Site logo

Uniwersytet Zielonogórski: zakończenie pierwszego naboru na studia

2010 osób zarejestrowało się na studia w trakcie pierwszej tury rekrutacji prowadzonej przez Uniwersytet Zielonogórski. Uczelnia przygotowała jednak 4,3 tys. miejsc na studia I i II stopnia dla tegorocznych kandydatów. Drugi nabór rozpocznie się 15 lipca.

Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko powiedziała, że wyniki pierwszej rekrutacji są zbliżone do tych sprzed roku. – “Tegoroczna rekrutacja jest niemal identyczna jak rok temu. Różnica na korzyść ubiegłorocznego naboru wynosi raptem kilkadziesiąt osób, ale musimy pamiętać, że w tym roku w województwie lubuskim było o 640 maturzystów mniej niż rok temu (w porównaniu z rokiem 2010 aż o 1,9 tys. mniej) no i mimo, że lubuscy maturzyści byli najlepsi w kraju, to i tak 26 proc. z nich oblało maturę – w związku z tym nie mogli złożyć dokumentów” – wyjaśniła Sapeńko.

Największym zainteresowaniem ze strony kandydatów cieszy się do tej pory logistyka, jazz i muzyka estradowa, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz komunikacja biznesowa w języku rosyjskim. Problemów z wypełnieniem limitów nie było także na pielęgniarstwie i filologii angielskiej. Popularne kierunki studiów, czyli prawo oraz informatyka, także cieszyły się popularnością wśród tegorocznych kandydatów.

Najmniej osób chce studiować edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych, politykę publiczną oraz filozofię, ale władze uczelni liczą na efekty drugiego naboru. – “Przed nami jeszcze druga rekrutacja, która bardzo zmienia statystyki, więc mówienie o zamykaniu kierunków z uwagi na brak kandydatów jest przedwczesne” – dodała Sapeńko.

Podczas tegorocznego naboru na studia UZ ma w ofercie 54 kierunki, w tym 11 nowych, m.in. na powołanym w marcu tego roku Wydziale Prawa i Administracji.

Władze Uniwersytetu nie ukrywają, że z powodu niżu demograficznego i znaczącego spadku kandydatów na studia konieczna będzie redukcja kadry uczelni. Jej skala będzie uzależniona od wyników rekrutacji kandydatów na studia.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję