Site logo

UMCS: podsumowanie rekrutacji w roku akademickim 2014/2015

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie udostępnił dane z rekrutacji na studia w roku akademickim 2014/2015. W systemie internetowym zarejestrowało się 14,7 tysięcy kandydatów. Najbardziej obleganymi kierunkami było prawo, finanse i rachunkowość oraz bezpieczeństwo wewnętrzne.

Z oficjalnych danych, które udostępniła Magdalena Kozak-Siemińska, rzecznik UMCS, wynika iż na dzienne studia I stopnia zarejestrowało się 14,1 tys. kandydatów, a z oferty studiów niestacjonarnych zamierza skorzystać zaledwie 600 osób. Władze uczelni zaznaczają jednak, że nie są to wyniki ostateczne, gdyż do 15 lipca trwa rekrutacja w Wydziale Zamiejscowym w Puławach, gdzie można będzie studiować administrację publiczną, chemię techniczną, doradztwo medialne i public relations.

Dla tegorocznych kandydatów przygotowano 5,2 tys. miejsc na studiach stacjonarnych oraz 1250 na studiach niestacjonarnych.

Jak przedstawia się klasyfikacja najpopularniejszych kierunków studiów wśród kandydatów? Na pierwszym miejscu uplasowało się Prawo, które chciałoby studiować 1375 osób. Na drugim miejscu znajdują się finanse i rachunkowość, gdzie zarejestrowało się 1118 osób. Ostatnim kierunkiem na podium jest bezpieczeństwo wewnętrzne.

W porównaniu do zeszłorocznej rekrutacji nic się w zasadzie nie zmieniło, gdyż „pierwsza trójka” najchętniej wybieranych kierunków wyglądała identycznie. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także nowe kierunki, które uczelnia wprowadziła do swojej oferty kształcenia, m.in. kierunek prawno-biznesowy oraz produkcja medialna.

Najtrudniej będzie się dostać na Prawo, gdzie do walki o 1 indeks stanie 6,5 kandydata. Niewiele mniej osób będą musieli pokonać kandydaci na lingwistyce stosowanej (profil angielski z niemieckim) oraz na bezpieczeństwie narodowym – ponad 6 osób przypada na 1 miejsce.
Każdy chętny dostanie się natomiast na etnologię, filozofię i studia wschodnioeuropejskie, gdyż na tych kierunkach odnotowano najmniejsze zainteresowanie ze strony tegorocznych maturzystów.

Źródło: UMCS/Gazeta.pl

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Czy warto studiować polonistykę?

Filologia polska, zwana potocznie polonistyką, to zdecydowanie kierunek dla pasjonatów języka polskiego i polskiej kultury. Jeśli zaliczasz się do nich, to zachęcamy do lektury wywiadu

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję