Site logo

Teologia na KUL okiem studentki | Opinia Urszuli Tomasiak

Teologia to nauka o Bogu, religii oraz życiu według pewnych zasad. Nauka ta przydaje się nie tylko w pracy zawodowej, ale także w życiu rodzinnym. Jakie „drzwi otwiera” oraz co umożliwia wiedza zdobyta po teologii? Dlaczego warto studiować teologię? Jeśli już zamierzasz ją studiować, to dlaczego wybór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest trafnym wyborem? Na te pytania odpowie Urszula Tomasiak, studentka piątego roku kierunku teologia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Studiujesz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (KUL). Opowiedz mi proszę, czym zajmuje się ten kierunek. Czy teologia na KUL to nauka typowo o religii katolickiej?

Jest to stricte teologia katolicka, którą można studiować, wybierając też specjalizację pedagogiczną. Nie ukrywam, że większość studentów kierunku teologia wybiera specjalizację pedagogiczną, czyli taką, która kierunkuje nas do pracy m.in. w szkole. Można też studiować bez wybierania tej specjalizacji, dla zdobycia gruntownej wiedzy teologicznej, która staje się fundamentem dla dalszego życiowego rozwoju.
ODWIEDŹ STRONĘ WYDZIAŁU TEOLOGII NA KUL

Możesz odpowiedzieć mi na pytanie, czym jest oraz czym zajmuje się teologia katolicka?

Teologia to poznawanie Boga i refleksja nad Objawieniem. Skupia się na tym, aby coraz głębiej rozwijać rozumowe poznanie tego, co objawił nam Bóg. Aby potrafić to właściwie odczytać w kontekście konkretnego czasu oraz w kontekście określonych sytuacji. Do tego potrzebna jest też wiara, gdyż bez niej teologia staje się religiologią. 

Co sprawiło, że wybrałaś teologię jako kierunek studiów?

Głównie z powodu mojego zainteresowania religią. Bardzo lubię poznawać Pismo Święte oraz to, czym i po co jest Kościół. Chciałam zgłębiać ten temat, stąd też wybór teologii. A jeśli wybierać teologię, to tylko na KUL. 

Dlaczego „tylko na KUL”?

Swoje świadectwo maturalne złożyłam tylko na jeden kierunek i na jedną uczelnię. Jak nietrudno się domyślić była to teologia na KUL. Katolicki Uniwersytet Lubelski od wielu lat góruje w rankingach polskich uczelni, jeśli chodzi o nauczanie teologii. Wiem, że nie ma lepszej uczelni, aby kształcić się w tym kierunku. 

Wspominasz, że nie ma lepszej uczelni, aby kształcić się w tym kierunku, możesz być bardziej szczegółowa?

Kierunek ten jest ściśle katolicki, więc studiowanie go na najlepszej polskiej uczelni katolickiej wydaje się prawidłowym wyborem. Na KUL wielkim plusem jest mocne ukierunkowanie studentów na wartości katolickie oraz poznawania Kościoła na tle całego chrześcijaństwa. Nie ukrywam, że podoba mi się, że przed wszelkimi uroczystościami mamy modlitwę, mamy spotkania opłatkowe, a także wszelkie zebrania oraz wykłady zaczynają się i kończą modlitwą. Na teologii ten element jest kluczowy. Wielu moich znajomych, otwarcie mówi, że wybrali KUL, gdyż jest to uczelnia katolicka, a oni dobrze się czują będąc katolikami. Chcieli być w takim środowisku i się w nim rozwijać życiowo oraz duchowo.

Czy każdy student musi brać udział w obowiązkowych modlitwach, które odbywają się na uczelni?

Nie. Uczelnia nie narzuca udziału w modlitwie oraz mszach. Nie ma przymusu, całkowita wolność. Jednakże każdy student studiujący na KUL musi uszanować katolicki charakter tej uczelni. Nie ukrywam, że nikt nie ma z tym problemu. Na KUL nie trzeba być ani katolikiem, ani wierzącą osobą, ważne, by szanować siebie nawzajem oraz katolicki charakter uczelni.

Wydaje mi się, że teologia to kierunek bardzo teoretyczny?

Nie zgodziłabym się. Oczywiście wiele treści wykładowych trudno jest wyrazić poprzez zajęcia praktyczne. Mimo wszystko teologia nie jest teoretyczna, wszelkie wiadomości, które przyswajamy umacniają nas w wierze, dają konkretne wskazówki na życie. Z tego powodu teologia nie jest tylko i wyłącznie teoretyczna. Daje nam sporo narzędzi, które umacniają nas nie tylko w wierze, ale także w wielu dziedzinach naszego życia. 

