołość: beka i lol, a także eufemizmy słów wulgarnych, np. kruczi. Wciąż atrakcyjne są też anglicyzmy. Moim zdaniem na uwagę zasługują dwa: cringe [krindż] „coś żałosnego, wstydliwego”, wypierający żenadę, oraz essa, o którym napisano, że to „słowo na każdą okazję”, mogące wyrażać radość, dumę, zadowolenie, sukces, a nawet powitanie i pożegnanie”.

Bartek Chaciński
“Z punktu widzenia zjawisk młodej polszczyzny internetowej „dzban” wpisuje się w tendencję do mnożenia coraz bardziej wyrafinowanych obelg – omijających słowa wulgarne choćby ze względu na moderację dyskusji na różnych forach”.

To jednak nie jest koniec wyróżnień, ponieważ wyznaczono również specjalne nagrody dla najbardziej kreatywnych uczestników plebiscytu. Trafią one do autorów wybranych przez jury definicji zgłaszanych słów: „dzban”, „mamadżer”, „masno”, „normik”, „zwyklak”.

Jeżeli spodobało się wam uczestnictwo w partycypowaniu najmodniejszych i najaktualniejszych słów i terminów tego roku, to zapraszamy was również do udziału w ogólnopolskim plebiscycie Uniwersytetu Warszawskiego na słowo roku 2018. W roku 2017 słowem internautów był „rezydent”, a kapituła językoznawców wybrała „puszczę”. Które słowo wygra w roku 2018? Głosowanie prowadzone jest na stronie sloworoku.uw.edu.pl i trwa do 31.12.2018.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->