Site logo

Studia w Finlandii (film)

Studia w FinlandiiRenomowane uczelnie, doskonała infrastruktura, darmowe studia, nowoczesne programy kształcenia oraz szerokie perspektywy na podjęcie pracy po studiach – to tylko niektóre argumenty, które przemawiają za tym, że warto wyjechać na studia do Finlandii, o której chcemy opowiedzieć Wam dzisiaj nieco więcej.

System nauki i szkolnictwa wyższego w Finlandii

W Finlandii działa 27 uczelni o profilu technicznym (Ammattikorkeakoulu/Yrkeshögskola) oraz 16 uniwersytetów ( Yliopisto/Universitet). Oganizacja studiów przedstawia się następująco:

  • Studia I stopnia na uniwersytetach trwają 3 lata, a na politechnikach od 3,5 do 4 lat.
  • Na studia II stopnia należy przeznaczyć kolejne 2 lata.
  • Studia III stopnia trwają minimum 3 lata.

Jeśli jednak chciałbyś rozpocząć studia II stopnia na jednej z fińskich uczelni technicznych, to prócz dyplomu ukończenia studiów licencjackich/inżynierskich musisz także posiadać minimum trzyletnie doświadczenie w wybranym zawodzie – zgodnym z ukończonym kierunkiem studiów. Wymóg ten nie jest stosowany jednak przez uniwersytety, więc do rekrutacji możesz przystąpić zaraz po odebraniu dyplomu ukończenia studiów I stopnia.

Jak wygląda proces rekrutacji na fińskie uczelnie? Jakie wymagania należy spełnić, żeby dostać się na fiński uniwersytet lub politechnikę? Czy koszty utrzymania są wysokie? O tym wszystkim opowie Wam Hubert Spiż z Centria University of Applied Sciences.

https://www.youtube.com/watch?v=nUHWBC8Dpls

Proces rekrutacji na studia, wymagania i formalności

Proces rekrutacji na fińskie uczelnie jest dość złożony i trudno określić go mianem przejrzystego i prostego. Mamy jednak nadzieję, że poniższe zestawienie nieco ułatwi Wam życie:

  • Uczelnie techniczne: rekrutacja na studia I stopnia odbywa się poprzez serwis www.admissions.fi. Kandydaci na studia II stopnia muszą zgłaszać się natomiast bezpośrednio na wybraną przez siebie uczelnię.
  • Uniwersytety: rekrutacja na studia I stopnia odbywa się za pośrednictwem uczelnianych biur przyjęć, do których należy dostarczyć komplet wymaganych dokumentów. Kandydaci na studia II stopnia muszą aplikować poprzez portal www.universityadmissions.fi, ale posiada on w swojej bazie tylko 10 z 16 uniwersytetów fińskich.

Harmonogram rekrutacji nie jest jednolity, więc najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne sprawdzenie wszystkich terminów na stronach internetowych poszczególnych uczelni. Należy również pamiętać o egzaminach wstępnych, które organizuje większość uczelni – szczególnie w przypadku studiów I stopnia.

Kandydaci na studia I stopnia, prowadzone przez uniwersytety, powinni biegle posługiwać się językiem fińskim lub szwedzkim, gdyż nauczanie prowadzone jest wyłącznie w tych językach. Na politechnikach sytuacja jest diametralnie inna – większość kierunków prowadzonych jest w języku angielskim. Kandydaci na studia zobowiązani są do przedstawienia certyfikatu, który będzie potwierdzał ich kompetencje językowe:

  • dla języku angielskiego: TOEFL lub IELTS.
  • dla języka szwedzkiego lub fińskiego: YKI.

Wiemy doskonale, że organizacja studiów i proces rekrutacji są niezwykle skomplikowane i mogą czasem przyprawić o ból głowy. Na koniec tej części mamy jednak dla Ciebie świetną wiadomość: studia I, II oraz III stopnia są całkowicie darmowe! Nie musisz zatem obawiać się wysokiego czesnego, które będzie systematycznie opróżniać Twój portfel.

Koszty utrzymania w Finlandii

Największym wydatkiem jest oczywiście wynajęcie odpowiedniego pokoju/mieszkania. Można ich szukać na własną rękę lub skorzystać z pomocy uczelnianych biur, które dysponują bardzo pokaźną liczbą ofert oraz pomagają w załatwieniu wszelkich formalności związanych z wynajmem.

Standard fińskich akademików jest naprawdę wysoki – pokoje są nowoczesne, posiadają dostęp do internetu oraz niezbędny sprzęt RTV/AGD. Ceny nie należą do najniższych na świecie:
pokój dwuosobowy to koszt 200/300 euro miesięcznie,
pokój jednoosobowy to minimum 550 euro miesięcznie.

Przykładowe ceny w Finlandii:

  • piwo: 4 euro,
  • chleb: 2 euro,
  • 1 kg szynki: 13 euro,
  • 1 kg piersi z kurczaka: 10 euro,
  • bilet do kina: 10 euro,
  • bilet miesięczny na komunikację miejską: około 35 euro,

Jeśli nie chcesz wegetować, to powinieneś mieć w portfelu przynajmniej 700 euro miesięcznie, żeby pokryć wszystkie koszty związane z wyżywieniem, zakwaterowaniem i minimalnym życiem studenckim.

Praca dla studenta w Finlandii

Rynek pracy w Finlandii stoi przed Tobą otworem – jako student i obywatel UE możesz podjąć pracę nawet na cały etat, a zarobki pozwolą Ci na samodzielne utrzymanie się. Należy jednak pamiętać o wymaganiach formalnych: zarejestrowanie się w biurze meldunkowym, założenie konta w banku oraz dopełnienie wszelkich formalności związanych z podatkami.

Pierwsze kroki na swojej drodze zawodowej w Finlandii zalecamy skierować do biur karier, które funkcjonują przy każdej uczelni. Znajdziesz tam zarówno sporą ilość ofert, jak i cenną na początku pomoc w dopełnieniu formalności.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Studia w Australii (film)

Studia w Australii (film) Australia wydaje się nam czymś odległym i nikomu nawet nie przeszłoby przez myśl, żeby wyjechać tam na studia. Przepraszam bardzo, ale

Czytaj więcej »

Studia w Albanii

Podajcie nazwę dowolnego zespołu muzycznego z Albanii. Nic? To może chociaż wymieńcie trzy albańskie miasta. Też nie? A może słyszeliście jakiekolwiek słowo w języku albańskim?

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję