Studia w Norwegii

norwegiaflagaNorwegia od wielu lat słynie z niezwykle wysokiego poziomu kształcenia. Na kandydatów czeka tutaj ponad dwieście kierunków studiów prowadzonych w języku angielskim i doskonała infrastruktura. Czy warto studiować w Norwegii? Do kiedy należy składać dokumenty aplikacyjne na studia I stopnia? Ile kosztuje życie w Norwegii? Za moment wszystkiego się dowiecie…

Organizacja studiów w Norwegii

Norwegia pod względem liczby mieszkańców nie należy do europejskiej czołówki. Na jej terytorium funkcjonuje jednak: 8 publicznych uniwersytetów, 9 uniwersytetów zawodowych oraz liczne uczelnie prywatne. Osoby, które interesuje ścieżka wojskowa mogą wybierać wśród 5 szkół, które nadzorowane są przez Norweskie Ministerstwo Obrony. Reasumując – w Norwegii działa obecnie 77 uczelni, na których studiuje około 15 tysięcy zagranicznych studentów. Dla rządu norweskiego proces internacjonalizacji szkolnictwa wyższego jest głównym priorytetem od wielu lat. Dzięki dużej liczbie studentów z państw Unii i Europejskiej oraz innych zakątków świata, uczelnie norweskie mogą stale rozwijać i rozbudowywać swoją ofertę edukacyjną. Warto zaznaczyć, iż poziom kształcenia na uczelniach norweskich należy do jednego z najwyższych na świecie.

W związku z tym, iż Norwegia uczestniczy w Procesie Bolońskim system stopni akademickich jest bardzo zbliżony do tego, który znamy z rodzimych uczelni. Nie mniej jednak można natknąć się na uczelnie, które oferują roczne studia magisterskie, sześcioletnie studia zawodowe oraz czteroletnie studia licencjackie. Taka organizacja studiów występuje jednak wyłącznie na uczelniach artystycznych, pedagogicznych i muzycznych.
Oslo - studia w Norwegii

Rekrutacja na studia

Przepustką na studia w Norwegii jest zdana matura oraz w pewnych przypadkach dobre oceny z wybranych przedmiotów. Ten drugi wymóg dotyczy głównie kierunków technicznych i informatycznych – brane pod uwagę są w tych przypadkach oceny z: matematyki, biologii, fizyki, chemii, etc. Sam proces rekrutacji nie różni się niczym od polskiego. Co za tym idzie – w pierwszej kolejności konieczna jest rejestracja w elektronicznym systemie danej uczelni. Drugi etap to dostarczenie niezbędnych dokumentów. Norweskie uczelnie wymagają złożenia:

  1. Kopii dowodu tożsamości;
  2. Przetłumaczonego świadectwa maturalnego;
  3. Wniosku o przyjęcie na studia.

Terminy składania dokumentów ustalane są przez władze uczelni. Dla przykładu: Uniwersytet w Oslo czeka na dokumenty od zagranicznych kandydatów do 1 lutego (w przypadku studiów I stopnia) oraz 15 kwietnia (w przypadku studiów magisterskich).

Egzaminy wstępne na studia powoli odchodzą w zapomnienie. Większość norweskich uczelni organizuje wyłącznie konkursy świadectw i na ich podstawie ustala listę osób przyjętych. Co to oznacza dla kandydatów? Żeby dostać się na studia trzeba mieć bardzo dobre oceny – liczba miejsc dla studentów zagranicznych jest ograniczona a chętnych naprawdę wielu!

Znajomość języków obcych

Kierunki z wykładowym językiem angielskim prowadzone są głównie na studiach magisterskich. Jak udowodnić swoją znajomość tego języka obcego? Wystarczy przedstawienie certyfikatu TOEFL, w którym uzyskaliśmy 500 punktów w teście papierowym, 170 w komputerowym i 60 w internetowym. Norweskie uczelnie honorują również inne certyfikaty: IELTS, APIEL, CAE/CPE.

Studia na poziomie licencjackim są jednak większym problemem, gdyż konieczna będzie znajomość języka norweskiego. Uczelnie wymagają w takim przypadku ukończenia odpowiedniego kursu językowego. Ich dostępność jest duża, więc każdy znajdzie ofertą odpowiednią dla siebie. Podpowiadamy – większość uniwersytetów organizuje tzw. letnie szkoły językowe. Dodatkowo musicie również zaliczyć egzamin na poziomie III.