Czy w planie zajęć macie ćwiczenia? Jeśli tak to, co na nich robicie?

Do większości wykładów mamy ćwiczenia. Głównie są to rodzaje konwersatoriów oraz dyskusji. Pracujemy nad tekstami, omawiamy je i interpretujemy. Staramy się je zrozumieć na kilka sposobów i znaleźć konsensus. Nie ukrywam, że teologia na KUL ma jeden bardzo duży plus – grupy wykładowe są dość małe (około dwudziestu osób), więc na każdym wykładzie możemy się wypowiedzieć na dany temat. 

Czytacie Pismo Święte podczas zajęć?

Od przysłowiowej deski do deski nie, ale czytamy sporo fragmentów Pisma Świętego, bo są one źródłem dla wszystkich gałęzi teologii. Znajomość Pisma Świętego na tym kierunku jest – można by rzec – fundamentalna. Najważniejsze to nie tylko interpretacja i zrozumienie, ale przede wszystkim odnalezienie w nim swojego życia. 

Jak wyglądają praktyki na kierunku teologia? Możesz mi o nich opowiedzieć?

Na specjalizacji pedagogicznej, na trzecim roku chodziliśmy całą grupą do szkoły podstawowej na katechezę. Początkowo przyglądaliśmy się zajęciom, a później każdy z nas przeprowadzał swoją lekcję katechezy. Na czwartym roku prowadziliśmy katechezę już w szkole średniej. Mieliśmy także praktyki psychologiczne, które odbywaliśmy w świetlicy, placówce pedagogicznej lub u psychologa szkolnego. 

Miałaś jakieś najtrudniejsze wyzwanie podczas praktyk?

Praca z dziećmi i młodzieżą podczas katechezy może być sporym wyzwaniem. W momencie, gdy przychodzę do nowej grupy, pierwsze, co muszę zrobić, to ją poznać i się z nią zaprzyjaźnić. To jest pierwszy i najtrudniejszy krok, od niego dużo zależy. Dodatkowo wyzwaniem są te dzieci, które sprawiają trudności wychowawcze. Jednakże do wszystkiego jesteśmy przygotowani po zajęciach na uczelni.

Czy jest coś, co doceniasz najbardziej na KUL?

Na pewno katolicki charakter uczelni, która dba o wartości chrześcijańskie. Poza tym chcę podkreślić, że na Wydziale Teologii nie ma bariery pomiędzy studentami a wykładowcami. Każdy student zna się z każdym wykładowcą, a to pomaga w budowaniu dobrej atmosfery na uczelni. Dzięki temu pojęcie problemu administracyjnego na KUL nie istnieje. 

Co było dla Ciebie największym wyzwaniem podczas studiów?

Dla mnie największym wyzwaniem była nauka łaciny. Jest to dość intensywna nauka języka, który musiałam poznać od samego początku. Na szczęście wszystko opanowałam i nie musiałam się stresować na egzaminie. Wszystkim studentom doradzam dużą konsekwencję i systematyczność w nauce do tego przedmiotu. 

Czy masz już określone plany zawodowe? Możesz nam o nich opowiedzieć?

Już zaczęłam je realizować. Od piątego roku studiów pracuję w stowarzyszeniu katolickim i będę to kontynuować po obronie pracy magisterskiej. Większość moich znajomych uczy w szkole – też brałam pod uwagę tę drogę. Ciekawym doświadczeniem jest przekazywanie dalej swojej wiedzy, szczególnie dzieciom i młodzieży.
ODWIEDŹ STRONĘ WYDZIAŁU TEOLOGII NA KUL

Opowiedz mi, czym zajmujesz się w stowarzyszeniu?

Stowarzyszenie, w którym pracuję zajmuje się promocją nauczania Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz promocją katolickiej nauki społecznej. W praktyce – organizujemy wydarzenia dla członków stowarzyszenia oraz otwarte dla wszystkich. Promujemy książki, organizujemy wystawy, wyjazdy oraz rekolekcje. Mogę to nazwać katolicką animacją życia.

Na jaką pracę może liczyć absolwent teologii? Jak może wyglądać start kariery „świeżo upieczonego” teologa?

Po teologii można robić wiele rzeczy. Wspomniałam już o pracy w szkole, a co ciekawe można także pracować w banku! Wiele banków pragnie zatrudniać do pracy teologów, gdyż uważają, że są oni bardzo uczciwymi ludźmi i wykonują bardzo dobrze swoją pracę. Teologia poszerza horyzonty. Każdy może odnaleźć swoją drogę – wszystko zależy od chęci i pomysłu na swoje życie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję