Site logo

Światowy ranking uniwersytetów: dla Polski duże zmiany!

biret dyplomDzisiaj został ogłoszony tak zwany ranking szanghajski, czyli lista 500 najlepszych uczelni na świecie. W tegorocznym zastawieniu znalazły się tylko dwie polskie uczelnie – Uniwersytet Jagielloński oraz Warszawski i to na niższym miejscu niż dotychczas. Academic Ranking of World Universities (ARWU) jest publikowany nieprzerwanie od 2003 roku przed Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

Jakie uczelnie zajęły pierwsze miejsca?

Pierwsze miejsce w tegorocznym zastawieniu zajął, tak jak w poprzednich edycjach – Uniwersytet Harvarda. Wysokie miejsca zajęły również inne amerykańskie uczelnie, m. in. Stanford oraz University of California w Berkeley. Najlepszą uczelnią wyższą w Europie okazał się Cambridge. W tym roku brytyjska uczelnia awansowała z piątego na czwarte miejsce.

Polskie uczelnie w międzynarodowym rankingu

Tylko dwie polskie uczelnie wyższe zostały uwzględnione w zestawieniu – Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński z Krakowa. W tegorocznym rankingu zajęły miejsca w ostatniej, piątej setce. Dokładne miejsca uczelni są znane tylko od pierwszego do setnego miejsca, więc nie można stwierdzić, które konkretne miejsca zajęły nasze uniwersytety. Niestety, w zeszłym roku UW oraz UJ znalazły się w przedostatniej, czwartej setce rankingu szanghajskiego. To pierwszy tak znaczący spadek naszych uczelni w Academic Ranking of World Universities.

Kryteria ARWU – jakie wskaźniki są brane pod uwagę?

O miejscu uczelni wyższych w rankingu szanghajskim decyduje kilka, niezwykle prestiżowych czynników, m.in.:

  • liczbą absolwentów lub pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla, Medal Fieldsa,
  • największą liczbę najczęściej cytowanych naukowców,
  • liczbę publikacji na takich czasopism jak „Science” oraz „Nature”.

Wszystkie czynniki są ustalane proporcjonalne – brana jest pod uwagę wielkość uczelni oraz liczbę osiągnięć. Na etapie ustalania kolejności i wyboru najlepszych uczelni branych jest pod uwagę około 1000 uniwersytetów, z czego połowa odpada z rankingu.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Promocja Polski okiem młodych

Po raz ósmy nagrodzono najlepsze prace magisterskie, dotyczące promocji Polski. 13 laureatów otrzymało nagrody o łącznej wartości 50 tys. zł. Gali konkursu towarzyszyła debata Liderów

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję