Mega Otwarte Radio Studenckie Uniwersytetu Gdańskiego – Radio UG MORS – to internetowa radiostacja nadająca całą dobę. Tworzą ją studenci i pracownicy wszystkich wydziałów UG, a także innych trójmiejskich uczelni. Bez wątpienia to najmłodsza redakcja radiowa w Trójmieście, w skład której wchodzą nawet licealiści.


mors 300Program przygotowywany jest w pełni profesjonalnym studiu radiowym zlokalizowanym na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie. Na stronie internetowej (www.mors.ug.edu.pl) można też znaleźć codziennie aktualizowane z życia uczelni, a także informacje dotyczące Pomorza. Radio MORS nadaje również audycje publicystyczne, studenckie, filmowe, literackie, prawne, podróżnicze, gospodarcze, kulinarne i oczywiście dużo dobrej muzyki. W samym roku akademickim 2017/18 realizowanych było 30 cyklicznych audycji, w ramach których nagrano 361 programy.

Powstanie Radia UG MORS wiąże się z utworzeniem w 2009 roku Studia Radiowego Uniwersytetu Gdańskiego wyposażonego w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie. Studio zostało tak zaprojektowane, żeby spełniać wszelkie wymogi studia nagrań, a jednocześnie spełniać rolę sali wykładowej, w której odbywają się zajęcia dla studentów dziennikarstwa. Dzięki temu obok wykładów można przeprowadzać tam również szkolenia z zakresu wystąpień publicznych i współpracy z mediami. W studiu zatrudnieni są doświadczeni realizatorzy dźwięku, którzy potrafią dokonywać nagrań w optymalny sposób dla różnych rodzajów przekazu dźwiękowego – wywiad radiowy, słuchowisko, muzyka.

Radio UG MORS jako rozgłośnia akademicka spełnia dwa podstawowe zadania - realizacja i emisja programu przygotowanego przez studentów oraz promowanie i informowanie o działalności uczelni. To drugie zadanie realizujemy szerzej starając się promować całe naukowe środowisko Trójmiasta. Obejmujemy patronaty medialne nad licznymi wydarzeniami organizowanymi na trójmiejskich uczelniach i w instytucjach współpracujących z nimi. W ramach patronatów medialnych oferujemy: wywiady radiowe, zapowiedzi w serwisach informacyjnych, relacje radiowe, informacje na stronie internetowej i w serwisach społecznościach: Facebook, Twitter i Instagram.

Największym dotychczasowym przedsięwzięciem była organizacja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Rozgłośni Studenckich „Radioucze(L)ni”. Jej pierwsza edycja miała miejsce 11-12 października 2016 roku, a druga planowana jest 9 listopada 2018 roku. Do udziału w niej zapraszamy przedstawicieli rozgłośni studenckich z całej Polski oraz naukowców, których badania koncentrują się na funkcjonowaniu studenckiej radiofonii. Współorganizatorem drugiej edycji konferencji jest publiczne Radio Gdańsk, w którego studiu koncertowym będzie odbywała się część konferencji i które planuje emisję materiałów zgłoszonych przez studenckie rozgłośnie do konkursu pod hasłem „Zapytaj o Polskę” towarzyszącego konferencji.

Nowym, autorskim pomysłem realizowanym przez zespół Radia UG MORS podczas Juwenaliów jest gra terenowa na obszarze kampusu uniwersyteckiego w Oliwie - „Poszukiwacze Zaginionej Auli” połączona z piknikiem z udziałem zaproszonych studenckich zespołów muzycznych. Celem imprezy jest integracja środowiska akademickiego UG. Mogą w niej brać udział i konkurować ze sobą zarówno studenci jak i pracownicy UG. Projekt ten otrzymał wyróżnienie w kategorii „Nowe media” w konkursie PROMYKI 2018 na najlepszy projekt promujący działania marketingowe i komunikacyjne uczelni. Konkurs jest organizowany przez Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich Prom.

Funkcjonowanie Radia UG MORS jest finansowane ze środków Uniwersytetu Gdańskiego. Administracją, zarządzaniem i kreowaniem linii programowej stacji zajmuje się kierownik Radia MORS Maciej Goniszewski, który podlega bezpośrednio prorektorowi ds. studenckich dr hab. Arnoldowi Kłonczyńskiemu, prof. UG. Studenckim zespołem redakcyjnym zarządza redaktor naczelna – Marta Demartin, która jest także realizatorem dźwięku. Opiekę merytoryczną, szkolenia oraz ocenę warsztatu radiowego zapewnia opiekun Koła Naukowego Radiowców – dr Monika Białek. W studiu zatrudnieni są realizatorzy dźwięku: Karolina Gleinert i Mateusz de Martini-Dwojak.

Do zespołu Radia MORS może dołączyć każdy, kto chce poznać warunki pracy w redakcji radiowej lub internetowej, chce zdobyć doświadczenie reportera radiowego lub redaktora strony internetowej, ma pomysł na interesujący własny program, chce zdobyć doświadczenie zajmując się promocją radia. Do współpracy zapraszamy studentów, ale również licealistów. Aby dołączyć wystarczy napisać maila pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

STUDENCKIEGO RADIO "MORS" MOŻNA SŁUCHAĆ BEZPOŚREDNIO PRZEZ ICH GŁÓWNĄ STRONĘ INTERNETOWĄ POD TYM LINKIEM!


 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->