Jeśli norweski nie ma przed Wami tajemnic i uzyskaliście w Polsce stosowny certyfikat, to drzwi do najlepszych uczelni w Norwegii stoją przed Wami otworem!
The University of Oslo

Koszty studiów w Norwegii

Norweskie uczelnie należą do ścisłej, światowej czołówki. Mimo to studiować można na nich całkowicie bezpłatnie. Jedynym, stałym kosztem, który bezpośrednio wiąże się ze studiowaniem jest opłata semestralna. Ciężko jej funkcjonowanie przełożyć na polskie realia, ale najprościej jest porównać ją do składki na stowarzyszenie studenckie. Wysokość zależna jest od uczelni – od 300 do 600 koron. Jej opłacanie zapewnia nam jednak szereg korzyści, m.in. zniżki na komunikację miejską, tańsze bilety do miejsc rozrywek (np. kino czy teatr), etc.

Do tej pory wszystko wyglądało doskonale: renomowane uczelnie, doskonała infrastruktura i brak czesnego. W tym momencie dochodzimy jednak do kwestii utrzymania się w Norwegii, która należy do jednego z najdroższych państw na świecie. Ile trzeba mieć, żeby przeżyć miesiąc w stolicy tego wyjątkowego kraju? Zróbmy małe zestawienie wydatków:

  • Miesięczny koszt wynajmu kawalerki w Oslo to wydatek rzędu 4000 do nawet 8000 NOK (430 – 860 EUR). Za pokój jednoosobowy trzeba zapłacić 3000–6000 NOK (320 – 640 EUR) miesięcznie.
  • Wyżywienie – koszt miesięczny 3000 NOK (w Oslo).
  • Dodatkowe wydatki związane ze studiami (np. zakup obowiązkowych książek) – około 750/1000 koron.
  • Komunikacja miejska – koszt miesięczny około 700 koron (w Oslo).

Norweska kuchnia - studia w NorwegiiKoszty życia w Norwegii przyprawiają o zawrót głowy nawet dobrze zarabiających Polaków. Co jednak mają powiedzieć maturzyści, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie? Czytajcie dalej, a dowiecie się w jaki sposób zarobić tyle pieniędzy.

Praca w Norwegii

Na terenie Norwegii nie potrzebujecie zezwolenia na podjęcie pracy – możecie ją wykonywać w wymiarze nieprzekraczającym 20 godzin tygodniowo, przez trzy miesiące w roku. W trakcie przerwy wakacyjnej można pracować na cały etat. Każdy kto chce pracować w Norwegii nie będzie miał z tym problemu – pracy jest dużo, a do tego jest bardzo dobrze płatna. Przykładowo – pracując na pół etatu można zarobić nawet 15 tysięcy koron i tym samym pokryć koszty związane z wynajęciem mieszkania.

Podsumowanie: czy warto studiować w Norwegii?

Norwegia to kraj, w którym znajdziemy uczelnie z czołówki światowych rankingów. Interesujące kierunki studiów, doskonała infrastruktura i szerokie możliwości rozwoju osobistego, to tylko niektóre z wielu możliwości, które oferuje nam Norwegia. Czy warto skorzystać z oferty edukacyjnej lokalnych uczelni? Mamy nadzieję, iż lektura tego artykułu pozwoliła Wam na znalezienie odpowiedzi.

Jeśli macie dodatkowe pytania odnośnie studiów w państwach skandynawskich to zapraszamy Was do dyskusji na forum – specjalnie dla Was utworzony został wątek “Skandynawia“, w którym odpowiemy na każde pytanie, które będzie Was nurtować.

Autor: Miłosz Szkudlarski
Architektura Norwegii - studia w Norwegii

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Studia w USA? Dlaczego nie!

Harvard? Yale? A może Princeton? Prestiżowych uczelni w Stanach Zjednoczonych nie brakuje. Co roku tysiące kandydatów stają w szranki w walce o miejsce na jednym

Czytaj więcej »

Studia w Belgii

Jeśli zastanawiasz się nad studiami zagranicznymi, koniecznie poznaj ofertę Belgii. Choć wielu osobom wydaje się, że ten mały kraj ma niewiele do zaoferowania, z pewnością

Czytaj więcej »

Studia w Finlandii (film)

Renomowane uczelnie, doskonała infrastruktura, darmowe studia, nowoczesne programy kształcenia oraz szerokie perspektywy na podjęcie pracy po studiach – to tylko niektóre argumenty, które przemawiają za

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję